Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Összeöntünk azonos térfogatú...

Összeöntünk azonos térfogatú 0, 06667 mól/liter-es foszforsav és pH=13 NaOH oldatokat. Mennyi lesz a keletkező oldat pH-ja?

Figyelt kérdés

(Ks1= 7.25×10−3; Ks2= 6.31×10−8; Ks3= 3.98×10−13)

azt tudom, hogy a naoh h3po4-val 3 lépésben reagál:

H3PO4 + 3NaOH = Na3PO4 + 3 H2O

H3PO4 + 2NaOH = Na2HPO4 + 2 H2O

H3PO4 + NaOH = NaH2PO4 + H2O


kiszámoltam a foszforsav anyagmennyiségét: 6,667*10-3 mol

a NaOH pedig 0,01 mol

tovább nem tudom hogy kellene kiszámolni, azt is tudom hogy pufferoldatról van szó, csak 3 Ks-sel nem tudom hogy kell számolni, mindenesetre van egy alapkélet:

[H+] = Ks * n(sav)/n(só)



2014. nov. 6. 18:20
1 2
 1/14 sadam87 ***** válasza:

Pontatlanul írtad fel a három részreakciót. Helesen:

H3PO4 + NaOH = NaH2PO4 + H2O

NaH2PO4 + NaOH = Na2HPO4 + H2O

Na2HPO4 + NaOH = Na3PO4 + H2O

Az első lépés lényegében teljes mértékben bekövetkezik, a harmadik viszont csak nagyon kis mértékben. Mivel a NaOH koncentrációja másfélszerese a foszforsavénak, a második reakcióban jó közelítéssel a dihidrogénfoszfát ionok fele alakul hidrogénfoszfáttá, ez lesz a pufferrendszer, és jó közelítéssel igaz lesz, hogy n(sav)=n(só). Innen már könnyen kiszámolható.

Itt nagyjából leolvasható, hogyan változik a foszfát hidrogenáltsága a pH függvényében.

[link]

2014. nov. 6. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
tényleg rosszul írtam fel, köszönöm hogy kijavítottál :D
2014. nov. 6. 19:49
 3/14 A kérdező kommentje:
Utánanéztem, elvileg a három Ks-t összeszorozva megkapom a foszforsav teljes disszociációkonstansát, és utána gyenge savként lehet alkalmazni rá az egyenletet
2014. nov. 7. 08:01
 4/14 A kérdező kommentje:
viszont akkor 1,82*10-22 lesz a Ks, ami túl kicsinek tűnik
2014. nov. 7. 08:53
 5/14 A kérdező kommentje:
Az első Ks-sel számolva jön ki normális eredmény, azaz ph= 11,559
2014. nov. 7. 09:00
 6/14 sadam87 ***** válasza:

"Utánanéztem, elvileg a három Ks-t összeszorozva megkapom a foszforsav teljes disszociációkonstansát, és utána gyenge savként lehet alkalmazni rá az egyenletet"

Ezt nem tudom, honnan vetted, de biztos, hogy nem igaz.

"Az első Ks-sel számolva jön ki normális eredmény, azaz ph= 11,559"

Ezt kicsit ki tudnád fejteni, nekem nem tűnik helyesnek (szerintem egésze más lesz az eredmény). Abba is gondolj bele, hogy bár gyenge sav, de a foszforsav van fölöslegben.

2014. nov. 8. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 sadam87 ***** válasza:

Ezek a linkek segíthetnek, ha tudsz angolul (a Ks értékek kicsit eltérnek).

[link]

[link]

2014. nov. 8. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Igazad van , a három összeszorzása nem tűnik helyesnek

Újra kell gondolnom a feladatot, mindenesetre a ph lúgos tartományba fog esni a maradék NaOH miatt

2014. nov. 8. 16:36
 9/14 A kérdező kommentje:
Amit küldtél, az alapján a foszforsav konjugált bázispárja a dinátrium-foszfát, tehát akkor ezek szerint azzal kell számolni
2014. nov. 8. 16:38
 10/14 sadam87 ***** válasza:

"mindenesetre a ph lúgos tartományba fog esni a maradék NaOH miatt"

Egy foszforsav három NaOH-val képes reagálni, tehát abból nem marad. A pH egyébként nagyjából a semleges körül lesz.

"mit küldtél, az alapján a foszforsav konjugált bázispárja a dinátrium-foszfát"

A dinátrium-foszfát biztos nem, legfeljebb a hidrogénfoszfát ion. Ugye azt már tisztáztuk, hogy foszforsav három lépésben ad le protont. Az első teljesen végbemegy (mivel több a NaOH), a második pedig félig, mivel másfélszer annyi NaOH van, mint foszforsav (ahogy az első válaszban is írtam).

2014. nov. 8. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!