Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen fajta csillagok körül...

Milyen fajta csillagok körül képzelhetők el bolygók?

Figyelt kérdés

Több fajtájuk van a csillagoknak, pontosan nem tudom. Vannak a Naphoz hasonló csillagok és vannak sokkal nagyobbak is. Van, amiből fekete törpe lesz majd, van, amiből szupernóva, majd fekete lyuk vagy neutroncsillag.


Szóval milyen fajta csillagok körül alakulhat ki bolygórendszer, melyek körül nem? Ahogy tudom, nagyon nehéz olyan csillagot találni, ami körül van is valami, bár ennek több oka is lehet.

Tehát, egyáltalán milyen csillagok körül alakulhat ki akkréciós korong, protoplanetáris köd?

Esetleg léteznek-e csillagok, melyek körül csak gázbolygók alakulhatnak ki?



2015. júl. 23. 22:17
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

> "nagyon nehéz olyan csillagot találni, ami körül van is valami"

Jelenleg úgy vélik a kutatók, hogy a legtöbb csillag körül vannak bolygók. Hogy milyen bolygók, az függ például a kezdeti felhőtől, amiből a csillag is kialakult, például a Nap egy olyan por és gázfelhőből alakult ki, ami egy korábbi szupernóva maradványa lehetett, tehát nehezebb elemekből is sok volt benne. Egy tisztán H-He felhőből kialakuló csillag körül kisebb eséllyel lesznek kőbolygók.


A másik a csillag mérete, tömege. A nagyobb tömegű csillagok, amikor beindul bennük a fúzió, erősebb csillagszelet produkálnak, és valamennyire "kifújják" a kiinduló felhő maradékát. (A fúzió beindulásakor leáll a csillag anyaggyűjtése is.) Minél erősebb ez a hatás, annál kevesebb anyag marad bolygórendszer kialakulásához. Persze maradhat, csak az esélyek csökkennek.

Azért mondják mégis, hogy a legtöbb csillag körül van bolygó, mert a kisebb átlagos csillagokból több van, mint az óriáscsillagokból.

2015. júl. 23. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
"Ahogy tudom, nagyon nehéz olyan csillagot találni, ami körül van is valami, bár ennek több oka is lehet. " - igen, az, hogy marha nehéz észrevenni a bolygókat, hiszen a csillagokhoz képest csak porszemek, ráadásul nem világítanak.
2015. júl. 24. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Szóval a lényeg, hogy a Napnál nagyobb fajta csillagok körül általában kisebb valószínűséggel alakul ki bolygórendszer.
2015. júl. 25. 16:17
 4/10 anonim ***** válasza:

Itt a második földről tudhatsz meg többet:

[link]

2015. júl. 25. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

A második földről már hallottam.

Arra is gondolok, hogy pl. a vörös óriások körül valószínű nincs bolygórendszer, vagy kevesebb a bolygója, mert amikor "meghízott", bekebelezte a legközelebb levőket.

Vagy egyáltalán fehér törpe, neutroncsillag körül lehet még bolygórendszer?

2015. júl. 26. 01:12
 6/10 anonim ***** válasza:

Fehér törpe körül lehet, legalábbis ami bolygókat nem semmisített meg vörös óriás korában. A külsőbb bolygók például a Nap fehér törpe korában is valószínűleg meg fognak maradni.


A neutroncsillag már érdekesebb, mert az leginkább szupernóva robbanás utáni csillag maradvány, és a robbanás, tehát a nagy energiájú anyagkidobódás azért nagy kárt tud okozni a környezetében.

2015. júl. 26. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Arra is kíváncsi lennék, a csillagok mekkora része körül képzelhetők el bolygók, ezen belül esetleg Föld-szerű bolygók. Ehhez tudni kéne, milyen fajta csillagok léteznek milyen arányban, miből van több, miből kevesebb. fehér törpe és vörös óriás körül vajon már eleve nem létezhet bolygó a lakhatási zónában? Neutroncsillagok is kilőve. Viszont talán a mi Napunkhoz hasonló csillagból lehet a legtöbb.

Jól sejtem?

2015. júl. 27. 00:15
 8/10 anonim ***** válasza:

"Viszont talán a mi Napunkhoz hasonló csillagból lehet a legtöbb. Jól sejtem?"


Igen. Mondjuk úgy, hogy a fősorozatbeli csillagokból.

[link]

2015. júl. 27. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Az lehet, de a mi Napunkénál jóval nagyobb is lehet fősorozatbeli, nem? És ott már más lehet a bolygók előfordulási esélye.
2015. júl. 30. 16:15
 10/10 anonim ***** válasza:
Én most csak arra válaszoltam, hogy milyen csillagok a leggyakoribbak. Nem mondtam, hogy minden fősorozatbeli csillag körül ugyanolyan eséllyel lesz bolygórendszer. Amúgy is ez csak egy szempont a sok közül. Lehet, hogy ezernyi feltétele van még a bolygók létrejöttének.
2015. júl. 30. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!