Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet egy fotonnak...

Hogyan lehet egy fotonnak pillanatnyi helyzete?

Figyelt kérdés
Mármint az általános relativitáselmélet szerint fénysebességgel haladva két időpont között eltelt idő 0 (tehát konkrétan a két időpont valójában egy azonos időpont). Ebből nekem az a következtetés tűnik logikusnak, hogy a fény egy fotonjának kezdeti helyzetétől míg elér végső pozíciójáig, a kettő között nincsen időbeli eltérés (az ő saját vonatkoztatási rendszerében). A mi megfigyelői vonatkoztatási rendszerünkben azonban mégis eltelni látszik ez az idő, míg a foton megteszi útját, és ezen az időintervallumon vizsgálni is tudjuk pillanatnyi helyzetét. Ez hogyan lehetséges? A két vonatkoztatási rendszer nem zárja ki egymást? Hogyan vizsgálhatunk egy pillananyi időpont közötti eltelt időt? Az idődilatációt értem, ahogy az adott mennyiségű idő a sebesség és tömeg függvényében eltorzul, de ha az az adott időmennyiség 0, az hogyan torzulhat 0-tól különböző számmá? Vagy ahányféleképpen vizsgálom ezt az eseményt, annyiféleképpen valósul meg?

2014. aug. 15. 15:08
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
30%
A fény sebessége nem végtelen, hanem kb. 320.000km/s. Ugyanúgy van pillanatnyi helyzete, mint mondjuk egy futónak verseny közben. Az a dolog az időről egy másik történet.
2014. aug. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
59%
Csak a foton számára 0 az idő, külső szemlélő számára véges a sebessége.
2014. aug. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
59%
Előző vagyok. elfelejtettem kifejteni: A foton mivel fénysebességgel halad, számára az idő megszűnik, egyszerre ér minden pontra, de csak számára, mivel a fény sebességével haladva megváltozik pár fizikai szabály. Leírom máshogy, egy olyan hasonlattal, ami egyáltalán nem kötődik a fénysebességhez. Ülsz egy váróteremben. Olyan lassan telik az idő, unatkozol. DE ha ülsz a váróteremben, a haveroddal, és beszélgettek, az idő repül számotokra. Valami ilyesmit élhet át a foton. Az idő repül számára, csak végeláthatatlan mértékben.
2014. aug. 15. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:
Igenigen, ez tiszta, az idő múlása relatív.. amit én 2 percnek érzékelek, azt más, más helyzetből érzékelheti 1-nek is, vagy 4-nek is, sebességtől és tömegtől függően. A 2 perc össze is nyomódhat, szét is húzódhat - torzulhat. De a 0 perc.. azt akárhogy nyújtom-húzom, 0 marad. Ez nem fér a fejembe valahogy!
2014. aug. 15. 20:03
 5/34 anonim ***** válasza:
59%
A foton szemszögéből áll meg az idő, de a te szemszögedből 320.000 km\s. A pillanatnyi helyzet megállapítása is a te szemszögedből történik.
2014. aug. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
57%
Képzeld el ezt úgy, mint a régi rádió fm skáláját. Van egy skála, jobbra balra csúszik rajta a mutató. Ha elérsz a fénysebességig, a mutató a skála elejére ugrik, ahol 0 van. amint lassul, a skála elindul a pozitív számok felé. Nem kell feltétlen úgy elképzelni mint ami 0-ig tömörül/hatványozódik. A fénysebesség bizonyos értelemben megtöri a teret. Bizonyos dimenzióértékek eltűnnek, bizonyos fizikai szabályok megváltoznak. A tér összehúzódik előtted, és a világ egy síkká válik. Elhagyod a saját szemed fényét :D szimplán annyira lelassul az idő, hogy még felfogni sincs lehetőséged hogy épp mi történik. Kicsit eltértem a tárgytól, bocsi >.<
2014. aug. 15. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 A kérdező kommentje:
Szóval az esemény, ami alapból 0 egységnyi idő alatt zajlik le, attól kap eltelt időmennyiséget, hogy valaki más szemszögből megfigyeli?
2014. aug. 15. 20:29
 8/34 A kérdező kommentje:

Ez a rádiós hasonlat valamennyire érthetővé teszi :)

De még mindig csak két különböző eseményként tudom elképzelni a két vonatkoztatási rendszerben tapasztalt megfigyelést :S

2014. aug. 15. 20:36
 9/34 anonim ***** válasza:
Nem két különböző esemény, itt a szemszögön van a hangsúly. Az ilyen hihetetlen sebességgel hasító foton csak azt látja hogy közelebb jön az a cél amerre tart, pontosan fénysebességnél ez az összehúzódás maximális, tehát azonnal az arcában van a célpont. De hogy megnyugtassalak, ez az elmélet téves. A fény is képes belassulni. sosem megy pontosan fénysebességgel még a fény sem. Amint egy atommal is találkozik, nagyon minimálisan lelassul. Torzítja a pályáját az égitestek gravitációja, még jobban lelassul. Azt hiszem, ezt valamilyen üvegprizma teszttel lehet vizsgálni, ugyanis ha áthalad a fény az üvegen, rettentő mértékben lassul. Volt ilyen kísérlet, hogy két abszolút 0 fokhoz közeli gázfelhőn világítottak át laboratóriumi körülmények között. Az első gázfelhő lelassította és összepréselte a fotonokat egy korongszerűség formába, ezt követően a fény kb 17 m/s sebességre lassult, aztán a második gázfelhőn visszaállva távozott. A lényege amit most összemagyaráztam, hogy megnyugtassalak, a fény sem megy abszolút fénysebességgel, mert minden ami kölcsönhatást tud kifejteni másra, az ugyanúgy kölcsönhatásban van bármivel. Számára sem azonnal történik minden, szimplán nagyon pici időintervallumokban. Tessék, tanulmányozd a lassú fényt: az abszolút 0 talán nem is abszolút 0 :) [link]
2014. aug. 15. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:

Minden közeg annak törésmutatója szerinti mértékben lelassítja a fényt, ez tény. De vákuumban megy 1c-vel :) Ha mást nem, vizsgáljuk a fotont ritka anyagmennyiségű térben, 2 atom között, ahol sebességének 100%-ával tud haladni.

Nahát megpróbálok barátkozni a gondolattal, hogy egy idő-paraméterrel nem rendelkező esemény megegyezhet egy adott időtartam alatt végbemenő eseménnyel, nézőpont szerint.. Köszi szépen a válaszaidat! Most elutazom, úgyhogy ha érkeznének még hozzászólások, egy ideig nem tudok reagálni.

2014. aug. 15. 22:36
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!