Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A súly és a tömeg között mi...

A súly és a tömeg között mi az összefüggés és a különbség?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 20. 13:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A tömeg a klasszikus fizikában egy állandó érték. (A modern fizikában nem teljesen, a test tömegére befolyással van annak sebessége.)

A súly a tömeg és a testre ható gyorsulásból adódó ellenerő szorzata. Vektormennyiség és csak két test közötti kölcsönhatásban értelmezhető. A földön a nehézségi gyorsulás kábé 10 m/s^2, így egy 5 kilós test 50*10=50 N erővel nyomja a talajt és a talaj is 50 N erővel nyomja vissza. Egy zuhanó testnek viszont nincs súlya, mert nincs másik test, ami nyomó ellenerőt gyakorolna rá. A Holdnak sincs súlya, annak ellenére, hogy a tömege hatalmas. Ha viszont a Föld felületén feküdne, akkor hatalmas súlyerőt gyakorolna bolygónkra, így hirtelen lenne súlya.

2014. ápr. 20. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

"A tömeg a klasszikus fizikában egy állandó érték."

Hogy érted, mi a tömeg?


"(A modern fizikában nem teljesen, a test tömegére befolyással van annak sebessége)"

Hogy hat rá a sebesség? Mitől?


"A súly a tömeg és a testre ható gyorsulásból adódó ellenerő szorzata."

Hogy állapítom meg, hogy valaminek mennyi a tömege? És ha nincs gyorsulás sem? Akkor?


"Vektormennyiség és csak két test közötti kölcsönhatásban értelmezhető"

Akkor ha nincs kölcsönhatás, akkor nincs tömeg? Vagy a tömeg relatív?

Mindegy milyen a kölcsönhatás?


"a földön a nehézségi gyorsulás kábé 10 m/s^2, így egy 5 kilós test 50*10=50 N erővel nyomja a talajt és a talaj is 50 N "

Ha ledobok egy tök egyforma alakú fém és egy papír golyót, miért egyforma gyorsan esnek?


"Egy zuhanó testnek viszont nincs súlya, mert nincs másik test, ami nyomó ellenerőt gyakorolna rá."

És ha gyorsulása van a zuhanásnál? Ha együtt zuhannék egy kővel, akkor megtudnám emelni?


"A Holdnak sincs súlya, annak ellenére, hogy a tömege hatalmas. Ha viszont a Föld felületén feküdne, akkor hatalmas súlyerőt gyakorolna bolygónkra, így hirtelen lenne súlya"

Ez tök izgalmas:)

Miért gyakorolna hirtelen súlyerőt?

Most ha ide tévedne a hold, akkor miért robbanna szét a súlya a föld, ha nem nehezedik rá, csak mondjuk hozzáér?


Egyelőre köszönöm a válaszod, így is hasznos volt.

2014. ápr. 20. 14:12
 3/3 anonim ***** válasza:
71%

Mi a tömeg? Ez a legnagyobb rejtély a fizikusok számára, mert senki nem tudja pontosan. Nem ismerik azt a közvetítő részecskét, ami részt vesz a tömegvonzásban. Annyit tudnak, hogy minden tömeggel rendelkező test vonzza egymást, minél nagyobb a tömeg, annál jobban.

A tömegre úgy hat a sebesség, hogy minél nagyobb egy tárgynak a sebessége, annál nagyobb lesz a tömege, de van egy felső sebességkorlát, amit nem lehet túllépni, ez a fénysebesség. Ha fénysebességgel utazna egy test, a tömege végtelen lenne, ezért nem lehet fénysebességgel utazni. A mi léptékeinkben ez a tömegbeli változás alig észlelhető, tökmindegy, hogy valami 10 km/h-val 10ezer km/h-val megy a tömege nagyon csekély mértékben változik. Egyébként fényközeli sebességgel utazó testnek nem csak a tömege változik, hanem a hossza és számára az idő múlása is.

Ha nem ismerjük a test mozgástörvényét, akkor sehogy nem tudjuk lemérni a tömegét, max ha a Földön rátesszük egy mérlegre.

Ha nincs kölcsönhatás nincs tömeg? De, tömeg az van kölcsönhatás nélkül is, súly nincs kölcsönhatás nélkül. Súlynál a kölcsönhatás az érintkezés. Amíg két tárgy nem érinti egymást nem gyakorolnak egymásra súlyerőt, ez tökre olyan, minthogy, amíg nem érsz az ajtóhoz, addig nem tudsz erőt gyakorolni rá, nem tudod kinyitni azt.

A tömeg relatív. Egy űrhajó ha a fénysebesség 99,99%-ával megy lehet, hogy a tömege 10000-szeresére nő, a mi szemszögünkből vizsgálva. Az űrhajón lévők viszont nem érzékelik, hogy a kinti világ számára tömegük a 10000-szeresére nőtt, ők fordítva érzékelik, az egész kinti világ tömege nőtt a 10000-szeresére.

Azért esnek egyformán, mert ugyanakkora gravitációs erő hat rájuk, a Föld gravitációs ereje. Tök mindegy mekkora a tömegük, a Föld tömege mellett elenyésző a különbségük, ezért zuhannak ugyanolyan gyorsan.

A Hold meg azért gyakorolna hirtelen súlyerőt, mert érintkezésbe lép a Földdel. Ha hirtelen rátámaszkodsz az asztalra súlyerőt gyakorolsz rá, itt ugyanez van. A súlyt nem állandó értékként kell nézni, hanem viszonyított értéknek. Ha valaminek súlya van, akkor kell lennie valaminek AMIRE van súlya. Súlyod neked van a Föld felületére, ha lefekszel az ágyra súlyod van az ágyra és azon felül az ággyal együtt súlyotok van a Földre. Ha felugrasz és a levegőben vagy, akkor viszont nincs súlyod semmire. A tömeged viszont mindig megmarad, az egy skalármennyiség.

2014. ápr. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!