Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a hozzánk legközelebbi...

Melyik a hozzánk legközelebbi galaxis?

Figyelt kérdés
Melyik a mi galaxisunkhoz (Tejútrendszer) legközelebbi galaxis?

#csillag #univerzum #galaxis #csillagászat. Tejútrendszer
2015. szept. 6. 14:11
 1/8 anonim ***** válasza:
18%
Az Androméda.
2015. szept. 6. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
2015. szept. 6. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sadam87 ***** válasza:
79%

Nem az Androméda-galaxis (M31) a legközelebbi galaxis, bár az igaz, hogy ez a legközelebbi, ami nagyobb mint a Tejút. Ugyanakkor a kisebb galaxisok közül jó néhány közelebb van az Andromédánál. Itt látható a legközelebbi galaxisok listája (a Föld és a galaxis központjának távolsága van megadva, így lehet, hogy a Canis Major Drawf galaxis esetében kisebb a távolság, mint a Tejútnál):

[link]

A legközelebbi galaxisok törpegalaxisok, nagyon kis méretűek, a földről szabad szemmel nem látszanak. A legközelebbi galaxis, ami szabad szemmel is látható, a Nagy Magellán Felhő (de csak a déli féltekén látszik).

2015. szept. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
A kérdező a galaxisokat kérdezte, nem a törpegalaxisokat... ez olyan, mint mikor egy bolygós kérdéshez a törpebolygókkal jönnél...
2015. szept. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 sadam87 ***** válasza:
85%

#4

Nos, abban van igazság, hogy nem mindegy mit nevezünk galaxisnak. Én nem tudok egészen egyértelmű definíciót rá. Ugyanakkor hadd hívjam fel valamire a figyelmedet. Míg a bolygó és törpebolygó fogalma valóban külön, nem átfedő kategóriát jelöl, én sehol nem találtam olyan leírást, ahol a törpegalaxisokat nem a galaxisok között tárgyalnák. Általában a törpegalaxis kifejezés a kis méretű galaxisokat jelzi. Nézzünk néhány oldalt, ahol ebben a szellemben írnak a törpegalaxisokról.

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

A teljesség igénye nélkül...

Szóval igaz, hogy a legközelebbi nem-törpe méretű galaxis az Androméda, csak jelenleg (az alapján, amit találtam) a tudományos közösség a törpegalaxisokat is galaxisnak tekinti. De várom az ennek ellentmondó forrásokat.

2015. szept. 6. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
69%

Kikérem, a törpegalaxisok nevében!

Ilyen erővel nem a Proxima Centauri a (Nap után) legközelebbi csillag, hisz csak egy vörös törpe.

2015. szept. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A wikipédia szerint "A galaxy is a gravitationally bound system of stars, stellar remnants, interstellar gas and dust, and dark matter. (...) Galaxies range in size from dwarfs with just a few thousand (103) stars to giants with one hundred trillion (1014) stars, each orbiting their galaxy's own center of mass." - ez alapján a törpegalaxis is galaxis.


Az M31 Androméda-galaxis azért él a köztudatban, mert ez az egyetlen, ami az északi féltekéről szabad szemmel látszik.

2015. szept. 7. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 x0 válasza:
57%
A Tejútrendszer, 0 távolságra van tőlünk.
2021. ápr. 24. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!