Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Differenciálegyenletet hogy...

Differenciálegyenletet hogy kell felírni?

Figyelt kérdés
Megoldogatni már tudom őket, de a felírással erősen gondjaim vannak. Valami tipp?
2013. aug. 18. 20:23
 1/6 anonim ***** válasza:
Attól függ milyen terülletről beszélünk. Fizikában differenciálegyenletek pl a mozgásegyenletek, és azt a Lagrange-függvényből tudjuk meg.
2013. aug. 18. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy matematikai vagy gyakorlati szempontból érdekel a dolog.


Matematikai szempontból, ha csak egy differenciálegyenlet a cél, tudod hogy néz ki egy differenciál egyenlet, hasraütéses alapon felírsz egy hasonlót.


Ha gyakorlati szempontból érdekel a kérdés, akkor például megvizsgálsz egy, random példa, rezgőmozgást, villamos rezgőkört, ami alapján már szépeket fel lehet írni.

2013. aug. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Fizikát tanulok és ahhoz kéne. Van egy rakat szöveges példám, de nem tudom felírni az egyenleteket... :-(
2013. aug. 18. 21:23
 4/6 anonim ***** válasza:
De mechanika, vagy mi.....?? Mozgásegyenletet az életben nem tudunk felírni csak úgy kapásból, eltekintve a triviális példáktól.
2013. aug. 18. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Magát a diff egyenleteket nem rég tanultam szóval inkább matematika jellegű a dolog. Pl.:

100 gramm cukrot vízbe szórunk. Az oldódás sebessége a még fel nem oldott cukor mennyiségével arányos. Írjuk le a folyamatot.


Másik példa:

Egy pont egyenes pályán mozog állandó gyorsulással. Határozzuk meg a pont mozgástörvényét.


Ilyenekre gondolok, van neki egy módszere, nem? Ötletem se igen van, hogy miként induljak el.

2013. aug. 19. 06:02
 6/6 anonim ***** válasza:

100 gramm cukrot vízbe szórunk. Az oldódás sebessége a még fel nem oldott cukor mennyiségével arányos. Írjuk le a folyamatot.


Érdemes ilyen esetben valami más, már ismert példához analógiaszerűen összevetni a dolgokat.

Erről a példáról pl. kapásból jó, ha a radioaktiv bomlástörvény jut eszedbe, hisz ott is a bomlási sebesség a még jelenlévő tömeggel arányos, azaz:


sebesség=dm/dt=-lambda*m*dt


(Negatív, mert fogy az anyag).

A példádban ugyanez a diffegyenlet.

Persze hozzáteszem, ez akkor igaz, ha végtelen mennyiségű vizbe tettél adott m tömegű cukrot.



Másik példa:

Egy pont egyenes pályán mozog állandó gyorsulással. Határozzuk meg a pont mozgástörvényét.


a=dv/dt=áll.


Átrendezed dv-re, és kiintegrálod 2-szer.

2013. aug. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!