Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a gáznemű anyag, ami...

Mi az a gáznemű anyag, ami egy szénbánya külszíni fejtésén fehéren gőzölög, büdös szagú, és meleg? Káros?

Figyelt kérdés
Túrázni voltunk és láttunk egy ilyet,muszáj volt megnéznünk.A föntieket tapasztaltuk.Lehet hogy kéngáz? Ez milyen károkat tud okozni az emberben, max 3 percet voltunk a közelében.És abban nem vagyok biztos de a talaj mintha körülötte fehér lett volna. (Vasasi szénbánya)

2014. dec. 20. 20:05
 1/10 anonim ***** válasza:

Lehetséges, hogy COS - CS2 - H2S jelenlétéről, kigőzölgéséről vagy felszabadulásról lenne szó????


A COS vagyis karbonil-szulfid ugyan szagtalan, ám meglehetősen nagy fajsúlyú. Szén-dioxidra és szénkénegre bomlik. Ez utóbbi teljesen tiszta állapotban szagtalan, de keletkezése során rothadt retek szagú. Tehát büdös.


Másrészt az esetleges COS a levegő víztartalmával hidrolizál, miközben kén-hidrogén keletkezik. Ez is büdös.

Élettani hatásuk káros az idegrendszerre.

2014. dec. 21. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Talán itt:


[link]


[link]


a fehér színű vegyület?? nem volt enyhén sárgás?

2014. dec. 21. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Az előző vagyok: a COS a természetben jellegzetes szagú...(ld. bomlásai ill. hidrolízisei)
2014. dec. 21. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ,nem tudom még mindig eldönteni hogy miféle anyag volt,de nagyjából körülírtátok. És ha max 3 percet voltunk a közelében az akkor lehet ránk káros hatással? Nem köhögtünk,és semmi egyéb nem történt.
2014. dec. 21. 10:36
 5/10 anonim ***** válasza:
A kén-hidrogéntől, ami egyébként záptojásszagú, fejfájást kap az ember első "nekifutásként". :)
2014. dec. 21. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Egyébként remélem hogy nem H2S... És ez nem is valószínű mert kb 3 percig szívtuk be ezt a büdös szagot,ami elvileg ennyi idő alatt kinyírt volna minket,azt mondják 5 lélegzetvétel...Vagy tévednék? :D
2014. dec. 21. 10:48
 7/10 A kérdező kommentje:
Utolsó! Nekem nem fájt semmim,és semmi bajom nem volt.Annyi hogy akivel voltam az sajnos füvezett a túra előtt a tudtom nélkül.És odament a gőz kiáramló forrásához és azt mondta hogy marja a kezét,de ezt direkt nem írtam le mert kitudja hogy igazat mond-e egy füves...
2014. dec. 21. 10:51
 8/10 anonim ***** válasza:
Mégis, mihez hasonlítanád ennek a gáznak vagy gőznek a szagát? Mint írtam, a kén-hidrogénnek záptojásszaga van. A szén-kéneg-tartalom másfajta büdösséget ad, rothadt retek szagot. Ha maró hatást érzett volna valóban a társad, akkor valószínűleg kén-dioxiddal találkozott, de akkor jellegzetes szúrós szagot kellett volna éreznetek. Talán, ha a vasasi szénbánya kőzeteit ismernénk.... Lehet, találhatnánk rá adatokat és így némi magyarázatot is.
2014. dec. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Kicsit utánakerestem!


- - „én vasasi vagyok a szüleim és nagy szüleim ott dolgoztak a fejtésben lehet fűteni azzal a szénnel de akkor évente rostélyt kell cserélni, 2-3 évente pedig kazánt!!! (még az erőműbe is keverték palával a szenet!! („ [link]

- - „Szabó Marcell szavai szerint nem a jövő útja az, hogy e magas kéntartalmú szenet nem korszerű erőművi, hanem lakossági felhasználásra értékesítenék, és Pécsnek fontolóra kellene vennie, hogy az eltüzelését az egészség védelme végett legalább a város központjában megtiltsa”. ( [link]

- - Magyarországon 2011-ben kimutatott új ásványok - SZULFÁTOK, VOLFRAMÁTOK

Ammóniojarosit - (NH4)Fe3+3(SO4)2(OH)6, trigonális

Halványsárga, 30-50 µm-es romboéderek szoros összenövéssel laza, porózus bekérgezéseket alkotnak a Pécs-vasasi külfejtés LASSAN ÉGŐ szulfátos anyagában. (…...)

Ferricopiapit - Fe3+2/3Fe3+4(SO4)6(OH)2  20H2O, triklin

Halványsárga, 50-100 µm-es táblás kristályok, melyek szoros összenövéssel laza bekérgezéseket alkotnak a Pécs-vasasi külfejtés LASSAN ÉGŐ szulfátos anyagában. (…..)

Mikasait - (Fe3+,Al)2(SO4)3, trigonális

Narancssárga vagy világosbarna bekérgezések, filmszerű bevonatok gyakran sabieittel társulva anhidriten és godovikoviton, ritkán tschermigiten a Pécs-vasasi szénbánya külfejtés LASSAN ÉGŐ HÁNYÓJÁRÓL. (….)

[link]


Vagyis a fejtett szén magas kéntartalmú, a mellette található meddő kőzetek között kén- és nitrogén-tartalmúak lehetnek, s a külfejtés lassan égő hányójából pedig új, szulfátos, vas-, alumínium és ammónium-tartalmú szulfátos ásványok képződnek.

------Nagyon úgy néz ki, ti a külfejtés hányójánál jártatok, amelyben hőtermeléssel járó vegyi átalakulások játszódnak le.

2014. dec. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Fingkirály ***** válasza:

Na, ha már hozzászóljatok a nevemmel relevánsan..

A kénhidrogén felelős a magas kéntartalmú ételek (főleg tojás és káposztafélék) után érkező iszonyú büdös tojásszagú fingokért is :)))

2020. júl. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!