Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gyémánt és a grafit egyformá...

A gyémánt és a grafit egyformán magas olvadáspontú anyag, de keménységük eltérő. Mivel magyarázható a hasonlóság és a különbség?

Figyelt kérdés

Van ötletem, hogy mitől, de nem vagyok biztos benne.


Előre is köszönöm a segítséget! :)


2009. nov. 22. 11:04
 1/8 anonim ***** válasza:
kristályszerkezet.
2009. nov. 22. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezt én is tudtam :) Valami konkrétabbra gondoltam :) Arra gondoltam, hogy azért hasonlóak, mert erős bennük a kovalens kötés, és azért különböző a keménységük, mert a grafitban a rétegeket gyenge másodrendű kötőerők tartják össze.
2009. nov. 22. 11:31
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Azért hasonlóak a tulajdonságok, mert mindegyiket C atomok alkotják, tehát ugyanarról az anyagról van szó tulajdonképpen. Viszont az atomok más rácszserkezetbe állnak össze, ez okozza a különbségeket.
2009. nov. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A kémiai tulajdonságaik azért hasonlóak, mivel mindkettőt szénatomok alkotják.

Az olvadáspont a szén-szén kovalens kötés miatt van, ugyanis a grafitban is az egyes szénrétegek atomjait a gyémántéhoz hasonló kovalens kötések tartják össze. A rétegeket viszont gyenge delokalizált kötések, ezért ezek könynen elcsúszhatnak egyméson, ergo emiatt jóval kisebb a keménysége.

2009. nov. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
40%
a gyémánt nem is olvad. soha nem válik folyékonnyá. egy bizonyos hőmérséklet fölött egyszerűen elég
2009. nov. 22. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A gyémántban minden atom egyforma távolságra van minden szomszédjától, és mindegyikhez kovalens kötés köti.

Ilyen módon a gyémánt minden irányban egyformán kemény.


A grafitban hatszög alakban helyezkednek el az atomok, ezek a hatszögek pedig élével kapcsolódnak össze (mint a méhsejtek, csak ugye ez lapos). Ezek a rétegek gyenge kötésekkel kapcsolódnak egymáshoz, és viszonylag könnyen elcsúsznak egymáson.

2009. nov. 22. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"a gyémánt nem is olvad. soha nem válik folyékonnyá. egy bizonyos hőmérséklet fölött egyszerűen elég"


vákuumban megolvadhat, csak visszaszilárdulni nem fog újra gyémánttá, csak megfelelően nagy nyomás esetén.

2009. nov. 23. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2009. nov. 28. 15:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!