Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Young-féle két rés kísérletn...

A Young-féle két rés kísérletnek az eredménye miért változik meg, ha részecske detektorokat helyezünk el?

Figyelt kérdés
Van hivatalos magyarárat arra, hogy a részecske detektorok elhelyezésével miért változik meg az ernyőre vetülő fény? És nem hivatalos magyarázat, feltevés létezik-e? Aki ismeri a kísérletet, annak mi a véleménye róla? Köszönöm a válaszokat!

2014. júl. 7. 20:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Nagyon pongyolán fogalmazva:


Mi váltjuk ki a fotonból, hogy hullám vagy részecske legyen. Amennyiben azt vizsgáljuk, hogy mint részecske hogyan viselkedik (tehát melyik résen halad át) akkor a részecske-természetét vizsgáljuk, tehát részecskeként tulajdonságokat. Amennyiben a hullám-természetét vizsgáljuk (milyen interferencia képet vetít) akkor hullámként tulajdonságokat mutat.


A foton nem változik meg (kivéve annyira, hogy információt nyerünk belőle, tehát létrehozunk a fotonnal egy kölcsönhatást, különben nem tudjuk vizsgálni). A foton egyszerre részecske, és egyszerre hullám is. Nem vagy egyik, vagy másik, hanem mind a kettő egyszerre. Mintha egy test egyszerre lenne kocka, és gömb is. Ezt a makrovilághoz szokott ésszel egyszerűen nem lehet elképzelni, felfogni is nehezen, de ettől függetlenül ez a valóság. És mint az előbb említett kocka-gömb analógia: ha az adott részecskét egy négyzet alakú lyukba akarod berakni, akkor kockaként belefér - kör alakú lyukba gömbként fér bele. Mivel egyszerre mind a kettő.

2014. júl. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez nem az interferencia?
2014. júl. 7. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A hivatalos magyarázat szerint pusztán a megfigyelés ténye miatt változik meg. Régen egyes fizikusok véleménye szerint úgy volt mint most a hivatalos magyarázat mások szerint pedig a detektor a mérés következtében olyan fizikai kölcsönhatásba lép a részecskével mely megváltoztatja annak viselkedését. Azóta sikerült a kísérletet a részecskék zavarása nélkül elvégezni.

Nem csak fotonnal működik.

2014. júl. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 reptoid tudós 2 ***** válasza:
54%
A fényt csak úgy tudod mérni, ha kölcsönhatásba kerül valamivel. A kölcsönhatás nevében is benne van, hogy amit mérsz, az is változik.
2014. júl. 8. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Tom Benko ***** válasza:

Van hivatalos magyarázat: a részecskék tulajdonságait a detektorok segítségével észleljük. Ha olyan detektorunk van, ami részecskéket észlel, akkor részecskeként viselkednek, ha olyan, ami hullámokat észlel, akkor hullámokat.

Van nem hivatalos magyarázat is, nagyon sok, de azok egyszerűen ostobaságok. Ezért is nem lettek hivatalosak.

2014. júl. 8. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Itt http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


és http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo.. itt megkapod a válaszokat a kérdésre a 87 százalékos válaszadótól. Lényegében annyi, hogy a kétrés kísérlet igazolja a komplementaritást.

2014. júl. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!