Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika Témazáró Számolás. Nem...

Fizika Témazáró Számolás. Nem értem valaki tud segíteni? 9. osztály

Figyelt kérdés

A tanár azt mondta ilyen feladatok lesznek a témazáró dolgozatban de sajnos nem értem.


1.

Mekkora sebességre gyorsul fel egy 1000kg tömegű autó 10 másodperc alatt ha a motor húzóereje 5000N (newton)?


2.

Egy asztal 2m/s2 (négyzetszekundum) gyorsulással eltolunk, mekkora az asztal lába és a padló közötti súrlódási tényező ha az asztal tömege 20kg?


3.

Egy rugóra 150dkg tömegű testet akasztunk, mekkora lesz a rugó megnyúlása ha a rugóállandó 200N/m?


4.

800m/s sebességgel csapódik be egy 10g tömegű puskagolyó egy céltáblába és ott 10cm mélyen megáll. Mekkora a puskagolyó és a céltábla közötti súrlódási tényező?



2015. febr. 25. 20:55
 1/8 anonim ***** válasza:

1.


m=1000kg

t=10s

F=5kN


v=(F*T)/m

2015. febr. 25. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

3.


F= 15N

D=200N/m


D=(dF/dL)


dL=F/D

2015. febr. 25. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

4.


Ezt energiamegmaradással kell. A kinetikus energia fog átalakulni súrlódási munkává. Felírva az összefüggést :


v=800m/s


m=0,01kg


s=0,1m



0,5*m*v^2= Fs*s



Fs= (0,5*m*v^2)/s


ebből kijön ugye a súrlódási erő .. bár azt nem tudom,hogy maga a súrlódási tényező az hogy fog kijönni ebben az esetben..


Fs=mű*Fn , csak az Fn -normálerő nem tudom h ebben az esteben mi lesz..

2015. febr. 25. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

2.


Ft=Fs =m*a = 20kg*2m/s^2= 40N


Ekkora erővel toljuk (Ft) és a súrlódási erő is ezzel tart egyensúlyt.



Fs=mű*m*g


ebből átrendezve :


mű=Fs/m*g

2015. febr. 25. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az elsőnél 5kN helyett , inkább 5000N-t helyettesíts be,hogy nehogy elszámold emiatt! Sok sikert a dolgozathoz!
2015. febr. 25. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. febr. 26. 15:25
 7/8 anonim ***** válasza:
2. így nem oldható meg: a nyomóerőt ismerjük, de a csúszási súrlódási erőt az együttható ismerete nélkül nem, sem pedig a tolóerőt. Hiába adták meg a gyorsulást, vízszintesen mindkét erő ismeretlen.
2015. febr. 26. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

De meg lehet oldani:) A tolóerő állandó ,ebből kell kiindulni. Először, a tolóerőt folyamatosan növelve a test mozdulatlan amrad,majd egy ponton (mikor kilpünk a súrlódási kúpból) egyszer csak elindul , és abban a pillanatban már a csúszási súrlódási együttható működik az addigi tapadási súrlódási erő helyett , a tolóerő változatlan értéke mellett. Ekkor fog fellépni a 2m/s^2

gyorsulás ,amiből a TAPADÁSI SÚRLÓDÁSI erő értékére követketeztethetünk , mivel az pont ekkora volt (azért nem mozdult az elején,és azért gyorsul már most,mert a csúszási már kisebb).


Abban igazad van,hogy a csúszási súrlódási tényezőt nem lehetne így meghatározni , viszont a tapadásit igen , különben nem találták volna ki a feladatot,ha nem lehetne megoldni. Ha megnézed mű-re 0,2 jön ki , ami reális is.



Inkább a 4. feladatot írd,hogy ott,hogy kell a mű-t meghatározni,mert ott én is tanácstalan vagyok :\

2015. febr. 27. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!