Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha tudjuk egy reverzibilis...

Ha tudjuk egy reverzibilis reakció sebességét, és minden fontos paraméterét, akkor az inverz reakció sebességére ez jelent valami korlátozást? Vagy teljesen független a kettő egymástól?

Figyelt kérdés
Azt szokták mondani, hogy a reakciósebesség az aktiválási energiának az exponenciálisával arányos, de ezt nem értem. Az világos hogy az aktivált komplex eléréséhez ez szükséges, de utána az aktivált komplex bármelyik irányba lebillenhet, nem? És hogy milyen valószínűséggel billen erre vagy arra, az ugyancsak az aktiválási energiák függvénye, gondolom, vagy nem?

2013. júl. 2. 10:32
 1/5 Silber ***** válasza:

1.: A reakciósebesség egy adott reakció adott irányba történő lefolyására utal, azaz például a H2O + CO2 -> H2CO3 folyamatra, ahol H2CO3 keletkezik. Viszont emellett folyamatosan lejátszódik visszafelé is, mely már egy másik reakciósebességi adattal írható le (H2CO3 -> H2O + CO2).

A két reakció sebességének számítására építhetünk modelleket melyek nagyjából reprezentálják az adott reakciósebességi értékeket.

A két folyamat semmiképp sem független egymástól, amennyiben a reakció nem elsőrendű. Ennek oka, hogy a reakciósebességet az adott kompnensek koncentrációi is befolyásolják. Így minél nagyobb a kiindulási anyagok koncentrációja(H2O, CO2), kezdetben annál nagyobb lesz a reakciósebességi állandó. Azonban az idő elteltével egyre nagyobb lesz a H2CO3 koncentrációja, amely a visszaalakulás sebsségét növeli.

Az egyetlen biztos adat a reakciósebességekről az, hogy egyensúlyban az oda- és visszaalakulás között a következő összefüggés áll fent:

K=k+/k-, ahol:

K - a reakció egyenysúlyi állandója

k+ - az "odaalakulás" reakciósebessége

k- - a "visszaalakulás" reakciósebessége


2.: A reakció lejátszódásához szükséges aktiválási energia valóban exponenciális tényezőben található:

CO2 + H2O <=> H2CO3 reakcióra:

k+=k0*exp(-E/(RT))*[CO2]*[H2O]

k+ - az "odaalakulás" reakciósebessége

k0 - preexponenciális tényező

E - aktiválási energia

R - univerzális gázállandó

T - hőmérséklet

[CO2] - a CO2 koncentrációja az oldatban

[H2O] - a H2O koncentrációja az oldatban


Látható, hogy az exponenciális tagban negatív előjellel szerepel az aktiválási energia, így minél nagyobb az aktiválási energia, annál inkább csökken (a negatív előjel következtében) a reakció sebessége (exponenciális mértékben).


3.: Elvileg az aktiválási energiával felvértezett részecske át is alakulhat, és "vissza is eshet". A reakció lejátszódásának feltétele nem csak az aktiválási energia megléte, szükséges a másik reakciópartner jelenléte, a megfelelő szögben történő ütközés, stb. Nem is olyan rég volt egy hasonló kérdés az oldalon ahol azt fejtegettük, mi szükséges a reakció lejátszódásához.

Az, hogy milyen valószínűséggel játszódik le egyik vagy másik... Véleményem szerint nagyon sok paramétertől függ:

- Hőmérséklet (ütközések száma)

- Geometria

- Részecskék mérete

- Stb.

2013. júl. 2. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ, de ezeket mind én is tudtam és sajnos a kérdésemre nemigen kaptam választ. Lehet hogy nem fogalmaztam elég pontosan. A K = k+/k- az nem egy összefüggés, az definíció, ez nem teremt kapcsolatot, hanem mi teremtünk kapcsolatot, másrészt engem nem is az egyensúly érdekel, hanem csak maga a reakciósebesség. Ahogy te is mondod a prefaktor sokmindentől függ, de ha az aktiválási energiától is, akkor nincs értelme a képletnek, mert akkor nem csak az exponenciálisban szerepel. Ez az amit nem értek, hogy a prefaktorban van aktiválási energia, vagy attól független. Illetve hogy az odafele és visszafele reakciók prefaktorai között van-e bármilyen kapcsolata, vagy azok is teljesen függetlenek. Ez lenne a kérdés.
2013. júl. 2. 14:08
 3/5 Silber ***** válasza:

Az aktiválási energia nincs benne a preexponenciális tényezőben. Elvileg A értéke (a szócikkben Z-vel jelölt) a következő tényezőktől függ:

[link]

2013. júl. 2. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
ha nincs benne, akkor viszont magyarázatra szorul számomra, hiszen az aktiválási energia azt adja meg, hogy az aktivált komlexbe milyen valószínűséggel jutunk, de utána még szükségünk van arra az információra, hogy merre billenünk mekkora valószínűséggel, hiszen ez a sebességet befolyásolja. Mitől függ a billenés valószínűsége? Azt állítod, hogy az energiáktól nem?
2013. júl. 2. 15:01
 5/5 Silber ***** válasza:

Kicsit javítanám magam:

A=Z*Rho, ahol Rho a sztérikus faktor (nem találtam rá összefüggést, valószínűleg kísérleti változó).

2013. júl. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!