Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Napfogyatkozáskor miért nem...

Napfogyatkozáskor miért nem szabad a napba nézni szemüveg nélkül?

Figyelt kérdés
Én máskor bele szoktam nézni. Nem nagyon kellemes, és nem is tesz jót a szemnek, de azért bajom se lesz tőle. Napfogyatkozáskor megváltozik valami?

2015. márc. 7. 16:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
a káros sugárzás miatt
2015. márc. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%

Napba nézni szemkárosító hatású, mert erős intenzitású sugárzás jön ki belőle, ami "kiégeti" a retinádat.

Ez ellen némileg véd a pislogási reflex.


Napfogyatkozáskor sötétebb van - ehhez hozzászokik a szem, kitágul a pupilla. Amikor belenézel a megfogyatkozott napba a kitágult pupillán több fény jut a szembe, mint normál pupillaméret esetén.

2015. márc. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
60%
Persze, csak érdemes lenne azt is átgondolni, hogy napfogyatkozáskor a Hold kitakarja a Nap sugárzásának nagy részét, így már nem is annyira nyilvánvaló, hogy annyi káros sugárzás jut a szembe.
2015. márc. 8. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Vree ***** válasza:
85%

Nekem lézerezett bele kis g&@i hülyegyerek általánosban zseblézerrel a szemembe úgy, hogy vagy fél dioptria romlást talált a szemorvos utána. Nem szabad a koncentrált fénnyel tréfálni.


Alapvetően a legtöbb embernek van annyi esze a hétköznapokban, hogy ne nézzen pár pillanatnál hosszabban a Napba.

A szemlencse úgy koncentrálja a fényt a retinádra, hogy jobban láss, mint egy nagyító, és a túl erős fény ugyanúgy kiégeti a retinát, mint amikor nagyítóval gyújtasz tüzet. A sejtek elhalnak, mert nem bírják a hőt.


És az a baj, hogy a retinaégés fájdalommentes és gyakran csak órákkal később mutatkoznak a tünetek, mire a baj már megtörtént.


Az egyik veszély az, hogy a szem természetes módon védi magát, és a pupilla összehúzódik, ha sok erős fényt kap, de kitágul (hogy jobban láss), ha kevés a fény. Namost mivel a napfogyatkozás során sötét van, a pupilla kitágul, a szerencsétlen, így amikor a nap sarka előbukkan, akkor kap egy szép nagy adag koncentrált fényt. Ez is plusz veszély.


Figyelj, ha szerinted te tudsz a napba nézni és "bajod se lesz tőle", akkor bámulj napfogyatkozást is, nem érdekel. Csak nem vállalok felelősséget a szemed egészségéért meg az idősebbkori szemüveg/kontaktlencse/vezetőkutya áráért se.

2015. márc. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Vree-vel egyetértve javaslom az alábbi videó-részletet megtekintésre:

https://www.youtube.com/embed/Wemun_ONfoI?rel=0&start=360&en..

2015. márc. 8. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

"Figyelj, ha szerinted te tudsz a napba nézni és "bajod se lesz tőle", akkor bámulj napfogyatkozást is, nem érdekel. Csak nem vállalok felelősséget a szemed egészségéért meg az idősebbkori szemüveg/kontaktlencse/vezetőkutya áráért se."


Ezt nekem írtad? Most az a baj, hogy feltettem egy teljesen jogos kérdést, ami egyébként a kérdés lényegi része?

2015. márc. 8. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Vree ***** válasza:
100%

^a kérdezőnek.

"Én máskor bele szoktam nézni. Nem nagyon kellemes, és nem is tesz jót a szemnek, de azért bajom se lesz tőle. "

2015. márc. 8. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Hominida ***** válasza:
100%

A napfogyatkozás végignézésekor két dolog lehet veszélyes. Az egyik a koncentrált erős fény, amit kis hunyorgás után el tudunk viselni, viszont a retinán tartós károsodást okoz, ráadásul pont a sárgafolton, így életünk végéig látni fogunk utána egy kis sötét foltot a látómezőnk kellős közepén. Ezért nem szabad ezzel hősködni, hanem valami sötét szűrőt kell használni. Ha pedig netán valaki gyorsan meg akar vakulni, annak itt a kitűnő, ünnepi alkalom, és nézzen bele a napba egy szűrő nélküli távcsővel.


A másik probléma az, hogy NEM MINDEGY, hogy milyen szűrőt. Egy sötét szűrő – kormozott üveg, fekete film, DVD, floppy – csak a látható fény tartományában szűri ki a fény nagy részét. A napnak viszont van UV sugárzása is, ami a látható fénynél is erősebben károsítja a retinát. Ráadásul a felsorolt fényszűrőkkel azt csináljuk, hogy a pupilla kitágul – merthogy már nincs erős fény –, és a tág pupillán zúdítjuk be a szemünk által észre nem vett, káros UV sugárzást.


Van itt két "infógrafika" (ma ez a menő), ezeket tessék mindenfelé terjeszteni, újságoknak elküldeni, neten megosztani: [link] és [link] Ezeken fel vannak sorolva a rossz és jó módszerek. Az a helyzet, hogy kifejezetten olyan eszközt kell használni, amely nemcsak sötét, hanem az UV sugárzást is ERŐSEN kiszűri. Egy közönséges napszemüveg, bármit írnak rá, SEMMIT sem ér. 1999-ben sokfelé lehetett kapni kifejezetten ezért gyártott szűrőfóliákat, ma már nehéz beszerezni, de talán még lehetséges. Szabályos, hitelesített UV-faktorú szűrőfóliát. Úgy emlékszem, hogy 12-es hegesztőüveget is jónak mondtak akkoriban a hozzáértők.


TILOS a szűrőt távcső mögé rakni, mert elég, elpattan.


Majdnem a legbiztonságosabb módszer a távcső elő egy olyan átlátszatlan (karton, alufólia stb.) lapot tenni, amelyen egy alig tűhegynyi lyukat csinálunk. Ez a "blende" a látható fényből és az UV fényből is egyformán csak egész keveset enged a távcsőbe. Óvatos, gyors próba után fel lehet mérni a próbálkozásunk sikerét, és ha kell, megpróbálkozni egy még kisebb lyukkal. Mondom, ez az UV sugárzást is ugyanannyira lecsökkenti. Az vele az egyetlen baj, hogy a lyuk széle kicsit szórja a fényt, ezért a kép egy kicsit fátyolos lehet.


TESSÉK VIGYÁZNI A GYEREKEKRE, mert ők ott téblábolva esetleg akkor is belenéznek az ott hagyott távcsőbe, amikor azon nincs szűrő.


Egy tutibiztos módszer, ráadásul egyszerre többen is láthatják, ha a távcső köré valamilyen árnyékolást fabrikálunk, és a távcsővel a Nap képét egy papírra vetítjük. Tökéletesen veszélytelen. Máskor így a napfoltokat szokás nézegetni a napkorongon.


A szemet addig kell védeni, amíg a teljes fedés be nem következik. Sajnos Magyarországon teljes napfogyatkozásra 2075-ig kell várni, de máshol lesznek teljes fogyatkozások. (Attól függően, hogy a Hold mikor hová vetíti az árnyékot.) A szerencsések egy perccel a teljesség bekövetkezése előtt tegyék le a szűrőket, aztán gyönyörködjenek a látványban. A Hold mellett a szembe jutó kevés fény már nem veszélyes.


A fedés után, "visszafelé" minden biztonsági rendszabály a korábbival azonos.

2015. márc. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Hominida ***** válasza:
Még valami: ha a szűrőt távcső elejére tesszük, akkor oda több réteget is tenni kell, mert a távcső megsokszorozza a szembe jutó fény mennyiségét.
2015. márc. 8. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Hominida ***** válasza:
100%
És még valami: itt van az MCSE oldala a 20-i napfogyatkozásról, tanácsokkal. [link] Nálunk kb. a Nap 2/3-a lesz kitakarva a csúcsponton.
2015. márc. 8. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!