Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 1 m × 1 m nagyságú négyzet...

Egy 1 m × 1 m nagyságú négyzet alapú karámban egy 12 méter hosszú kígyó tekereg. Szeretnénk egy pálcával minél több helyen lefogni. Mutassuk meg, hogy létezik olyan egyenes, amely felülnézetből a kígyót legalább 6 pontban metszi?

Figyelt kérdés

2013. dec. 3. 10:50
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
67%

Ha feltekerem a kígyót spirálba, akár 50 helyen is metszheti, attól függően, milyen vastag és milyen hajlékony a kígyó.

:)

2013. dec. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
49%
Bizony, ez így elégtelen megfogalmazás.
2013. dec. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
58%

Félreértitek a feladatot!


Itt azt kell bizonyítani, hogy AKÁRHOGYAN is tekerdeik a kígyó, mindig van ilyen egyenes.


Nem pedig azt, hogy lehet ilyen....

2013. dec. 3. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
#3: igazad van.
2013. dec. 3. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
70%

Nem tudom, hogy komoly-e a kérdés.

Próbálkozzunk epszilon átmérőjű kígyóval, és maximális "hajlékonysággal". (Így kerülhető el legjobban az, hogy sok ponton metsző egyenesek legyenek ráfektethetők). Feltételezzük, hogy a kígyó 2D-ben tud tekeredni, különben függőlegesen is állhat, és akkor a feladat poénja lelőve. Ilyenkor tehát a kígyó legjobban teszi, ha a fal mentén tekeredik, "odatapadva". Ekkor a 4 m kerületű térségben 3* ér körbe. Erre fektethető egyenes 6*metszi (felülről nézve) a kígyó testét. A kígyó bárhogy máshogy tekeredik, a lehetséges metszéspontok száma >=6.

2013. dec. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Ez utóbbi sem jó indoklás!

Ez csak egy példa arra, hogy van 6 metszéspontot adó konstrukció.

Ebből nem következik, hogy minden konstrukció esetén van megfelelő egyenes.

2013. dec. 4. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
az #5-ös szerintem úgy érti, hogy akkor van a kígyón a legkevesebb "hajtás", tehát a legkevesebb lehetőség a keresztezésre, ha minél jobban a falhoz lapul, megpróbál a lehető legjobban kiegyenesedni. Ilyenkor az összes "belső" szögeinek összege a legkisebb. Ha nem tapad hozzá a falhoz, akkor összességében "több görbület" lesz rajta, ezért többször keresztezheti egy egyenes.
2013. dec. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:

Engem ez a mondat zavart meg:

"Szeretnénk egy pálcával minél több helyen lefogni."

De ha jól értem, a feladat az, hogy szeretnénk minnél kevesebb helyen lefogni, konkrétan 6-nál kevesebb helyen, és hogy van-e erre mód.

(#1 voltam.)

2013. dec. 4. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
58%

#7-nek:

Az sztem jó mondat, hogy "szeretnénk minél több helyen...", csak nem úgy kell érteni, hogy megkérjük a kígyót, hogy nekünk tetszően tekeredjen. A minél több itt úgy értendő, hogy hány (milyen sok) lefogási pontot tudunk garantálni, függetlenül a kígyó helyzetétől. Vagyis minél több ponton, ha adott akárhogyan is a kígyó.


#8-nak:


Tudom én, hogy értette a válaszoló, afféle intuíciónak nem rossz, ere sztem többen gondoltunk. Csak sajnos a görbületek száma semmire sem garancia, ha kissé távolabb, más irányban van pár hullámosodás, nem biztos, hogy egy egyenes "alá" esnek.


Ide egy jó ötleten alapuló bizonyítás kellene. Mondjuk ügyesen felosztani vmilyen ráccsal a négyzetet, vagy háromszögekre, aztán vmi skatulya-elvvel, vagy indirekt módon...

2013. dec. 4. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

Én azért még egyszer nekifutok a kérdés megfogalmazásnak, mert még mindig abba vagyok belekavarodva. :DD


Szóval, A kígyó bárhogy helyezkedik is el, mindig képesek vagyunk-e legalább 6 ponton lefogni.

Vagy másképp:

Létezik-e a kígyónak olyan elrendezése, amiben sehogyan sem tudjuk legalább 6 ponton lefogni.

:)

2013. dec. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!