Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Üdv Mindenki! Ismertek örvénye...

Üdv Mindenki! Ismertek örvényes=nem-konzervativ erőteret amik megtalalhatók a termeszetben is, vagy legalabbis a klasszikus mechanikaban? Semmi elektromossag, mágnesesség. és lehetőleg ne a surlodas miatt legyen nemkonzervativ

Figyelt kérdés

2014. ápr. 23. 21:00
 1/9 anonim válasza:

A klasszikus fizikában igen egyszerű példa lenne erre egy erősen inhomogén gravitációs tér.

De mivel természetben előfordulónak kell lennie, és nem lehet elektrodinamikához köze, sem súrlódáshoz, így elég nehéz példát mondani. Emiatt az áramló folyadék sem jó példa, de egy nagy feszültség alatt levű rugalmatlan anyag inkább.

2014. ápr. 23. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A gravitációs tér (akár homogén, akár inhomogén), konzervatív és nem örvényes.

Az inhomogén gravitációs tér előfordul a természetben. Valójában olyannyira nem ritka, hogy nem is létezik másféle.

A nagy feszültség alatt lévő rugalmatlan anyag (bármi is legyen az, bár nehéz ilyet elképzelni), pedig nem tér.


Szóval az előző válaszból ne vegyél túl sok mindent komolyan.


Ha olyan kell, amiben nincs súrlódás, de nem is elektromos vagy mágneses, akkor ott a Coriolis-erő.

2014. ápr. 24. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

a.: Egy inhomogen gravitacios ter miert nem örvenyes? ott elvben konnyen elofordulhat, hogy ket pont kozott mas-mas uton mas lesz az eroter munkaja, hiszen pont ezert inhomogen...

b.: akkor egy homogen gravitacios terben pl a Föld felszinen(ami mellesleg szinten forog tehat, mar ott is van Coriolis ero, akkor mar az is orvenyes?) egy forgo vonakoztatasi rendszerben pl:jatszoteren a forgo hintaban ulve az eroter, ami rank hat, inhomogen a Coriolis-ero miatt?

2014. ápr. 24. 09:53
 4/9 A kérdező kommentje:

az a. resznel rosszul fogalmaztam. olyan gravitacios mezore gonndoltam, ami nem gombszimeriks (mas kerdes van e ilyen), hanem valamilyen modon torzitva van(itt erosebb ott gyengebb), hiszen a gombszimerikus is lehet inhomogen (mint a Földé), de pont a szimmetria miatt konzervativ, nem orvenyes.

szerintem az elso is valami ilyenre gondolhatott...

2014. ápr. 24. 10:18
 5/9 bongolo ***** válasza:

Nincs a gömbszimmetriának köze a dologhoz. Egyébként a Föld se gömbszimmetrikus...

A gravitációs erőtér akármilyen inhomogén, az valójában sok kis pontszerű tömeg erőterének szuperpozíciója, és mivel a gravitáció is szuperponálható, ezek nem hatnak egymásra, simán össze kell őket adni. Vagyis a helyzeti energia csak a helytől függ (hogy az adott hely milyen távol van a sok kis ponttól); az úttól nem függ, amin egy adott helyre jutunk. Tehát konzervatív.

2014. ápr. 24. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

bongolo: szerintem a gombszimmetrianak azert van koze a dologhoz mert ha (abszurd pelda) elkepzelsz egy tomegpontot aminek az egyik "északi" polusan fele akkora a gravitacios mezeje mint a "Delin", akkor ha az Eszaki polusrol atmesz a delire ugyanolyan magassagra ,a helyzeti energiad megduplazodik, ellentetben a "normalis" torzitatlan gombszimetrikus esettel(es meg igy is forgasszimetrikus a mezo a É-D tengelyre, tehat meg mindig nem orvenyes hiszen a grav mezo munkaja ket pont kozott mindig azonos: K-NY iranyban mozogva nem vegez munkat a mezo, ott szabadon mozoghatsz )

legalabbis szerintem

2014. ápr. 24. 11:58
 7/9 A kérdező kommentje:
a kérdésem leginkabb az lenne hogy Föld felszinen, amineek grav mezeje inhomogen, de nem orvenyes (bar a Föld forgasa miatti Coriolis ero miatt az?), egy fuggoleges tengely korul forgo hintan ulve orvenyes eroterben vagyunk e vagy sem a Coriolis ero miatt?
2014. ápr. 24. 12:10
 8/9 anonim ***** válasza:

Az, hogy egy erőtér konzervatív, vagyis hogy a munkája független az úttól, ekvivalens azzal az állítással, hogy egy zárt görbe mentén végzett munkája mindig nulla. Ez elég könnyen belátható.


A te példád ott sántít, hogy amikor átmész az északi pólusról a délire, és ezzel a helyzeti energiád megduplázódik, akkor eközben neked is munkát kell végezned (úgy fogod érezni, mintha egy lejtőn felfelé mennél). Tehát az energiaváltozások és munkák összege itt is nulla lesz. Visszafelé menet ezt a munkát majd visszakapod, akkor meg olyan lesz, mintha lejtőn lefelé mennél. Szóval az inhomogenitásnak ehhez semmi köze. Amúgy a példában is keversz valamit, mert ha az északi póluson kisebb a gravitációs erő, az azt jelenti, hogy az van "magasabban", tehát ott nagyobb a potenciál.


A Coriolis erő sem igazán jó példa, mert ez az erő sebességfüggő, ezért nem is lehet definiálni a rotációját. Annyiból talán mégis jó, hogy ha egy ilyen erőtérben mozog egy test, akkor a rá ható erő mindig merőleges a sebességére, tehát ha csak pusztán ez az erő létezik, akkor a test valamiféle körkörös pályán fog mozogni.


Valódi örvényes erőteret az elektromágnesesen kívül nem hiszem, hogy találsz. Vannak viszont örvényes vektorterek, például az áramló folyóban a sebességeloszlási mező örvényes (ezért alakulnak ki a folyókban örvények).

2014. ápr. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

8:

igazad van koszi. mar csak azt nem ertem mert nem a deli polus lenne adott H magassagban "magasabban", hiszen Te is azt irod Del fele menet "felfele megyek", meg hogy a helyzeti energia megduplazodik , amihez szinten "magasabban" kell lenni.

2014. ápr. 24. 17:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!