Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A föld miért gömb alakú?

A föld miért gömb alakú?

Figyelt kérdés
2014. júl. 29. 19:28
 1/5 sadam87 ***** válasza:
85%

Azért, mert geoid. :)

[link]

[link]

2014. júl. 29. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

ha tenyleg gomb lenne, annak is nagyon egyszeru oka lenne: a gravitacio miatt. mivel a gomb a leheto legszimmetrikusabb test, a gravitacio minden, megfeleloen keplekeny testet ilyen formara huz ossze, pusztan amiatt, hogy egyetlen pont (a tomegkozeppont) fele huzna minden atomot.


a Fold formaja a forgas, illetve a nem egyenletes felszin (hegyek kontra oceanok) miatt alakult olyanra, amilyen.

2014. júl. 29. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A gömb a képlékeny anyagok gravitáció hatására felvett alakja. Ezen túl, a forró magma hűlése során a forgás és a külső hatások eredőjeként jön létre. Ekkora kiterjedésnél a külső hatások nem homogének, ezért a megszilárdulás sem az. Így pedig már az eltérő állapotú, ezért eltérő sűrűségű anyagok keveredése során érvényesülő szabályok szerint alakul a forma. A geoid (azaz a hegyek, óceánok formája és elhelyezkedése) a forgás során a különbözőképpen hűlő rétegek ütközéséből alakul ki. Ez a folyamat ma is zajlik. Ez idézi elő a vulkánok működését és még számtalan geofizikai, meteorológiai jelenséget.


Röviden szólva, a kezdetekben a gravitáció határozta meg a gömbi főalakot, majd a nagy kiterjedésben létrejövő eltérő viszonyok miatt eltérő lehűlés a fő oka a geoid formának.

2014. júl. 29. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha "szilárd" állapotban állt volna össze, akkor is közel gömb alakú lenne. Ilyen nagyságban már nem létezik szilárd anyag.
2014. júl. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 sadam87 ***** válasza:

Az előző válaszok elég jól megmagyarázzák az okokat, csak egy kis pontosítás.

"A geoid (azaz a hegyek, óceánok formája és elhelyezkedése)"

A geoid alakba nem értendők bele a hegyek, óceáni árkok, stb.!!! A geoid egy elméleti felület, a nyugalmi tengerszinttel esik egybe (lásd a linkeket az 1. válaszban). A föld gravitációs tere nem teljesen egyenletes, a hegyeknél és azokon a helyeken, ahol a kéreg anyaga nagyobb sűrűségű, kicsit erősebb, ahol kisebb sűrűségű az anyag, ott kicsit gyengébb. Tehát a geoid valójában a "tengerszint" alakját adja meg.

Tehát a Föld tényleges alakja valóban nem geoid, abba (nyilván, ahogy fentebb is írták), a hegyek, völgyek és tengerek is beleértendők.

2014. júl. 29. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!