Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A víz párolgása milyen intenzi...

A víz párolgása milyen intenzitással változik a befektetett fűtési teljesítmény változásával?

Figyelt kérdés
Szóval ugye a víz az minden hőmérsékleten párolog, nem kell forráspontig hevíteni hozzá. De gondolom, jobban párolog, ha 60°C-os, mint ha 20°C-os. Ha a forráspont után is tovább hevítem, akkor pedig ugye elvileg nem emelkedhet a hőmérséklete, vagyis a párolgás intenzitása tovább növelhető. Ha tudnám szabályozni a teljesítményt a vízszint, és az elvárt folyamatos párologtatás figyelembevételével, akkor hogy kéne szabályozni, számolni? Mert fogalmam sincs, hogy hány watt kell mennyi víz milyen intenzitású párologtatásához mekkora felületen.

2014. febr. 4. 16:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a nyomás 1 atmoszféra körüli, a nyomásváltozás elhanyagolható és a víz 100 fokon forr.


Ami neked kell ilyenkor, az a víz párolgáshője, ami megmondja, hogy mekkora energiát kell közölni 1 kg vízzel, hogy elpárologjon. Ez az érték a fenti körülmények között, ha minden igaz, 2257 kJ/kg körüli. A párolgás üteme tehát egyenes arányban áll a befektetett hőteljesítménnyel.

2014. febr. 4. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Vagyis? 2257kJ/kg 1J=1Ws 627Wh kell 1l teljes elpárologtatásához? És nem számít semmi sem? Szóval, ha maradunk az 1 liternél, aminek a felszíne 1cm2, vagy 0,5m2, vagy alapból 10°C-os környezetben van, vagy 30°-osba, és nincs plusz melegítés, vagy van, de 20°C-al emeli a víz hőmérsékletét? Mindegyik esetben máshogy párolog. Én valami táblázatra, vagy grafikonra gondolok, ami megadja, hogy mennyi víz párolog el a víz belső energiájának függvényében. Mert végül is az a lényeg, mert a 10°C-osnak is van valamekkora belső energiája amitől párolog valamennyire, és ha hozzáadok annyit amennyi ahhoz kéne, hogy 300°C-ra melegedjen, akkor attól még, hogy nem lesz 300°C-os, a belső energiája megnő, és gyorsabban párolog. De biztos nagy szerepe van a felszínnek is, hisz csak ott tud párologni. a másik dolog pedig, hogy én ezt hiába osztom el, hogy mondjuk azt akarom, hogy 1ml/perc sebességgel párologjon 1 napig, és ehhez kiszámolom, hogy 1440ml víz kell, és mennyi Ws, akkor hiába adnék hozzá folyamatosan ugyanannyi teljesítményt, még ha feltételezzük is, hogy a környezet hőmérséklete nem változik, idővel kevesebb víz lesz, ami ha ugyanannyi energiát kap, akkor jobban felmelegszik, és gyorsabban párolog, persze ettől még gondolom 1 napig tart, mert az elején alig párolog, a végén pedig felgyorsul, viszont vagy egyforma párologtatás, vagy fordított lenne célszerű, hisz nem akkor kell intenzíven párologtatni, mikor már 1,5 liter a levegőben van. De esetleg ezt egy megfelelő meredekségű lefelé szűkülő edénnyel lehetne kompenzálni, hogy mikor több víz van benne, és kevesebb a belső energiája akkor nagyobb felületen tudjon párologni. Bár, ha akadályoznám a párolgást, az veszteségesebb a teljesítmény szabályozástól.
2014. febr. 4. 18:46
 3/4 Silber ***** válasza:

Ez egy szép kérdés, azonban ha egzakt megoldást szeretnénk kapni olyan sok részletet kell figyelembe venni, hogy az már a modellezés határát súrolja. Mivel a kérdésben fűtési teljesítmény adott, így szerencsére a hőátadás problémáival nem kell számolni. Csak néhány a figyelembe veendő jellemzők közül:

- A tárolóedény hőtechnikai tulajdonságai (pl. izoláltnak tekinthető-e a rendszer)

- Elegendően kis térfogatú-e a rendszer, hogy a bevitt hő eloszlása homogénnek tekinthető legyen

- A víz hőkapacitásának változása a hőmérséklet függvényében

- A víz látens hőjének változása a hőmérséklet függvényében

- A víz melegítése egyensúlyi állapotokon keresztül történik-e

- Stb.


A kérdés nem megválaszolhatatlan, de így is több órát igénybe vehet egy excelben történő lemodellezés.

2014. okt. 9. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A bonyolult modellezés pár perc ha érdekel elküldöm email az exel fájl it lust vagyok le írni
2015. szept. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!