Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nátrium-klorid bontása elektro...

Nátrium-klorid bontása elektrolízissel?

Figyelt kérdés

Ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim:

Az elektrolízishez a NaCl-t meg kell olvasztani.Az olvadáspontot lecsökkentjük úgy,hogy kalcium-kloriddal keverjük össze.

Milyen arányban?

Összekeverjük,majd felolvasztjuk.

Hány °C-on olvad?

Beleengedjük a drótokat,és belevezetjük az áramot.

Mekkora feszültség kell hozzá?(akkumulátor töltőt használok,ami max.15 V-ot képes generálni.)

A keletkezett anyagok:klórgáz,fém nátrium és fém kalcium.A klórgáz a keletkezéskor ki is száll belőle.

Az aktív szén megköti a klórgázt?

A nátriumot és a kalciumot hogyan lehet szétválasztani?


Nagyon remélem,semmien szabályt nem szegtem meg ennyi kérdéssel,várom a válaszokat.



2013. aug. 7. 10:26
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez ipari eljárás, otthon nem tudod megvalósítani, mert 1. azt sem tudod, hogy mit csinálsz, 2. és épp ezért senki nem fogja neked elmondani a részleteket, és 3. nincsenek meg azok az eszközök, amelyekre szükséged lenne.
2013. aug. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Akkor vedd úgy,hogy csak meg szeretném tudni,hogy csinálják ezt az iparban.
2013. aug. 7. 11:17
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
Most morfondíroztam ,valami kutyarossz hatásfokkal nem lehetne sima vizes sóoldatból?
2013. aug. 7. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A redukciós potenciálokon múlik... :)
2013. aug. 7. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Wadmalac,igazad van,lehetne sóoldatból is,de nekem a nátriumra lenne szükségem,és ugyan ez történik.Azonban a képződő nátrium reagál a vízzel.Na-hidroxidot pedig kapok a boltba is.
2013. aug. 7. 16:44
 6/10 anonim ***** válasza:

Üdvözletem Kornél!

Ha a Downs eljárás részletei érdekelnek:

CaCl2 _ 58-59% _ _ Nacl _ 41-42%. Olvadáspont 600°C , munkahőmérséklet 660°C.

Grafit anód, gyűrű alakú vaskatód. Az elektródok között vashálóból készült diafragma van, úgy van kiképezve, hogy gyűrű alakú felfordított vályút képez a katód felett. Itt gyűlik össze a nátrium, melyet vascsövön a át a cellán kívülre vezetnek. A gyűjtőedényben a nátrium 200°C -ra hűl, és Ca, és Na2O válik ki belőle, melyet leszűrnek. A cella áramerőssége 24000 A, feszültsége 5,7 - 8 V. Áramhatásfok 78-80%, energiaszükséglet 11,4 kWh/kg nátrium.

Itt egy link:

[link]

A fő probléma a klórgáz. Hogy te, és környezeted túl is élje a kísérletet, inkább NaOH olvadék-elektrolízist javaslok.

Már 310-330 °C körül el lehet végezni, de az áramhatásfok csak 40-45%.

2013. aug. 7. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Utóirat Wadmalac részére.

Működne a dolog, ha van otthon egy-két kupica higany, és valami vákuum-desztilláló ketyere.

2013. aug. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

Hát ha a nátrium a lényeg, akkor a víz tényleg útban van. :)

Mindenesetre szerintem a fémnátrium beszerzése ugyan szintén nem egyszerű, de tutira gazdaságosabb, mint otthon kivegyészkedni.

2013. aug. 8. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Hali!


Ezeket az ipari dolgokat elég otthoni körülmények közt megvalósítani a hozzávalók és az előállítandó körülmények miatt. Nem tudom, pontosan mi a célod vele. Fém nátriumot már a Vaterán is lehet kapni, ha jól láttam a múltkor.

Üdv.

2013. aug. 8. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Találtam egy képet, így néz ki egy Downs-cella:

[link]

2013. aug. 9. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!