Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a ruha működési elve...

Mi a ruha működési elve fizikailag?

Figyelt kérdés
Azon kívül, hogy benntartja a hőt, hallottam még olyasmiről, hogy a levegő és a szövet részecskéi közötti súrlódás hőt gerjeszt, és az IS biztosítja az ember számára a meleget. Olyat is hallottam, hogy az ember által termelt biológiai hőenergiát tartja bent a ruha. Az a tény, hogy ha felveszünk egy ruhát, akkor egyre inkább melegünk lesz, azt támasztja alá, hogy valamilyen hő energia termelődik is, nem csak megtartja a meglévő hőenergiát a ruha. Mi az igazság? Hogyan is működik ez?

2013. dec. 2. 23:45
 1/4 NoodIy ***** válasza:
100%

Súlyos a kérdés... :D


Egyrészt akadályozza a levegő szabad áramlását ez bizonyos szintig.


Másrészt csökkenti a hőleadást, azáltal, hogy a tested által leadott hőt felveszi a ruha és közted levő levegő, ami átadja hőjét a ruhának, ami átadja a hőt a környezetének. Minden ilyen fáziváltásnál rohamosan csökken a hőleadás, mivel nem vezetéses, hanem átadási árammal terjed tovább a hő. (A "termo-bélés" azért olyan hatékony, mert sok kis szálból áll, amik közt levegő van, és ahhoz hogy eljusson a belső felületről a külsőre a hő, rengeteg fázishatárral találkozik)


"Olyat is hallottam, hogy az ember által termelt biológiai hőenergiát tartja bent a ruha. Az a tény, hogy ha felveszünk egy ruhát, akkor egyre inkább melegünk lesz, azt támasztja alá, hogy valamilyen hő energia termelődik is, nem csak megtartja a meglévő hőenergiát a ruha. "


A biológiailag termelt hő az egyetlen hőforrásod, ezt tartja bent a ruha, és azért lesz melged ha felveszed, mert a tested külső hőmérséklete (teljes szigetelés esetén) addig emelkedhet mint a maghőd, ideális estben. Ez pedig 36,5 fok körül van ugyebár. Nyáron 36 fokban is meleged van, nem?


Normál helyzetben a bőröd huszon egy-két fokos, ami kellemesnek mondható érzésre.

2013. dec. 3. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Igazából nem csak maga a ruha tart melegen, hanem főleg a ruharétegek közti levegő. A gázok sokkal rosszabb hővezetők, mint a szilárd anyagok, mivel sokkal ritkábbak. Persze a részecskéik gyorsabban is jutnak el egyik helyről a másikra, ezért nem elég a puszta levegő, hanem kell valami, ami gátat szab ennek a röpködésnek, ez a ruha. Ezért mondják, hogy rétegesen kell öltözködni (hogy sok levegőréteg legyen). Ha a ruha szorosan a testedre feszül, sokkal kevésbé tud melegen tartani, mert nincs közte levegő.
2013. dec. 3. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ne feledkezzünk meg a hősugárzás visszaveréséről és/vagy elnyeléséről sem.


Jegesmedve sem véletlenül fekete a fehér bunda alatt.

2013. dec. 3. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem a folyadék párolgást is nyugodtan ide vehetjük, mint bef. tényező. A ruha megköti/felveszi a bőrödön lévő vizet, így a tested még kevesebb hőt tud leadni.

Sportolóknak szoktak olyan ruhákat gyártani szintetikus anyagból, ami felszívja a bőrödről a vizet, és baromi gyorsan elpárolog a ruha külső felületén. A pamut pl. nem ilyen, teljesen megköti a vizet.

2013. dec. 4. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!