Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a hidrogén ion...

Mi a különbség a hidrogén ion és a hidroxil ion között?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy valami a pH-val kapcsolatos, de nem igazán értem, a kémia sosem volt az erősségem, kérlek magyarázzátok el részletesen!

Előre is köszi.



#kémia #ion #sáv #hidrogén hidroxil
2014. febr. 17. 22:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
nyúl bele, és megtudod
2014. febr. 17. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, én nem ilyen válaszra gondoltam.
2014. febr. 17. 22:16
 3/11 sadam87 ***** válasza:
91%

A hidrogénion képlete H+ (a '+' a töltést jelöli, felső indexben írandó, ha van rá mód), a hidroxilion képlete OH-. Tehát egyrészt egész más a szerkezetük, más a töltésük.

Másrészt a pH számítás alapja a víz autoprotolízise (az egyik vízmolekula protont = hidrogéniont ad át a másiknak):

H2O + H2O = H3O+ + OH-

A folyamat megfordítható, és egyensúlyra vezet. A H3O+ neve oxónium ion, úgy alakul ki, hogy a vízmolekula felvesz egy hidrogéniont (protont). Gyakran csak ezzel a hidrogénionnal számolunk, mintha önálló lenne (de önmagában H+ ion nem létezik (illetve önálló proton létezik, de nem kémiai reakciók során keletkezik)).

Desztillált vízben a két ion koncentrációja megegyezik. Azonban ha valamilyen anyagot feloldunk a vízben, az gyakran módosítja ezeknek az ionoknak a mennyiségét. Ha a hidrogénionok (ill. oxóniumionok) mennyisége nő meg savas, ha a hidroxilionok mennyisége nő meg, lúgos kémhatásról beszélünk.

2014. febr. 17. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. febr. 17. 22:22
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
26%

"hidrogén ion és a hidroxil ion között"

+1 oxigénatom +2 elektron. :)

2014. febr. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

hidroxiDion, NEM hidroxil.


Hidroxil-csoport van, a szerves kémiában szokás így nevezni az alkoholok (és fenolok) jellemző funkciós csoportját.



Lévén a pH-val kapcsolatban kapisgálod a választ, feltételezem valami hasonlót tanultok éppen, így a számtalan különbség közül a következőt mondanám: Amikor a víz (Brönsted-féle) savként viselkedik, akkor hidrogéniont (H+) ad le, és hidroxidion (OH-) marad vissza. Vízből egyszerre, azonos koncentrációban keletkeznek, ők az un. vízionok.


A hidrogénion önmagában nem létezik, vizes közegben mindig H2O molekula köti meg és H3O+ oxóniumion formájában van az oldatban. Ez egyrészt ténykérdés, másrészt viszont az egyszerűség kedvéért legtöbbször ezt írásban, sőt szóban nem tüntetjük fel (de fejben tisztába kell lenni a dolgokkal).

2014. febr. 18. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 sadam87 ***** válasza:
100%
Valóban hidroxidion, én is benéztem, bocs! (Talán az szolgálhat mentségemül, hogy későn volt.)
2014. febr. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
50%

Én is mindig hidroxil ionnak mondom, pedig igazuk lehet az előttem szóló vegyészeknek, hogy hidroxidnak kéne mondani.

De nem lehet azt mondani, hogy a hidroxid ion az egy olyan hidroxil csoport, ami ionizált?

2014. febr. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
52%

Hát nem igazán, sőt nem.


Az "id" végződés tipikusan az anionokra jellemző, persze számtalan kivétel van, de a hidroxid épp nem az.

Az "il" végződésnek is megvan a maga jelentése: gyökcsoportok kapják leginkább, szépen előjön tehát az a különbség, amire te is valóban utaltál, vagyis, hogy a hidroxidion úgy jön léte, hogy a vízmolekula hidrogénION-t ad le, vagyis a hidrogénatom elektronját megtartja (un. heterolitikus kötésszakadás), így elektron többlet miatt valódi negatív töltése lesz, míg a hidroxil-csoport (pontosabban ha csak szabadon van hidroxil-gyök) úgy jön létre, hogy az eredeti HO-X kötés homolitikusan szakad, vagyis az oxigén csak a saját elektronját tartja meg, nem veszi el a hidrogéntől, töltésre tehát nem tesz szert.

2014. febr. 19. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az élettelen természetben is létrejön hidroxil gyök, vagy léteznek olyan folyamatok, melyekben szerepel, vagy csak a biokémiában vannak ilyenek, ahol speciális enzimek katalizálják a hidroxil csoportokkal történő folyamatokat?
2014. febr. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!