Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Nap a Tejút másik részébe...

Ha a Nap a Tejút másik részében lenne, vagy galaxison kívül lenne és ott keringenének körülötte a bolygók, mennyiben lenne más a Földön?

Figyelt kérdés

Nyilván ha a galaxismaghoz nagyon közel lenne a Nap és beszippantaná a Napot a fekete lyuk, akkor vége lenne mindennek. És ha máshol lenne a galaxison belül a Nap? Vagy egészen a galaxison kívül lenne? Mennyire lenne akkor más a Földön nekünk, vagy mi lenne máshogy a Földön? Számítana valamit? Esetleg a többi bolygót érintené?


(Nem tudom, galaxisokon kívül léteznek-e csillagok egyébként és ha igen, milyen típusúak.)



2014. júl. 27. 23:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Sok millió galaxis van sok sok milló csillaggal. Az átmérők sok sok fényévnyi távolságok. Ha a nap nem ilyen közel lenne, teszem azt csak annyival távolabb mint a nap-mars táv se lenne élet. S ez hol van akár az 1 fényévnyi távolsághoz is...
2014. júl. 27. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
50%

Egy fekete lyuk csak akkor "szippant be" valamit, ha az átlép az eseményhorizontján és ezért nem tud elszökni belőle. Ha a Nap hirtelen feketelyukká változna, akkor a Föld meg a többi bolygó persze jéggé fagyna a napsugárzás hiányától, de ugyanúgy keringenének körülötte, mintha mi se történt volna.


Most is a mi Naprendszerünk és az egész galaxis a galaxis központjában lévő nagy fekete lyuk körül kering, mégse szívódunk belefelé, mint a lefolyóba a víz.



Ha viszont a galaxis közepe fele helyezkedne el a Naprendszer, akkor kevesebb esély lenne a Földön az élet kialakulására, hiszen könnyebben érkezhetnek vándorcsillagok, vándorbolygók, amik a Naprendszerbe berepülve átrendezhetik a pályákat, és becsapódhatnak a Földbe. Ha a galaxis szélén lenne, valószínűleg kevesebb csillagot látnánk az égen, viszont az én egy részén ott lenne hatalmas jelenségként a Tejút többi része.

2014. júl. 27. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
Mérges intersztelláris gázfelhők lennénekott, megfúllnánk
2014. júl. 28. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Én arra gondoltam elsősorban, hogy a Nap is kering a galaxismag körül. Tehát a Föld egy olyan Nap körül kering, ami így mozgásban van. Ha nem keringene a Nap a galaxismag körül, akkor ez a fajta mozgáshiány jelentene-e valamit a Föld számára?

Remélem, érthetően írtam le. Szóval maga a galaxismag plusz mozgást ad a Napnak, ezáltal közvetve a Föld mozgása is összetettebb. De talán ez elhanyagolható, vagy nem tudom.

2014. júl. 28. 00:06
 5/12 anonim ***** válasza:
79%

Már a Föld pályája is elég nagy kör ahhoz, hogy a Nap körüli keringés ne zavarjon minket. A galaxis mag körüli keringésnek ennél még kisebb hatása van, még akkor se nagyon érdekelne minket, ha a központban levő fekete lyuktól csak 1-2 ezer fényévre lennénk. Összefoglalva:

> „De talán ez elhanyagolható, vagy nem tudom.”

Igen, abszolút elhanyagolható. (Eddig még nem hallottam olyan modellról, ami a földi utazásokkal vagy éghajlattal kapcsolatos, és számításba veszi a Nap körüli keringésből adódó centrifugális erőt. Már az is olyan pici, hogy a legpontosabb eszközeink mérési hibája is nagyságrendekkel nagyobb nála.)

> „Ha nem keringene a Nap a galaxismag körül, akkor ez a fajta mozgáshiány jelentene-e valamit a Föld számára?”

Semmit.


Persze abban, hogy a galaxis magban könnyebben találkozunk egyéb csillagokkal, amik károsak lehetnek az életre, lehet valami. Egyelőre szkeptikus vagyok, de megérne egy kis számolást (illetve szívesen olvasnék róla egy cikket). Esetleg küldjük be [link] -ra.


> „És ha máshol lenne a galaxison belül a Nap? Vagy egészen a galaxison kívül lenne? Mennyire lenne akkor más a Földön nekünk, vagy mi lenne máshogy a Földön? Számítana valamit?”

Én azon az állásponton vagyok, hogy nem sok mindent számítana. (Persze ha egész közel lenne egy fekete lyukhoz, a gázfelhő is lehet jó példa, vagy beletennénk egy vörös óriásba – mert van olyan, amibe belefér –, az azért gáz lenne, de ha a csillagközi térbe pakoljuk, az nem hangzik veszélyesnek.) A lényeges különbség a csillagtérképekben lenne. Ha a galaxison kívülre tesszük a Napot, akkor egy csomó szép nagy, elmosódott, halovány galaxis ragyogna az éjszakai égbolton (sajnos sosem jártam még a déli féltekén, de talán a Nagy Magellán-felhőhöz hasonló dolgokat kell elképzelni), és csak 1-2 apró csillag, aminek van szerencséje a 100 fényéves körzetünkön belül lenni a több millió fényév átmérőjű szinte üres térben. Viszont ha a galaxis közepébe tesszük, akkor az éjszakai égbolton olyan sűrűn lennének a csillagok, hogy akkor is szinte nappali világosság ér bennünket. (Na, ez tényleg lehet még gáz az élet szempontjából… Akkor vegyük fel a listára.)


> „Esetleg a többi bolygót érintené?”

Nem.

2014. júl. 28. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%

Van egy elmélet, miszerint a Naprendszer a keringése közben minden fordulónál (kb. 600000 évente) átmegy egy veszélyes övezeten, ahol a szokottnál több a zavaró hatás.

Van, aki szerint ez indította a dinókat leölő égitestet is.

2014. júl. 28. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Hatoska, két mondaton belül hét pontatlan-általánosító-buta kijelentést tettél. Majdnem világcsúcs...
2014. júl. 28. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

tehát kérdező ha jól értem arra gondolsz hogy észre vennénk e azt ha az egész naprendszerünket A pont helyett át tennénk a galaxis B pontjába..


nem "történne" semmi

2014. júl. 28. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Csicsky ***** válasza:
66%

Vannak a világűrben erős gamma sugárforrások:


[link]


Ha egy ilyen közelében lenne a Naprendszerünk, akkor nem lenne rajta élet.


Van egy videó (The Privileged Planet) amelyik többek között arról is szól, hogy mennyire nem mindegy, hogy a Naprendszerünk hol helyezkedik el a galaxisunkban:


[link]

2014. júl. 28. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Bár már külön kérdést érdemelne, de ha ennyi veszélyforrás van a világűrben, akkor annyira nem is nagy az esély, hogy a Földön kívül is legyen élet. Jó lenne tudni, hogy a Tau Ceti egyik bizonyos bolygóján mi a helyzet! :D

2014. júl. 28. 16:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!