Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A napfény hogyan alakul át...

A napfény hogyan alakul át cukorrá?

Figyelt kérdés

Az ismeretterjesztő TV csatornáktól szerintem elvárható lenne a precíz, tudományosan megalapozott megfogalmazás! Az egyik csatornán ez hangzott el (pontos idézet) "napfény átalakul cukorrá". Mi a véleményetek erről:csak pontytlan fordításról an szó, vagy ami még roszabb a film készítői szúrták el?

u.i. ezen a csatornán egyébként elég gyakran bakiznak.



2015. okt. 15. 03:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, a filmet ki készítette, de nagy valószínüséggel a fordító(k) voltak, akik rosszul dolgoztak.


Ha megadnád a film címét, könnyebb lenne válaszolni.

2015. okt. 15. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

Nézetem szerint, átvitt értelemben nem helytelen.

A napfényt - ami a jelen esetben katalizátorként feltétlen szükséges - látják az emberek.

"A napfény átalakul cukorrá" sokkal rövidebb -és kevésbé undort keltő szöveg-, mint azt mondani: "az elrothadt növényi/állati maradékokból, valamint ürülékből kivont egyes alkotók a megfelelő hullámhosszú fény segítségével cukorrá alakulnak át".

2015. okt. 15. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Akkor így lenne helyes, hogy "a napfény SEGÍTSÉGÉVEL készül a cukor".
2015. okt. 15. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
Sehogy.
2015. okt. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 2xSü ***** válasza:
100%

> Az ismeretterjesztő TV csatornáktól szerintem elvárható lenne a precíz, tudományosan megalapozott megfogalmazás!


Ehhez képest az ismeretterjesztő csatornák ugyanolyan kereskedelmi csatornák, mint a többi, pl. az RTL Klub, a TV2, vagy a Comedy Central. Az abban szereplő dokumentumfilmek tartalmazhatnak hibákat, vagy akár komoly tárgyi tévedéseket, sőt néhány csatorna műsorra tűz kimondottan áltudományok témájú „dokumentumfilmeket” is. A fordításokra ugyanúgy igaz, hogy lehetnek benne rossz megfogalmazások, esetleg fordítások, lejterjakabok. Oké, azért igyekeznek javarészt hitelesek maradni, de sem a dokumentumfilmeket, sem a fordításokat nem egyetemi professzorok, vagy vezető tudósok készítik, itt nem tudományos publikációkról van szó, nem is kell, hogy megüssék azt a színvonalat.

2015. okt. 15. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

A négyesnek:

Semmi féle vizsgán nem fogadnak el homályosan, "átvitt értelembe" megfogalmazott dolgokat. A napfény pedig nem katalizátor, hanem energia.

Még egyszer: a témát azért vetettem fel, mert szerintem ilyen szinten nem lenne szabad tévedni, a médiának az egyik fottos szerepe a fiatalok (és idősebbek) oktatása lenne.

2015. okt. 15. 09:57
 7/13 A kérdező kommentje:
Elnézést: az üzenet nem a négyesnek, hanem a kettesnek szántam.
2015. okt. 15. 10:00
 8/13 anonim ***** válasza:
55%
"ilyen szinten nem lenne szabad tévedni, a médiának az egyik fottos szerepe a fiatalok (és idősebbek) oktatása lenne" - LENNE. "2xSü"-nek van igaza, a média ilyen. Nem oktat, hanem szórakoztat. Úgy adja elő a dolgokat, hogy egy 80-as IQ-jú borjúnak is érdekes legyen.
2015. okt. 15. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Az ismeretterjesztés azt jelenti, hogy úgy nagyjából információt nyújtanak. Ha tudományos igénnyel lenne megfogalmazva, az nem ismeretterjesztő műsor lenne, hanem tudományos műsor. Van olyan is (konferenciák, előadások), csak nem vetíti a TV, mert a többség számára érthetetlen lenne. Az ismeretterjesztő műsorokat sajnos nagyon sokan tekintik tudományos jellegű műveknek és ebből sok félreértés van itt is. Nem azok. Nem annak készültek, nem az a céljuk. Nem is kellene elvárni tőlük ilyesmit.
2015. okt. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Egy nagyon fontos dolgot meg kell értened, hogy az életed során a hasonló kérdéseket elkerüld, illetve leszámolj azzal a tévhittel, hogy a médiának valami feladata volna az oktatás. A TV nem azért van, hogy te okos, tájékozott, művelt stb legyél. A TV azért van, hogy a tulajdonosának pénzt teremtsen, amit a nézettségen át tud elérni. Az, hogy emellett te néha okosodsz és művelődsz belőle, az egy melléktermék a TV szempontjából.

A nagy nézettséget pedig az átlagember megcélzásával lehet elérni, azaz a normálgörbe közepével, nem pedig a szélével. Ott viszont az szabály, hogy az átlagember nagyjából ezt érti, amit egy 12 éves gyerek megért.


Pont ezért általában nem törődnek sem a 100%-ig korrekt megfogalmazással, sem azzal, hogy a sok pénzbe kerülő szakembert kérjék fel, amikor vannak második vonalbeli, lecsúszóban levő, pénzért kaphtató "szakmberek" is.

2015. okt. 15. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!