Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Starling erők! Hogyan értelmez...

Starling erők! Hogyan értelmezhető a kapillárisbeli- illetve az interstitialis folyadék hidrosztatikai nyomása?

Figyelt kérdés

A folyadékáramlás a hidrosztatikus nyomás különbsége miatt alakul ki > azaz, ahogyan értelmezem, ha túl sok víz van a kapillárisokban, az filtrálódik az interstitialis térbe.


Ám, az áramlás irányát nem csak ez, hanem a kapillárisokban lévő plazmafehérjék-, valamint az interstitialis folyadékban oldott fehérjék koncentrációkülönbsége is meghatározza!


A Fonyós élettan könyvben úgy olvasom, hogy a kapillárismembránon keresztül KIZÁRÓLAG a fehérjék ozmotikus aktivitása érvényesül (amit meg is értek, miszerint a folyadék a nagyobb koncentráció felé kezd áramlani)! Ám mi van, ha a hidrosztatikus nyomás már olyan nagy a kapillárisokban, hogy nem fogad be több vizet? Lényegében, az egész mikrocirkulációt a fehérje koncentráció különbségek uralják, ami a folyadék mozgását illeti?


Köszönöm segítségeiteket! :)


2015. jan. 13. 19:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Az effektív filtrációs nyomás a lényeg. Ahhoz viszont a hidrosztatikai nyomások is kellenek, a kapillárisé kifelé hat, az intersticiumé befelé. A Fonyó meg tele van hibákkal, mint ahogy a fenti kijelentésükből is látszik.


Tehát 4 erő van. A kapilláris (plazma) hidrosztatikai nyomás, a kapilláris (plazma) kolloidozmotikus (onkotikus) nyomás (ennek értéke főleg a plazmafehérje-koncentrációtól függ), az intersticiális tér hidrosztatikai nyomása, illetve az intersticiális tér kolloidozmotikus (onkotikus) nyomása. A hidrosztatikai nyomások mindig nyomóerőkét hatnak (ha értékük pozitív), tehát pl. a kapilláris hidrosztatikai nyomás az érből kifelé nyomja a folyadékot, az intersticiális hidrosztatikai pedig vissza az érbe. A kolloidozmotikus pont fordítva, tehát a kapillárisé befelé húzza a folyadékot.

A 4 erő vektoriális összege az effektív filtrációs nyomás. Az effektív filtrációs nyomást úgy kapod, hogy a kifelé mutatókat összeadod, és abból kivonod a befelé mutatókat, tehát: Peff = Phidr kap + Pkolloid IS - Pkolloid kap - P hidr IS. Ha az összeg pozitív, filtráció van, ha negatív, akkor reabszorpció. A filtráció az artériához közelebb jellemző, míg a vénához közelebb inkább reabszorpció van, ennek oka, hogy a kapill. hidrosztatikai nyomás folyamatosan esik, míg a többi nagyjából állandó. Összességében a filtráció kicsit meghaladja a reabszorpciót, a maradék folyadékot a nyirokkeringés viszi el. A veseglomerulusban viszont végig filtráció van a nagyobb hidrosztatikai nyomás miatt (mivel az ugye 2 artéria között van, bár a Peff ott is enyhén csökken).

Ha az egyensúly megbomlik, oedema alakulhat ki. Ennek oka lehet a plazma kolloidozmot. nyomás csökkenése (pl. fehérjehiány májbetegséág vagy nephrosis-syndroma miatt), vagy a kapilláris hidrplsztatikai nyomás emelkedése (pl. mély vénás thrombosis vagy szívelégtelenség, mikor a megnövekedett vénás vagy pitvari nyomás retrográd áttevődik a kapillárisokra).

2015. jan. 23. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!