Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hypo előállítása házilag...

Hypo előállítása házilag elektrolízissel?

Figyelt kérdés

(tudom NaOH oldat és klórgázzal is előállíthatnám, de nem azzal szeretném)



"Hideg, viszonylag híg NaOH oldatba klórgázt vezetnek:


2 NaOH + Cl2 = NaOCl + NaCl + H2O


De több reakció is végbemegy:


a klór reagál a vízzel is:


Cl2 + H2O = HOCl+HCl


a keletkezett HOCl (hipoklórossav) reagál a NaOH-dal, és NaOCl keletkezik.

a keletkezett HCl reagál a NaOH-dal, és NaCl keletkezik.


Túlnyomó részt viszont NaCl oldat elektrolízisével állítják elő. Itt a katódon NaOH keletkezik, az anódon pedig Cl2 gáz. A reakciók az előzőkkel azonosak. Ez az eljárás viszont olcsóbb, mert konyhasóból nagy mennyiség áll rendelkezésre."


Pár kérdésem lenne:


1) Hány tömegszázalékos NaCl oldatot készítsek??

2) NaCl oldatot lehűtsem a folyamat megkezdése előtt??

3) Meg tudom valósítani 9V kockaelemekkel??

4) Ha a (3.kérdésem nem tudom megvalósítani) akkor meg tudom valósítani 2db 12V autóakkumulátorral??

5) Azt hallottam, hogy esetleg keletkezhet Nátrium-klorát, ezt hogy kerülhetném el??(nem szeretnék felrobbanni)

6) Mennyi ideig végezzem az elektrolízist, hogy kb.5% NaOCl oldatot kapjak.


VÁROK MÉG JÓ ÖTLETEKET, ÉS EGYÉB TANÁCSOKAT!!


Rendelkezésemre álló eszközök:

-NaCl (konyhasó)

-9V kockaelem /2db 12 Autóakkumulátor

-dunsztosüvegek

-desztillált víz (nem ioncserélt)

-Acéldrótok, amiből elektródákat készítek(csavar alakúra hajtogatom)


Nem biztos, hogy valaha ki szeretném próbálni, nagyrészt csak elméletben érdekel!


U.i: A keletkező klórgázra majd vigyázok, mondjuk a szabadban végzem.


2013. aug. 22. 17:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Értékelem, hogy elméletből fölkészültél. Én is elővettem a kémia könyvet.

Az ipari készülék anódja platinairidium, a katód grafit. ( szerintem 2 szénelektóddal is menni fog. Az elektrolitot hidegen kell tartani, mert 25°C fölött :

3NaOCl = 2NaCl + NaClO3

és

2NaOCl = 2NaCl + O2

Magasabb hőmérsékleten történő elektrolízissel gyártják a klorátot enyhén savanyú közegben kevés kromát adalékkal.

Kálium-klorátra van adatom az 70 - 80 °C-on hasonló körülmények között.

Sok tűzijáték rajongó a fél heregolyóját adná ezen információkért EHE-EHE.

Nézzük az áramforrást! 9 voltos elemmel nem sokra mégy, a 12 voltos akku feszültsége már túl nagy.

Azt javasolom, szerezz egy távolkeleti szörnyecskét 0,8 vagy 1 amperest. Szörnyecskének az állítható feszültségű dugasztápot nevezem. ( Mert felnyitottam már néhányat. )

A fejlődő Cl gázt fel kell fogni, és valamiben elnyeletni. Például egy kisebb PETpalackból készült harang alá tenni az anódot.


Ui: A kínai dugasztápot ne használd 12 volton, míg a benne lévő 16 voltos elektrolitkondit 25 voltosra ki nem cserélted!

2013. aug. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


"12 voltos akku feszültsége már túl nagy."


Valamilyen jó nagy ellenállások közbeiktatásával megoldható szerintem.

2013. aug. 24. 00:36
 3/3 anonim ***** válasza:
Igen, megoldható nagyméretű, kis értékű ellenállással, vagy 12 voltos izzóval. Az izzólámpa ráadásul nemlineáris elem, az elektrolizáló cellával sorba kötve szabályzóként működik.
2013. aug. 24. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!