Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyenletesen gyorsuló...

Az egyenletesen gyorsuló mozgásnál miért változik a gyorsulás mértéke a számolásban?

Figyelt kérdés
a = 2s/t*t képletet használva ha kiszámolom egy megdöntött pályán guruló golyó gyorsulását a megtett utat és az eltelt időt használva, akkor a gyorsulás, mint szám egyre növekszik. Ez miért van, ha egyenletes gyorsulásnak hívjuk? Pl. ha a gyorsulás 2m/s*s, akkor az nem azt jelenti, hogy másodpercenként 2 m/s-al nő a sebessége?

2013. okt. 14. 17:09
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem nő a gyorsulás, mitől nőne? Az állandó.

A megtett út és az eltelt idő honnan van meg? Épp ezek egyikét lehetne kiszámolni a gyorsulásból, ha pl. adott a másik.

2013. okt. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Egy lejtőn, amin be vannak jelölve a távolságok elindítok egy golyót, és megmérem, hogy a bejelölt távolságokat mennyi idő elteltével éri el. Ha a fenti képlet használom akkor az egyes szakaszokra kijött gyorsulás egyre csak nő.
2013. okt. 14. 17:31
 3/5 2xSü ***** válasza:

Ugye a gyorsulás adott. a = v/t. Az út meg s = a/2 * t^2. Oké, megfordítod a képletet, valóba kijön belőle, hogy a = 2s / t^2.


Nézzük mit jelent ez. Azt, hogy ha ugyanannyi idő alatt kétszer akkora utat tenne meg, akkor kétszer akkora lenne a gyorsulása. Ha ugyanazt az utat négyszer annyi idő alatt tette meg, akkor fele akkora lenne a gyorsulása.


Ha a gyorsulás adott, egyenletesen gyorsuló mogzásról beszélünk, akkor a képletben az s és a t úgy változik, hogy az eredmény ugyanaz legyen. Tehát ha szabadesésről van szó, akkor a gyorsulás kb. a = 10 m/s. Ebben az esetben s=a/2 * t^2 képlettel egy másodperc után 5 méterrel lesz lejebb a leejtett test. 2 másodperc után 20 méterrel, 3 másodperc után 45 méterrel.


Ha nem tudod a gyorsulást, és ezek az adatok ismertek (s és t), akkor ki lehet belőlük számolni a gyorsulást:

a = 2s/t^2 = 2*5 / 1^2 = 10 / 1 = 10 m/s^2

a = 2s/t^2 = 2*20 / 2^2 = 40 / 4 = 10 m/s^2

a = 2s/t^2 = 2*45 / 3^2 = 90 / 9 = 10 m/s^2


Szóval ha az út és az idő is ugyanannak a testnek az útja és ideje, akkor a gyorsulás ugyanazt fogja adni.

2013. okt. 14. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2xSü ***** válasza:

> Egy lejtőn, amin be vannak jelölve a távolságok elindítok egy golyót, és megmérem, hogy a bejelölt távolságokat mennyi idő elteltével éri el. Ha a fenti képlet használom akkor az egyes szakaszokra kijött gyorsulás egyre csak nő.


Az időt is jól helyettesítetted be? Az utat is? Számolásnál megfelelően számoltál? Mert a 2s/(t*t) az nem ugyanaz, mint a 2s/t * t… A eredeti képlet tört, ebben az esetben a tört automatikusan zárójelezi a számlálót és nevezőt. (2s)/(t*t) = 2s : t : t

2013. okt. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek. Megoldódott a problémám. A távolságokhoz nem a megfelelő időt társítottam, így jöttek ki a valótlan eredmények. :)
2013. okt. 14. 18:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!