Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van itt valami logikai hiba?

Van itt valami logikai hiba?

Figyelt kérdés
Régóta foglalkoztat egy kérdés. 13.8 milliárd éve történt az ősrobbanás, kb. 13 millárd évet látunk "vissza az időben", azaz az ősrobbanás "irányában" láttunk vissza. Ha jól emlékszem a Hubble-t fordították hosszú időre az ég egy olyan pontjára, ahol ritkábbak voltak az objektumok, s itt fedezték fel ezeket a kezdeti galaxisokat. Kérdésem az lenne, hogy más irányokban meddig "látunk el"? Például ha az előbbihez képest 180 fokban megfordítják a Hubble-t? Ezesetben az időben "előre" látnánk, azaz mégsem, mert ezeknek a galaxisoknak is a "múltját" látjuk, de hozzánk képest mégis időben előre. Tehát ezekhez a galaxisokhoz viszonyítva az ősrobbanás jóval 13,8 milliárd évvel ezelőtt történt. Azaz valójában ez a 13,8 milliárd év mondhatnám csak a mi galaxisunkból, naprendszerünből ennyi.

2015. júl. 29. 13:50
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
100%
Minden irányba a múltba látunk. És minden irányba ugyan olyan "régre". Sőt, a galaxis minden pontjából pont ugyan olyan messze lehet ellátni. Persze azokból a távoli galaxisokból, amiket az egyik irányba látunk, nem lehet ellátni azokba a galaxisokba, amiket a másik irányba látunk, mert még nem volt elég idő, hogy a fény odaérjen. Tehát, mindnen pontból egy 13 milliárd fényév sugarú gömböt lehet belátni, de mindenhonnan más ez a gömb.
2015. júl. 29. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
A világ minden pontja egyenletesen tágul egymástól, mint egy lufi felszíne. Tehát az univerzumnak nem igazán van olyan értelemben közepe, mint egy galaxisnak, vagy egy csillagnak.
2015. júl. 29. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 2xSü ***** válasza:
11%
Az univerzum a korai szakaszában átment egy inflációs fázison. Ekkor nagyon gyorsan, látszólag a fénysebességnél jóval gyorsabban tágult. Valójában nem, mert nem az objektumok távolodtak a térben ilyen gyorsan, hanem maga a tér tágult. A látható univerzum mérete kb. 13,8 fényév. De a tényleges mérete ennél nagyobb, a jelenlegi számítások alapján kb. 90 milliárd fényév átmérőjű.
2015. júl. 29. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 A kérdező kommentje:

Ebben biztos vagy? Mármint hogy minden irányban ugyanolyan régre. Tudtommal nem is túl rég -néhány éve- történt EGY ilyen hosszú idejű megfigyelés, amikor kb. 13 milliárd évre láttunk vissza.

Próbálom leegyszerűsíteni a kérdést.

Volt ugye az ősrobbanás. Azóta gyorsulva-lassulva-gyorsulva távolodunk ettől a ponttól. De a tőlünk "kijjebb lévő" galaxisok -főleg ha azok is tőlünk 13 milliárd évre lennének (minden irányban ugyanolyan régre)-, akkor ha azokon pl. lenne egy intelligens lény -ugye- az ősrobbanást 26,8 milliárd évnek észlelnék. Eltekintve attól, hogy valójában egy 13 milliárd évvel ezelőtti állapotot látunk. Valahol itt van valami logikai hiba.

2015. júl. 29. 14:30
 5/32 A kérdező kommentje:

Náspáng

Na igen, a lufi. Annak bizony van közepe. De eltekintve az Univerzum alakjára vonatkozó külübőző hipotézisektől (pl. nyereg, lufi, stb.) Az "egy pontból kiinduló ősrobbanás" csak meghatároz "egy pontot".

Egyébként a tágulásra jó hasonlat a lufi. De a kérdés így is nyitva marad.

2015. júl. 29. 14:42
 6/32 Mojjo ***** válasza:
100%

Nincs logikai hiba, egész egyszerűen valamit nagyon félreértesz/félreértelmezel.


"Például ha az előbbihez képest 180 fokban megfordítják a Hubble-t? Ezesetben az időben "előre" látnánk, azaz mégsem, mert ezeknek a galaxisoknak is a "múltját" látjuk, de hozzánk képest mégis időben előre."


Ezt pl ki tudnád fejteni? Már miért látnánk ezeket hozzánk képest időben előre?


"Tehát ezekhez a galaxisokhoz viszonyítva az ősrobbanás jóval 13,8 milliárd évvel ezelőtt történt."

"Volt ugye az ősrobbanás. Azóta gyorsulva-lassulva-gyorsulva távolodunk ettől a ponttól. De a tőlünk "kijjebb lévő" galaxisok -főleg ha azok is tőlünk 13 milliárd évre lennének (minden irányban ugyanolyan régre)-, akkor ha azokon pl. lenne egy intelligens lény -ugye- az ősrobbanást 26,8 milliárd évnek észlelnék."


Nem, dehogy ez egy totális félreértelmezés. Nem is értem, miért jutottál erre a következtetésre, és amíg ezt nem értjük meg, nehéz válaszolni.


Az univerzum alakja pontosan tökmindegy. Természetesen a JELENBEN (most attól tekintsünk el, hogy az abszolút egyidejűségnek mennyire van egyáltalán értelme) minden galaxis minden megfigyelője azt látja, hogy 13,7 milliárd éve volt az ősrobbanás, és emiatt egy 13,7 milliárd fényév átmérőjű gömböt képes megfigyelni.


Attól, hogy egy galaxis azóta, hogy elindult róla a fény, távolodott, és valójában már meszebb van, mint amit mi látunk, nem azt jelenti, hogy öregebb is korra. Komolyan nem értem a problémát....

2015. júl. 29. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 2xSü ***** válasza:
15%

Nem. A lufi itt nem testet, hanem felületet, egy két dimenziós objektumot jelent, ami persze csak úgy képzelhető el számunkra, hogy az a harmadik dimenzióban görbülve magába tér vissza. A lufi !felszínének! nincs középpontja. Nincs olyan város, objektum, pont a Föld felszínén, ami középpontot jelentene. A Földnek, mint 3D objektumnak, illetve egy lufinak is van természetesen középpontja, de az nem a Föld / lufi felszínén van.


A lufi egy két dimenziós hasonlata az Univerzum három dimenziós terének. Ennek a térnek nincs középpontja, bárhonnan nézed is, az Univerzum ugyanolyan módon, ugyanolyan sebességgel tágul, ugyanúgy, mintha a lufi felszínén lévő pontokból néznéd a lufi többi pontját.

2015. júl. 29. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 A kérdező kommentje:

Süsü

Ez a 90 milliárd fényév megint érdekes. Hogy jön ki? Hacsak nem a tér tágulását veszik figyelembe, mondjuk a kezdeti inflációs tágulásból kiindulva. Ezesetben viszont a "a jóval gyorsabbnál" jóval pontosabb adatokkal számolhatnak.

2015. júl. 29. 15:09
 9/32 Mojjo ***** válasza:
100%

A 90 milliárd fényévnek semmi köze az inflációs modellhez, illetve az inflációs tágulás mértékéhez. (Annak esetleg ahhoz lehet köze, hogy mekkora valójában a világegyetem. Figyeld meg, mindig a látható világegyetemről beszélünk. Ez a 90 milliárd fényév is a látható világegyetem valós átmérője jelenleg. De nem tudjuk, valójában mekkora a világegyetem. Még azt sem, hogy véges, vagy végtelen nagy-e.)


Amúgy a válasz a 90 milliárd fényévre egyszerűen az, hogy a tér tágult. Elindul egy fénysugár, megy egy ideig, nemtudom, egymillió évig, megtesz egymilió fényévet és _körülbelül_ egymillió fényévre távolodik az eredeti helyétől - a körülbelül itt fontos. Megteszi még egyszer és még egyszer és még ezerszer. Közben halad-halad, viszont az idő is tellik. Mit jelent ez? Azt, hogy közben nőtt a világegyetem, pontosabban tágult. Egymilliárd évet utazott, de mivel a világegyetem tágult, a kiindulási hely nem egymilliárd fényévre lesz tőle, hanem többre. Pontosan ezért került a körülbelül az iménti mondatba, ahol felhívtam rá a figyelmet, hogy fontos. Minél nagyobb időintervallumról beszélünk, a különbség egyre nagyobb. 13,7 milliárd év pedig igencsak szép intervallum.

2015. júl. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 2xSü ***** válasza:
6%

Rosszul fogalmaztam. Az Univerzum legalább 90 fényév átmérőjű. Hogy miből számolták ki, azt most nem tudom pontosan, de itt egy hevenyészett cikk a témáról: [link]


A látható univerzum viszont valóban csak 13,8 * 2 fényév átmérőjű. Nagyobb nem lehet, hiszen nem láthatunk egy olyan objektumot, amiről még nem volt ideje ideérkeznie a fénynek.

2015. júl. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!