Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elmagyarázná nekem valaki,...

Elmagyarázná nekem valaki, hogy miért nem szabad a Napot fotózni ill. felvételt készíteni róla a napfogyatkozáskor?

Figyelt kérdés

Kerestem mint a veszettegér, de magyarázatot még mindig nem találtam az olyan kijelentésekre, hogy "okostelefonon keresztül is olyan, mintha közvetlenül a Napba néznénk". Mégis miért? Ezek szerint, ha felvételről nézem vissza, akkor kiégeti a szemem? Nyilván nem, max azt tudom elképzelni, hogy amíg a Nap felé tartom a telefont, addig akaratlanul is arra irányítom a tekintetem és a káros sugárzás észrevétlenül bejut (persze nem a kijelzőn keresztül...). Másik, hogy miért nem lehet szelfizni? Akkor nyilván háttal állok a Napnak és a vagy a hátlapi kamerával fotózom magam (akkor sehogyse látom a Napot), vagy az előlapival, akkor pedig ismét csupán a kijelzőn látom.


Most én vagyok a tudatlan és a kijelzőből áradó napfény is káros, vagy a cikk írói fogalmaznak pongyolán? Rosszabb esetben, "majomfordítanak" idegen nyelvű oldalakról, a témához való 0% hozzáértéssel?!


Szóval, ha telefonnal felveszem, később visszanézem, és közben nem nézek a Nap irányába, akkor nincs baj, igaz?

A telefon kamerája sérül a hosszú ideig tartó, közvetlen napfénytől? Nem szeretném tönkretenni.


Köszönöm előre is!



2015. márc. 19. 22:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
a telefon kamerája megy tönkre, mint a szemed, ha nem raksz elé valami védelmet
2015. márc. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"okostelefonon keresztül is olyan, mintha közvetlenül a Napba néznénk"

Ökörség. A telefonod nem tud sugározni kijelzőn keresztül látható tartományon kívül, szóval kizártnak tartom, hogy bajod lehessen ettől. Azt viszont ne várd, hogy fel fogod tudni venni. Szerintem még a maximumnál is az a 30% olyan erős lesz, hogy semmi értelmeset nem fogsz látni a képeken.

2015. márc. 19. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Első, én már fotóztam napot telibe telefonnal és tökéletesen működik mai nap is.
2015. márc. 19. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Vree ***** válasza:

Digitális képernyős telefonon vagy kamerán természetesen nem árt a szemnek. Ha régi típusú kameralencsén át nézed, az a káros. Digitális géppel max. a gép károsodik.


A "szelfizés" egy félretájékoztatás. Az optikusok kiadtak egy figyelmeztetést, hogy "vigyázzunk, hogy szelfizés közben se nézzünk a napba, amikor beállítjuk a szöget stb." Ezt egy tucat angol és pár magyar weboldal úgy adta tovább, hogy "tilos szelfizni", ami marhaság (ha végigolvasod a cikkeiket, a legtöbbjében benne van, hogy hogy szólt a valódi figyelmeztetés).

2015. márc. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Vree ***** válasza:

Amúgy tessék, itt van lefordítva az egyik:

[link]


(a BBC-t választottam, de tucat ilyen cikk van, a hülyék :/ )


nagy szalagcím:

"Szelfie veszély a napfogyatkozás alatt, figyelmeztetnek a szem-szakértők"

alcím:

Az okostelefonon fényképezéssel a vakságot kockáztatod, állítják a szakértők


EHHEZ KÉPEST, amikor lejjebb scrollozol, a szakértő valójában EZT állítja:


"Daniel Hardiman-McCartney, a Látszerészeti Kollégium orvosi tanácsadója azt mondta: "Az utolsó 1999-es utolsó nagy napfogyatkozás idején még senkinek nem volt igazán okostelefonja és nem csinált selfie-ket. Ez potenciálisan veszélyes lehet, HA AZ EMBEREK A NAPBA NÉZNEK, MIKÖZBEN IGYEKEZNEK MEGTALÁLNI A TÖKÉLETES KÉP-VAGY VIDEÓ BEÁLLÍTÁST. Mivel a napfogyatkozás viszonylag lassú folyamat, az emberek akár percekig is nézhetnek véletlenül a napba."


[és folytatja:]


Azt is hozzátette, hogy a napfogyatkozás képe egy képernyőn önmagában nem veszélyes, és az emberek a telefon szélei körül nézve bztonságosan be tudják állítani a megfelelő képet.


"És amikor szelfiket csinálunk, a vállunk fölött hátra-hátrapillantva biztonságosan be tudhatják állítani a szöget."


Ő maga úgy tervezi, hogy az eseményt közvetetten a televízióképernyőn fogja nézni."


(end)


Tehát NEM azt mondta a fickó (se a többi idézett optikus), amit a szalagcímek harsognak. :p

2015. márc. 19. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Nekem még egy gépemet sem tette tönkre az, ha napot fotóztam vagy videóztam (napkelte, naplemente, napközben csak úgy, most a napfogyatkozás), viszont ha nem teszel elé semmit, ami sötétíti, akkor megtörténhet az, hogy nem látszik semmi, csak egy nagy fehér paca lesz az egész kép.

Hogy valóban károsít-e bármit a gépben, azt a profik jobban tudják, én nem tapasztaltam.


Képbeállításkor fordulhat elő, hogy belenézel a napba, és nem a kijelzőn keresztül nézed, vagy ha van "kukucskáló" a gépen, azon keresztül se szabad közvetlenül nézni, mert az nem véd megfelelően. A kijelző már nem közvetlen képet ad egyébként, csak "vetített képet", szóval a felvételt szerintem nyugodtan nézheted.


Én most a napfogyatkozáshoz hegesztőüveget tettem a gép elé (nem értek hozzá, milyenek vannak, ez olyan, amit sikerült szerezni, hogy semmi nem látszik át rajta, csak a napkorong, de az még így is elég erősen, viszont egy "kicsit" olcsóbban megúsztam, mint egy szakszerű fényképezőgép-alkatrésszel...), beállítottam úgy, mint hogyha éjszakai képet fotóznék, és így szép, használható, jó minőségű képeket sikerült készíteni.

2015. márc. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!