Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a térfogatot (V) köbméterbe...

Ha a térfogatot (V) köbméterben, a hőmérsékletet kelvinben adjuk meg, ezeket elosztva a nyomás milyen mértékegységet kap?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 13. 11:29
 1/10 anonim ***** válasza:

Gondolom a gáztörvényeket gyakorlod. Ez esetben:

p*V=n*R*T

p=(n*R*T)/V

p=([mol]*[J/mol*K]*[K])/[m^3]

p=[J/m^3]

p=[Pa]

2014. ápr. 13. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Akkor nem értem, valamit a képletben használok rosszul. Bemásolom inkább a feladatot:


5 mol, kezdetben 2 liter térfogatú nitrogénnel három szakaszból álló körfolyamatot végeztetünk. Először állandó hőmérsékleten összenyomjuk az eredeti térfogatának a felére, majd a gáz állandó nyomáson eredeti térfogatára tágul, miközben hőmérséklete T = 300K-re emelkedik. Ezután a gáz állandó térfogat mellett lehűl a kezdeti hőmérsékletre.


(a) Mekkora ez a kezdeti hőmérséklet?


Valószínűleg rosszul értelmezem a megoldókulcsot, tudnátok segíteni? Köszönöm.

2014. ápr. 13. 11:59
 3/10 bongolo ***** válasza:

Ha a térfogat m³, a hőmérséklet K, az anyagmennyiség mol, R pedig J/mol·K, akkor a nyomás Pa. Ez az alapeset.

De nem V/T se nem T/V a nyomás, hanem n·R·T/V


n = 5 mol

V₁ = 2 dm³

T₁ a kérdés


- Kezdetben: p₁, V₁, T₁

p₁·V₁/T₁ = n·R = 5·8,314 J/K

p₁·2/T₁ = 41,57

Nem muszáj a térfogatot m³-be átváltani, maradhat dm³ is. A nyomás egyébként ilyenkor kPa, hisz a m³ az ezerszerese a dm³-nek (p·V mértékegysége Pa·m³ = 1000 Pa·(m³/1000) = kPa·dm³), de mindegy, nem kérdezi a feladat p₁-et.


A végén majd ez lesz a megoldás: T₁ = 2p₁/41,57


- Első szakasz: Összenyomás után: p₂, V₁/2, T₁

p₂·(V₁/2)/T₁ = n·R

p₂·1/T₁ = 41,57

Ami azt jelenti, hogy p₂ = 2p₁


- Második szakasz: Tágulás után: p₂, V₁, 300 K

(2p₁)·V₁/300 = n·R

2p₁·2/300 = 41,57

2p₁ = 150·41,57


Akkor pedig T₁ = 2p₁/41,57 = 150 K


A harmadik szakaszban visszaalakult minden a kezdeti állapotra, azt fel se kellett írni.


Valójában az 5 mol-ra nem is lett volna szükség, a 41,57 helyett maradhatott volna az n·R is, hisz látjuk, hogy kiesett. Az 5 mol csak akkor kell, ha kérdezik a p₁-et is.

2014. ápr. 24. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ, főleg a felvilágosítást, hogy tökre tévedésben voltam, a nyomás képletét illetően. Hiszen az zavart meg mindig, hogy ha V/T állandó, akkor a nyomás is állandó, de ettől még a nyomás nem lesz egyenlő T/V-vel, csak azzal arányos, mert más állandók (n és az R) is szerepelnek a képletben.


A megoldásodat látva szerintem vagy a p1-et, vagy a p2-t tudni kellett ahhoz, hogy kiszámolhassuk a T1-et, ezáltal az n-re is szükség volt.


Mindenesetre a feladatnak további részei is vannak, ezért is volt szükség biztosan a fenti adatokra. A c) rész így szól:


Mennyivel változik a folyamatban a gáz belső energiája, mekkora munkát végzett, mennyi hőt adott le a gáz az egyes szakaszokon?

2014. ápr. 24. 22:26
 5/10 A kérdező kommentje:
Mármint V/T-vel nem lesz egyenlő a nyomás, de tök mindegy, mert T/V-vel sem. :D
2014. ápr. 24. 22:27
 6/10 bongolo ***** válasza:

> Mennyivel változik a folyamatban a gáz belső energiája,

Mivel a belső energia ideális gázoknál azonos gázmennyiség esetén csak a hőmérséklettől függ, nem változik meg. A folyamat végén ugyanakkora, mint kezdetben.

Nem kérdezték, hogy mennyi ez a belső energia, de f/2·n·R·T, ahol f a szabadsági fok. A nitrogén kétatomos gáz, annak a szabadsági foka 5 (az egyatomos ideális gázoké 3)


> mekkora munkát végzett,

Ha csak az a kérdés, hogy a gáz mennyi munkát végzett, az egyszerű (csak a második szakaszban végez munkát). Ha az is, hogy a környezet mennyi munkát végzett a gázon, az már bonyolultabb.


Ha olyan diagramon ábrázoljuk a körfolyamatot, aminek a vízszintes tengelye a térfogat, függőleges meg a nyomás, akkor a körfolyamat görbéje által bezárt terület lesz a teljes folyamat során a végzett munka eredője.


Most az első szakasz izoterm (állandó hőmérsékletű). A gázt összenyomjuk, vagyis a környezet végez munkát a gázon, az a munka ennyi:

ΔW₁ = nRT·ln(p₂/p₁) = nRT·ln(2)


A második szakaszban állandó nyomáson változik a térfogat, megnő, a gáz végez munkát, ennyit:

ΔW₂ = p₂·ΔV = p₂·(V - V/2) = p₂·V/2

(ezt egyébként negatív előjelűnek szokták venni, de én azt nem nagyon szeretem...)


A harmadik szakaszban nem változik a térfogat, olyankor nincs munkavégzés.


A teljes körfolyamat eredő munkája a fenti kettőnek a különbsége.


> mennyi hőt adott le a gáz az egyes szakaszokon?

Ha tényleg csak az a kérdés, hogy mennyit adott le, akkor csak az első és harmadik szakaszt kell számolni. Ha az is, hogy mennyit vett fel, akkor a másodikat is.


Az első szakasz izoterm, a gáz belső energiája nem változik, ΔU₁ = 0. Ebben a példában ekkor a környezet végez a gázon munkát, tehát a belső energiája csak úgy maradhat változatlan, ha a gáz lead pont ugyanannyi hőt:

-ΔQ₁ = ΔW₁ = nRT·ln(2)


A második szakasz izobár (állandó nyomású), eközben most a gáz kitágul, munkát végez. Bizonyára melegítettük, mert a hőmérséklete nő, vagyis a belső energiája is nő. A belső energiájának a változása megegyezik a kapott hővel plusz a rajta végzett munkával. Mivel most a gáz végzett munkát, ezért azt ki kell vonni (legalábbis akkor, ha pozitív, ahogy én számotlam fentebb):

ΔU₂ = ΔQ₂ - ΔW₂

ΔQ₂ = ΔU₂ + ΔW₂ = 5/2·n·R·(300-T₁) + p₂·V/2

Ez kapott hő, nem adott le semmit.


A harmadik szakasz izochor (állandó térfogatú), tehát nincs térfogati munka. A gáz hőmérséklete, tehát a belső energiája is lecsökkent. A teljes belső energia változás megegyezik a leadott hővel:

ΔU₃ = ΔQ₃

ΔQ₃ = 5/2·n·R·(T₁ - 300)

(ez negatív lesz...)

2014. ápr. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 bongolo ***** válasza:

Közben rájöttem, hogy a második és harmadik szakaszon a hőt lehet a hőkapacitással (fajhővel) is számolni a belső energia helyett. Az 5/2·n·R·T képlet ideális kétatomos gázok esetén lenne jó, a nitrogén meg nem annyira ideális, viszont tudjuk a fajhőjét. (A fajhőből 2,39-es szorzó jönne ki az előző képletben az 5/2 = 2,5 helyett...)


A második szakasz izobár (állandó nyomású):

ΔQ₂ = Cp·ΔT₂

ΔQ₂ = cp·n·ΔT₂

ahol cp az állandó nyomású moláris hőkapacitás (mólhő), nitrogén esetén cp = 29,12 J/mol·K

a hőmérsékletváltozás pedig ΔT₂ = 300-T₁

Ennyi hőt kapott.


A harmadik szakasz izochor (állandó térfogatú):

ΔQ₃ = Cv·ΔT₃

ΔQ₃ = cv·n·ΔT₃

ahol cv az állandó térfogatú moláris hőkapacitás (mólhő), nitrogén esetén cv = 20,8 J/mol·K

a hőmérsékletváltozás pedig ΔT₃ = T₁-300 (negatív)

Ennyi a leadott hő.

2014. ápr. 28. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Szia!

Nagyon köszi a megoldást, viszont egy helyen különbözik a Te megoldásod a megoldókulcstól. Te ezt írtad:

ΔW₁ = nRT·ln(p₂/p₁) = nRT·ln(2)

A megoldókulcsban pedig ez áll:

W₁ = [integrál V₁-től V₂-ig](-(nRT/V)dV),

ami nekem kiintegrálva:

=-nRT*ln⁡(V₁)+nRT*ln⁡(V₂)

Ez ugyanazt az eredményt kell, hogy adja? Esetleg rosszul integráltam? Belinkelem az általam megcsinált feladatot, mert szerintem valahol elkavarodtam az előjeleknél. Ha átnéznéd, megköszönném:

[link]


Apropó, hogyan írtál indexbe számokat? :O Mert én csak úgy másoltam le rólad a karaktereket. :D

2014. ápr. 29. 17:03
 9/10 bongolo ***** válasza:

=nRT·(ln⁡(V₂) - ln⁡(V₁) ) = nRT·ln(V₂/V₁)

mivel p₁·V₁ = p₂·V₂ izoterm esetben

ezért V₂/V₁ = p₁/p₂

és máris ugyanaz, mint amit én írtam.


Egyébként az nRT·ln(p₁/p₂) képlet talán még a függvénytáblában is benne van... nem tudom most megnézni... de eléggé ismert képlet.


---

A speciális kódokat úgy írom, hogy csináltam hozzá billentyűzetkiosztást. Fel kell telepíteni a Windows-ra és tud egy csomó matekos írásjelet, görög betűt, stb.


Ha ki akarod próbálni, innen töltheted le:

[link]

Ha magyar billentyűzeted van, ezek a file-ok kellenek:

HunMat12.pdf - leírás a kiosztásról

HunMat12.zip - ebben van az installáláshoz szükséges összes file

Ha amerikai billentyűzeted van, akkor a HunEng12.zip valamint HunEng12.pdf kellenek.

2014. ápr. 29. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nem járok egyetemre, csak másnak segítettem a megoldásban, így már előttem sem olyan ismert sok képlet.


Köszi, kipróbálom.

2014. ápr. 29. 19:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!