Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Por alakú mosószóda és kereske...

Por alakú mosószóda és kereskedelmi vízlágyító összekeverhető-e ugyanabban a tárolóedényben?

Figyelt kérdés

Ha igen, könnyebb lenne a tárolás, illetve az adagolás a mosógépbe.


A mosószóda képlete: Na₂CO₃

[link]


Az általam vásárolt vízlágyító tartalmaz:

- zeolitot (>30%): [link]

- polikarboxilátot (5-15%): [link] és

- anionos felületaktív anyagokat, foszfátot (<5%).


Privát vélemény: szerintem a mosóporgyártók simán összekeverik őket.



2015. okt. 1. 19:11
 1/5 anonim ***** válasza:
Összekeverhető. Semmi nem reagál semmivel...
2015. okt. 1. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Összekeverhető, és a mosóporgyártók is összekeverték régebben őket, manapság a mosóporokat inkább nátrium-szulfáttal töltik, és az enzimes mosóporok nem si bírják a szódát.

De nem túl sok értelme van. Ugyanis pH 7 felett a mosószóda megfelelő vízlágyító a gyakorlatban, ellenben mosni vele baromság.

Marha jól mosott száz éve, mikor akoszt trigliceridek képezték, a ruházat meg pamutból és vászonból volt, ami nem bírta a 13-as pH-t, szépen lassan kopogatott, ezért afelülete mindig frissnek és tisztának tűnt. Akrilszállas, lycra, lángálló módosított pamut és poliészter nem fog így járni, ma pedig a kosz kissé összetettebb, amelyből a szóda nem csinál nátriumszappant, mint a disznózsírból.

Persze, ha be akarod csapni magad, lögyböljél csak szódával.

2015. okt. 1. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Büdös nyúl,

Nem mosni akarok vele, hanem épp a drága vízlágyítót (Calgon) kiváltani, de a biztonság kedvéért hozzáadok egy olcsó vízlágyítóból is (amely az általad felsorolt hátrányokat küszölné ki). Úgy gondoltam, hogy ebből a keverékből 1-2 evőkanállal fogok adagolni a mosógépbe a folyékony mosószer mellé.

2015. okt. 2. 03:06
 4/5 anonim ***** válasza:

Elárulom, teljesen fölöslegesen nyomatod a drága calgont a vízbe, a mosószered alapból lágyítja a vizet.


Csak dobálod ki a pénzt az ablakon, helyette ecettel mossál ki néha, és ez a vízkő problémát addig bőven elodázza, mire amúgy is a kukába hajítanád a gépet, és vennél olyat, ami negyed annyi áramot és vizet használ (amivel sokkal többet spórolsz, mint a calgonnal, mivel azzal nem spórolsz egyáltalán :) )

2015. okt. 2. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Rövid válasz:

Teljesen felesleges a szódához bármit keverni, a szóda maga vízlágyítószer. A vízkeménységet okozó kalcium és magnézium ionokkal vízoldhatatlan karbonát csapadékokat képez, és a vízlágyítás megtörtént.

Na2CO3 + Ca(2+) -> 2Na(+) + CaCO3(csapadék)


Hosszú válasz:

Egyszer én is szétkaptam 20 éves mosógépemet egy kis karbantartásra. Kicseréltem a tömítéseket a géádereket, a vízleszívó szivattyút és az öblítő adagolót. A fűtőszál egy kicsit dzsuvás volt, betettem egy műanyag kádba, hogy kisósavazom. És legnagyobb megdöbbenésemre a sósav nem oldotta. Végül csavarhúzóval és csiszolóvászonnal tisztítottam meg. Utólag néztem meg mikroszkóppal, hogy mi a túró volt rajta, és kiderült, hogy a zeolit gyógyult rá.

Azóta nem veszek olyan mosóport, amiben zeolit a vízlágyítószer. Ha meg nincs nálam olvasószemüveg, hogy az összetevőket elolvashassam, akkor csak a mosógélek közül válogatok - abban biztosan nincs zeolit.

Szóval zeolitos vízlágyítót ne tegyél a gépbe. A kalgonreklámban lévő fűtőszálon nem vízkő van, hanem a fűtőszálra gyógyult zeolit!

2015. okt. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!