Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan változik meg a gravitác...

Hogyan változik meg a gravitációs tér egy csillag környezetében, amikor feketelyukká alakul? Csak a középpontban történik drasztikus változás, vagy csillagászati távolságokból is jelentős a mérhető különbség?

Figyelt kérdés
Elvileg a tömege megmarad csak egy pontba sűrűsödik be, szóval pár CsE távolságból már nem kellene olyan nagy változásnak lennie, vagy mégis? Mitől képesek a feketelyukak bekebelezni annyi környező csillagot?

2015. aug. 12. 23:56
1 2 3
 1/27 Wadmalac ***** válasza:
82%

Teljesen jó a meglátás.

A fekete lyuk gravitációs környezete úgy fog egyre jobban eltérni az eredeti csillagétól, ahogy közeledsz. Mint egy exponenciális görbe. Hogy mi az a távolság, ahonnan ez az eltérés elhanyagolható, az biztosan az adott fekete lyuk tömegétől függ.

Nem akarok hülyeséget mondani, de csak érzésre, szerintem az eredeti csillag átmérője körüli távolságtól borul igazán a bili.

2015. aug. 13. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
59%
Lényegében még kevesebb anyagból is lesz fekete lyuk mint a csillag anyaga, egy csomó kicsapódik szupernóva ként. A nagy csillagok robbanásakor keletkezik általában fekete lyuk. Ha az egész csillag fekete lyukká válna akkor a csillag volt felszínének helyén érné el azt a szintet a gravitáció, ami olyan erős mint a valaha volt csillagé. Onnantól exponenciálisan nő. Ha a napból fekete lyuk lenne (ami nem lehetséges), a bolygók ugyanazon a pályán maradnának.
2015. aug. 13. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 nontau ***** válasza:

Kérdésedre a válasz az anyagban rejlik szerintem. Sokak ellenérzését kiváltottam már ez ügyben de én hiszek elképzelésembe, pláne mert nem lehet bizonyítani legfeljebb közvetett jelenségekből következtetni.

Tehát röviden:szerintem az eseményhorizontnál történnek a végzetes események. Az anyagot széttépi a fekete lyuk, az elektron eltűnik benne, míg a proton és neutron összetevőire esik szét, kvarkokra és elmenekül.A proton és neutron is három-három vegyérték kvarkból áll és gluonból. A kvark fermion, a gluon bozon. Az eseményhorizontnál szétesett anyag többé nem mutat ismert tulajdonságokat, a gluont mint sötét anyagot tudjuk közvetetten mérni, a kvarkok pedig a sötét energiát növelik és antigravitációs tul. mutatnak. A fekete lyuk eseményhorizontja tömegétől függ, lehet 1Cse de akár nyolc Cse is, közömbös mert ha elérted az eseményhorizontot, megszűntél létezni ebben a téridőben.

2015. aug. 13. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 vfrtom ***** válasza:

Szupernovából nem lesz feketelyuk , hisz megszabadul jelentös tömegtöl, így nem lesz kritikustömege az összeomláshoz.

Ha gravitációs terébe kerül valami, akkor értelem szerüen hatni fog rá, minnél közelebb annál jobban, ha elég közel bele is "hullhat".

2015. aug. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 vfrtom ***** válasza:
Nyilván megvannak a matematikai egyenletek ennek kiszámítására, hogy valami (csillag, bolygó) elkerüli az eseményhorizontot, vagy metszi azt.
2015. aug. 13. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 Wadmalac ***** válasza:

"Tehát röviden:szerintem az eseményhorizontnál történnek a végzetes események.2

Ezt szerintem nem vitatja senki, csak most a kérdés szempontjából a csillaghoz képesti anomália sokkal messzebb kezdődik.

2015. aug. 13. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 nontau ***** válasza:

Hogyne!, az Ősrobbanásnál kezdődött az egész, Ősleves, majd a Higgs bozon által tömeget nyert az anyag, csillagok, bolygók, majd legvégén fekete lyukak, legvégül egy db. fekete lyuk, ami majd újra "kinyílik" és kezdődik elölről az egész, kipattan az addig ott raktározódott energia.

Már csak kb. 20 milliárd évig kell várni minderre.

Probléma megoldva!, ha nem tévedtem.

2015. aug. 13. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:
Akkor kb úgy van ahogy elképzeltem. Viszont ebből még mindig nem következik, hogy mitől alakulnak ki a szupermasszív feketelyukak. A csillagok önmagukban is óriási sebességgel száguldoznak, és ez mellett még a köztük levő távolságok is óriásiak. Még ha egy csillag közel is kerül egy feketelyukhoz, akkor is elég nagy a valószínűsége, hogy csak elhalad mellette felfoghatatlan sebességre gyorsulva. Szóval statisztikailag eléggé valószínűtlen az égitestek találkozása. Lehet hogy a szupermasszív feketelyukak azokból az időkből származnak, amikor az univerzum még sokkal kisebb és sűrűbb volt?
2015. aug. 15. 00:18
 9/27 A kérdező kommentje:
Tényleg, egy Nap tömegű feketelyuknak kb mennyi időbe telik szétsugározódni Hawking sugárzás formájában?
2015. aug. 15. 00:20
 10/27 vfrtom ***** válasza:
A mi Napunkból nem lesz feketelyuk, kicsi a tömege.
2015. aug. 15. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!