Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Generátorrendszer lineárisan...

Generátorrendszer lineárisan függő?

Figyelt kérdés

Van egy szép definíció rá, aminek az a lényege, ha jól vettem le, hogy egy olyan rendszer, aminek bármely eleme előállítható a többi elem lineáris kombinációjával. Ez oké, értem. Ha ez igaz, akkor ez a rendszer lineárisan függő.


Bázis: Maximális lineárisan független vektorrendszer ÉS egy minimális generátorrendszer. Ez az a pont, ahol elakadtam. Ez nem ellentmondás? Mit tudok rosszul? Vagy ez mind oké és van valahol egy átmenet amit nem látok?


2013. júl. 16. 12:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Generátorrendszere egy vektortérnek van és a definíció azt mondja ki, hogy az a1...ai vektorok lineáris kombinációjaként előállítható a vektortér összes eleme.


Tehát tegyük fel az v1=[1 0 0], v2=[0 1 0], v3=[0 0 1] vektorok egy háromdimenziós vektortér generátorrendszere, mert a vektortér összes eleme előáll a v1,v2,v3 vektorok lineáris kombinációjaként, pl [1 3 5], [2 7 8] stb..

Ettől még a v1,v2,v3 vektorok lineárisan függetlenek és éppen ezért bázist alkotnak.

Ha a vektorrendszerhez hozzáveszünk egy v4=[2 0 0] vektort, attól ugyanúgy generátorrendszer marad a v1,v2,v3,v4 rendszer, de nem lesz bázis, mert nem lineárisan függetlenek.

2013. júl. 16. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Baker, pedig néztem egy ilyet és erre rá is jöttem, de valamiért nem állt össze a kép, így viszont teljesen világos. Köszönöm szépen a segítségedet! :-)
2013. júl. 16. 14:40
 3/6 A kérdező kommentje:
Mitől függ egyébként, hogy maximális vagy minimális egy generátorrendszer?
2013. júl. 16. 19:45
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát tegyük fel az v1=[1 0 0], v2=[0 1 0], v3=[0 0 1] vektorok egy háromdimenziós vektortér generátorrendszere"


Ez egy minimális generátorrendszer, mert bármely vektort elhagyva már nem generátorrendszer, szóval pl. ha v3-at kiveszem, akkor nem tudom előállítani pl. a [3 6 4] vektort.


Maximális generátorrendszerről még nem hallottam.

Ha a maximális lineárisan független vektorrendszerre gondolsz, az azt jelenti, hogy nem tudsz még egy vektort hozzáadni úgy, hogy a rendszer lineárisan független maradjon.


Az előbbi példánál maradva (v1,v2,v3) vektorrendszerhez nem tudsz még egy olyan R^3 beli vektort hozzáadni úgy, hogy a rendszer lin. ftl. maradjon.

2013. júl. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Értem, feltételeztem, hogy van maximális is, ha már van minimális, de ezek szerint nincs. Nagyon sokat segítettél és ezt köszönöm szépen!
2013. júl. 16. 21:21
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon szívesen!
2013. júl. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!