Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azonos út-idő és hely-idő...

Azonos út-idő és hely-idő grafikon?

Figyelt kérdés
Egy lejtőn legördülő golyó ami egyenes vonalú egyenletesen gyorsuló mozgást végez, és egy autó ami egyenes vonalú egyenletes mozgást végez azoknak az út-idő és hely-idő grafikonja azonos? (külön a golyónak és külön az autónak nézve)

#fizika #grafikon #mozgásleírás #hely-idő
2014. dec. 12. 19:48
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a golyó sebesség-idő, és az autó út-idő grafikonja lesz hasonló. (Egy "ferde" egyenes.)
2014. dec. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
70%
Szigorúan véve nem, mert a hely-idő grafikon 4 dimenziós. De ha 2 dimenziósról beszélünk (mivel egyenes vonalú a mozgás), akkor azonos, ha nem negatív a sebesség.
2014. dec. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
53%
#1: "külön a golyónak és külön az autónak nézve"
2014. dec. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Én arra gondoltam hogy külön vizsgálom a golyó és külön az autó út-idő és hely-idő grafikonját.

Autó esetén mivel egyenes vonalon megy azonos sebességgel (egy irányba) ezért a pl.: 1 mp múlva 5 métert, 2 mp múlva 10 m-t, 3 mp múlva 15m-t tesz, viszont ugyanez elmondható az origótól való távolságára, helyére is.


És a golyónál is ugyanezt eljátszva ugyanerre jutok. Ezért kérdezem hogy lehet hogy az út-idő és hely-idő grafikon ugyanaz legyen?

2014. dec. 12. 20:00
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Hogyha egy test egyenesen egy irányba mozog, tehát a sebességének iránya nem változik (a nagysága változhat csak ne csökkenjen 0 alá, ne forduljon meg), akkor van olyan koordinátarendszer, hogy az x(t) helykoordinátája azonos az s(t) megtett útjával. (Az x-tengelyt úgy kell felvenni, hogy a sebességgel azonos irányba mutasson, és még az kell, hogy az x(0) egyezzen s(0)-lal.)


Szóval speciális esetben igen, lehet, hogy ez a kettő azonos. (Persze az x(t)-grafikon nem pont az, mint az r(t) hely–idő grafikon, ugye az előbbi tényleg csak 2-dimenzós, még az utóbbi 4, ahogy azt már fentebb leírták.)

2014. dec. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Persze, értem én hogy nem ugyanaz :) Köszi a válaszokat amúgy, megy a zöld kéz!
2014. dec. 13. 09:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!