Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerves kémia elmélet?

Szerves kémia elmélet?

Figyelt kérdés
A kémia feladatgyűjtemény (Villányi Attila) című könyvből gyakorlok,de felmerülnek olyan dolgok,amelyek a tankönyvemben és a füzetemben sincsenek leírva... 1.az észterek adják az Ag tükör próbát? 2. Az éterek brómozhatóak? 3. Az egyértékű,telített,nyílt láncú karbonsavak ált.képlete miért CnH2nO2 ? Mert ha leírok egy alkánt,amiből levonok egy H-t,hogy a karboxil csoport csatlakozzon, az nem CnH2n+1COOH? És akkor ez összevonva nem Cn+1H2n+2 O2 lenne? Köszi előre is!

#karbonsav #észter #éter #brómozható
2015. jan. 3. 12:35
 1/6 sadam87 ***** válasza:

1. Nem, nem redukáló hatásúak (legalábbis nem ennyire).

2. A telítetlenek minden bizonnyal, a telítettek nem hiszem (de nem tudom biztosan, lehet, hogy szubsztitúció lehet).

3. Ha egy kicsit jobban megnézed, amit felírtál, az tök ugyanaz, csak nálad az n egyel kisebb számot jelöl.

2015. jan. 3. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Viszont az észteresre több feladaton keresztül is ez a következtetés.. pl egy táblázatba a megoldókulcs beírja a redukáló hatásúakhoz a metil-formiátot, vagy egy másik feladatban odaírja ,hogy "ebben az esetben tekintsünk el a vinil-acetát Ag próbájától" ...--> akkor csak adja,nem?
2015. jan. 3. 16:37
 3/6 sadam87 ***** válasza:

Nehezen tudom elképzelni, hogy az észterek láncszakadás nélkül oxidálódhatnának. Ráadásul az észtercsoport központi szénatomja +3 oxidációs állapotú, tehát feltételezzük, hogy ez vesz részt a reakcióban, lényegében csak szén-dioxiddá oxidálódhatna. Az ezüsttükör próbát kifejezetten a formil-csoport kimutatására szokták alkalmazni (persze lehet, hogy mással is végbe lehet vinni, de én ilyen szerves kémiai csoportról nem tudok).

"egy táblázatba a megoldókulcs beírja a redukáló hatásúakhoz a metil-formiátot"

A metil-formiát (különösen lúgos közegben) hangyasavvá és metanollá hidrolizál. A hangyasav adja az ezüsttükör próbát.

"ebben az esetben tekintsünk el a vinil-acetát Ag próbájától"

A vinil-acetát a fentihez hasonló módon vinil-alkohollá és ecetsavvá tud hidrolizálni. A vinil-alkohol nem stabil, oxo-enol tautoméria miatt acetaldehiddé rendeződik át, ami adja az ezüsttükör próbát.

2015. jan. 3. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Mindenképp igazad van, ne érts félre. Már az első válaszodból is láttam,hogy többet értesz hozzá,mint én, csak azért kérdeztem vissza mégegyszer,mert a lúgos hidrolízisre és társaira nem gondoltam :) Köszi!
2015. jan. 3. 22:00
 5/6 sadam87 ***** válasza:
Nem értem félre, és én se vagyok tévedhetetlen. A szerves kémia terén például vannak hiányosságaim, így nem is vagyok benne biztos 100 %-ban, hogy igazam van, de más magyarázatot erre nem tudok elképzelni.
2015. jan. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az előző okfejtés helyes volt: lúgos közegben hidrolizál az észter és az említett két példában olyan termékek keletkeznek, melyek már adják az ezüst-tükör próbát. Végső soron tehát maga az észter is adja.


(Azon persze lehet elmélkedni, hogy most akkor van-e értelme azt mondani, hogy az észter adja-e a próbát, hiszen közvetlenül nem. De ez a kérdés inkább filozófikus jellegű, egy kémikus nem akad fent ilyeneken. Hasonló kérdés a fruktóz ezüsttükör-próbája.)

2015. jan. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!