Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi eséllyel csap a házunkb...

Mennyi eséllyel csap a házunkba a villám? Van értelme a villámhárítónak vagy csak meghívót küldünk a villámoknak?

Figyelt kérdés
Magas domb majdnem legtetején áll a házunk, egyik oldalunkon nálunk picivel magasabb ház (a miénk és a szomszédé is 3 emeletes, a kémény lezáró "kupakjainkon" kívül semmi fém nincs kiemelkedve a tetőn), másik oldalunkon egy alacsony ház áll. A kertünk hátsó szomszédságában a tényleges dombtetőn ugyan állnak magasabb házak és fenyők de azok 20m-en biztosan kívül esnek. Minden ami előttünk van, még a magas fák is, jóval kisebbek mint mi. Szerintetek van értelme villámhárítót szerelni a házra? (Azzal nyugtatgatnak, hogy 15 évig nem csapott ide, meg hogy a villámhárító csak idevonzana a környékről minden villámot mivel senkinek nincs a környéken). Szeretnék többlépcsős villámvédelmet kiépíttetni de attól rettegek ezentúl minden viharkor 2-3 direkt ide csapna be a villámhárító miatt . Kérem aki a témához ért írjon nekem valami megnyugtatót :) Köszönöm! (Kérlek "buta biztos" megfogalmazásban, a fizikaóra régen volt :) )

#villám #villámhárító #zivatar #zápor #villámvédelem #villámkár #házba csapó villám #villámcsapás esélye
2014. máj. 27. 08:25
1 2
 1/11 Wadmalac ***** válasza:
86%

A villámhárító fő funkciója nem a villámcsapás levezetése. Annak a célja, hogy villámcsapás NÉLKÜL le tudja vezetni a potenciálkülönbséget és ELMARAD a villám.

Ha menthetetlenül becsap, akkor viszont levezeti jelentősebb kár nélkül.

Ez az "odavonzza a villámot", ez eléggé laikus szöveg.


Az a többlépcsős villámhárító igenis jó ötlet.

Ha ti vagytok a legmagasabban, akkor ha olyan a helyzet, a villámhárító nélkül is oda fog csapni. Jobb megelőzni a bajt.

2014. máj. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 acelsziv ***** válasza:
100%
Ésszerű intézkedéseket megtenni a balesetek ellen mindig okos dolog és soha nem fölösleges. Az, hogy 15 éve nem csapott oda a villám....Mekkora begyepesedett duma... Nem az a kérdés be fog -e csapni, hanem hogy mikor. A villámhárító pedig tényleg nem a villámot fogja fel, hanem kiüríti a öltést a levegőből megnövelve ezzel az ellenállást és a villám kisebb eséllyel tud oda becsapni.
2014. máj. 27. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Gyerekkoromban én is így tudtam /tanultam,hogy véd nem vonz, de sajnos mielőtt itt kérdést feltettem az interneten próbáltam tájékozódni (google a barátunk), ahol is minden oldalon (kivétel nélkül) azt írták hogy "A villámhárító nem véd meg a villámlástól éppen hogy vonzza őket! A villámhárító(elsődleges villámvédelem) feladata, hogy felkínáljon a villámnak egy biztonságos becsapási pontot, és a becsapó villám áramát a földbe vezesse anélkül, hogy az épületben bármilyen rombolás vagy tűz keletkezne."... Mivel majdnem mi vagyunk a legmagasabban egy + 1m-es jól vezető fémrúd kirakása valahogy valóban olyan "felhívás keringőre " jellegű nekem (mint laikusnak) :))
2014. máj. 27. 10:42
 4/11 anonim ***** válasza:
47%

Én is úgy tudtam, hogy nem csak levezeti a villámcsapás áramát, de meg is tudja előzni magát a villámot. (Valahogy a térerősséggel meg a csúcshatással van kapcsolatban, de a részleteket nem értem.)


Amiket leírtál a környékről, az alapján pláne tennék villámhárítót. Nem kell extra magas, talán elég, ha a kéményen és/vagy a háztetőn egy picit túllóg. Nem kell akkora, mint egy antenna. :)

2014. máj. 27. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
80%
Ha az egy jól földelt, szakszerűen vezetett villámhárító, akkor villámcsapásnál is csak a hangélménnyel kell együtt élned.
2014. máj. 27. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Persze ettől még minden érzékeny elektronikát le kell kapcsolni a vihar idejére. Ekkora feszültségnél, áramerősségnél a sztatikus megosztással, a kóboráramokkal és még EMP hatással is számolni kell, mint káros hatással.

Mindez persze szóra sem érdemes ahhoz képest, mit tenne egy villám a villámhárító nélkül.

2014. máj. 27. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, azért nem kivétel nélkül írják azt. De tényleg sokszor. És sok hibával. Ennek az az oka, hogy felületes a szerkesztés, a szerző nem mindig van pontosan tisztában a fizikai háttérrel, de legfőképp az, hogy mindenkinek szól. Emiatt pedig a szerzőnek a legtudatlanabb embert kell alapul vennie, vagyis úgy kell kell fogalmazni, hogy a fél analfabéta is felfogja, miről van szó. Gyermetegen kell írnia, hatásosan, és hasonlók. A hozzáértőknek ettől égnek áll a hajuk. Arról van szó, hogy világos, szakszerű, tömör magyarázatot csak célközönségnek lehet adni. Az azonos ismeretekkel rendelkezőknek. És minden rétegnek másképp kell fogalmazni. Ha az az igény, hogy mindenkinek szóljon, nagyjából lehetetlen feladat van elrendelve. Vagy hülyeséget írnak, vagy érthetetlent. Az egyiknek hülyeség lesz, a másiknak értelmetlen. Ebbe futottál bele.
2014. máj. 27. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a szakszerű válaszokat mindenkinek! Azt esetleg valamelyikőtök meg tudná nekem mondani, hogy nagyságrendileg egy 3 szintes (kb 8 m magas), ~ 60nm alapterületű családi házra mennyibe kerülhet külön a villámhárító és külön a többi berendezés? Tudnátok nekem megbízható, tapasztalt szakembert ajánlani aki Pécelen is végez ilyen munkákat (és van hivatalos engedélye ilyesmikre)? Ér valamit a teljes villámvédelmi 3 lépcsős rendszer külön külön is? Pl ha van villámhárítónk és kihúzkodok mindent a konnektorból/kábelekből az nagyjából biztonságos? (Csak míg összeszedjük a pénzt a többire :))
2014. máj. 27. 13:13
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
51%

"ha van villámhárítónk és kihúzkodok mindent a konnektorból/kábelekből az nagyjából biztonságos?"

Ha a villámhárító szakszerűen van szerelve, jól földelve, akkor igen.

Ellenkező esetben szépen visszajön a zeusz a hálózati dugaljakba a földelőszálon, a csapba, kádba a vízvezetéken, a szennyvízelvezetésen át.

Ezért kell szakemberrel csináltatni, aki felméri, hova, hogyan szerelje, földelje.

2014. máj. 27. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A "kihúzkodást" ugye a telefon, számítógépes, antenna, stb. kábelekre is értetted?


Amúgy ez csak ideiglenes megoldás lehet, mert a sűrűn kihúzott kábelek tönkremennek, aztán a 220V-tal birkózhatsz.

2014. máj. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!