Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetne (nem feltétlen az...

Lehetne (nem feltétlen az általam javasolt módszerrel) egy Jurassic-park szerűséget kreálni?

Figyelt kérdés

Vegyük úgy, hogy a megfelő mennyiségű tőke negvan.

Én arra gondoltam, hogy egy viszonylag nagy területre hatalmas termetű növényeket telepítenénk, majd valahogyan növekedési hormont juttatnánk elefántokba, zsiráfokba, tigrisekbe, delfinekbe vagy egyéb híresen veszélyes/nagy/aranyos élőlényekbe, esetleg megváltoztatnánk a géntérképüket. Így mondjuk létrejönnének 40 méter hosszú delfinek, 15 tonnás tigrisek, 250 méteres bálnák, és 50 méter magas zsiráfok. Az általam adott értékek csak random számok, valószínűleg enyhe túlzások. De lehetséges lenne egy ilyen park, vagy még elmélet-szinten sem állná ki a próbát?



2015. febr. 11. 19:36
 1/5 anonim válasza:
76%
Ha van rá egy cirka 10000 éved, megvalósítható. Lehet nekik adni növekedési hormont, de nem lesznek életképesek, ha nem fejlődnek kellőképpen a nagyságukhoz. Vannak határok, amiket csak az idővel lehet átlépni.
2015. febr. 11. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Véleményem szerint nem vagy csak nagy idő után. Mivel a dinoszauruszok idejében a légkör összetétele még nagyon más volt a mostanihoz viszonyítva így teljesen máshogy fejlődtek ki. Ez miatt a másfajta fejlődés miatt a klónozott dinoszauruszok nem biztos, hogy életben maradnának a jelenlegi légkörben, hiszen a genetikai állományuk ugyanolyan lenne, mint jónéhány ezer évvel ezelőtt. Szóval a testük ugyanolyan lenne, mint régen, viszont a levegő számukra más lenne, amit nem lennének képesek elviselni. Legalábbis elméletileg.
2015. febr. 11. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vree ***** válasza:
100%

már létezik :)

https://www.youtube.com/watch?v=ONlpVN_TT0U

(-> vicc)


A hivatalos nevük genetikailag módosított organizmusok (GMO).

Léteznek: pl. 2010-ben olyan halat (AquAdvantage lazac) alkottak génmódosítással, amik sokkal hamarabb megnőnek, mint természetes társaik. Kevesebb metán bálgázt termelő tehenet és kevesebb foszforos trágyát termelő disznót is kifejlesztettek (mind a kettő káros a környezetre). És végül, 2007-ben a dél-koreaiak, olyan macskát alkottak, ami sötétben fluoreszkál. Az török Isztanbuli Egyetem 2013-ban hasonló nyulakat hozott létre.

https://www.youtube.com/watch?v=dqQ-DSKObTI

https://www.youtube.com/watch?v=AGQNztpOnDw


A genetikai módosítás folyamatban lévő kutatás, de várhatóan idővel képes lesz az ember jelentősebb módosításokat végrehajtani.


Az államok erősen szabályozzák, hogy milyen hasonló állatot lehet tenyészteni, és az állatvédelmi/etikai szempontok is fontosak és érzelemmel telítettek.

Amit te javasolsz, hogy a saját szórakozásunkra manipuláljunk állatokat, az valószínűleg már túlmenne a legtöbb ember tűréshatárán.

Ennek ellenére lehet, hoyg megvalósítható lenne, esetleg már ma is? Csak a növekedésért felelős géneket manipulálni jóval egyszerűbb, mint a bonyolultabb tulajdonságokat.


Azonban az extra méretű álltaidnak nem lenne boldog vagy hosszú életük: ahogy Haldane leírta "A megfelelő méret" (On Being the Right Size) című művében (valamikor le fogom fordítani; csak egyetlen oldal, és mindenkinek el kellene olvasnia ( [link] minden élőlény csak a saját méretein belül életképes.


A legfonotsabb tényező a híres "négyzet-köb szabály". Amikor egy élőlény méretét megnöveled, a tömege a magasság(/szélesség/hosszúság) köbével fog növekedni (ahogy azt a térfogatról tudod), az izmok teljesítőképessége viszont csak a négyzetével. (Izmok esetében a keresztmetszet nagysága számít.) Következésképpen az élőlény jó eséllyel fel se tudna álni, és a belső szerveire (szívére stb.) is sokkal nagyobb megterhelés nehezedne.

Ugyancsak négyzetesen növekszik a bőrfelület (megint csak geometria: vesd össze bármilyen térbeli test térfogatának a kiszámítását a felületéével), azaz a hőadás sokkal nehezebb lesz, azaz az állatok nagy része egyszerűen hőgutában fog kimúlni.

(És természetesen ez a korlát jelentkezik szárnyak vagy uszonyok esetében is.)


Haldane egyik fontos megállapítása az volt, hogy nem lehetsz olyan méretű, mint egy bálna vagy egy hangya, anélkül hogy úgy is NÉZNÉL KI, mint egy bálna vagy egy hangya. Minden élőlény felépítése (milyen anyagokból, hogyan építi fel magát) magában hordozza a mérete korlátait.

2015. febr. 11. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:

A Vree által linkelt Haldane cikk érdekes (sajnos a gyk a zárójelet is belevette a linkbe, azt először ki kell törölni a végéről). Nekem ifjú koromban volt egy hasonló témájú könyvem (kevésbé tudományos, inkább ismeretterjesztő), kevésbé tudományos, inkább ismeretterjesztő. Abban hasonló kérdéseket fejtegettek.

[link]

Azt le kell szögezni, hogy közvetlenül növekedés hormon beadása, vagy a túltermelését okozó gén beültetése még kisebb mértékű növekedés esetén is súlyos tünetekkel járhatna. A túl magas növekedési hormonszint könnyen vezethet szív- és érrendszeri rendellenességekhez, vagy egyéb problémákhoz. Ha megnézzük a legmagasabb emberek listáját, látszik, hogy viszonylag kevesen értek meg közülük tekintélyes kort.

[link]

2015. febr. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ma is folynak projektek például arra, hogy mamutokat telepítsenek Szibériába. (Pontosabban mamutszerű lényeket, amik részben ázsiai elefántok lennének.) Erre elméleti szinten van lehetőség. Az állatok megnöveléséről szóló dolgokról meg már írtak előttem, ahhoz nem tudok hozzászólni.
2015. febr. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!