Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt a tesztet 1 ora alatt...

I.B.T. kérdése:

Ezt a tesztet 1 ora alatt csinaltam meg. Ez soknak szamit?

Figyelt kérdés

[link]

Meg rendesen tablazatot, stbt irtam fel. Felek egy kicsit tulkomplikaltam, ismerosomnek 20-30 perc alatt megvolt mindenfele tablazat nelkul..



2015. okt. 29. 22:57
 1/5 anonim ***** válasza:
67%
Attól függ hány éves vagy. Én 18 évesen 40 perc alatt oldottam meg (órán csak úgy heccből), de úgy, hogy nem írtam táblázatot, hanem irkáltam dolgokat, és a nagy részét a fejembe raktam össze. Szerintem 1 óra kicsit sok. Otthon ha nem zavar semmi, akkor szerintem átlagosan 30 perc alatt meg lehet oldani (még táblázat nélkül is).
2015. okt. 29. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
52%
Akikkel én töltettem ki, azok többsége szintén nagyjából egy óra alatt végeztek vele rendesen táblázattal, de alapvetően 10 perc is elég, hogy valaki fejben megoldja...
2015. okt. 30. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2xSü ***** válasza:
74%

I. táblázat felrajzolás 5x5-ös mátrix, mindegyikben az öt nemzet, házszín, ital, cigimárka, háziállat


Ez kb. 2 perc


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


II. Az összefüggések csoportosítása:


Direkt elhelyezés:

– 3. = tej

– 1. = norvég


Speciális:

- zöld ▶ fehér


Szomszédság:

- Blend ⟺ macska

- ló ⟺ Dunhill

- norvég ⟺ kék

- Blend ⟺ víz


Megfeleltetés:

- brit = piros

- svéd = kutya

- dán = tea

- zöld = kávé

- Pall Mall = madár

- sárga = Dunhill

- Blue Master = sör

- Német = Price


Ez kb. 2-3 perc.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


III. A direkt elhelyezést feldolgozod.


Innen csak pásztázni kell, menni végig a szabályokon újra és újra.

Megfeleltetés: Pl. a brit=piros esetén nézed, hogy mely házakban lehet brit, és csak az lehet piros. (Tehát ha egy oszlopról kiderült, hogy az nem lehet brit, akkor a pirost is kihúzod.) És viszont is nézed, tehát ami nem lehet piros, az nem lehet brit sem.

Szomszédság: Pl. egy Blend ⟺ macska összefüggésnél megnézed minden oszlopnál, hogy ha egyik szomszédja sem lehet Blend, akkor ott nem lehet macska. Illetve ha a 2. oszlop nem lehet Blend, akkor az 1. oszlop nem lehet macska, hasonló kapcsolat van a 4. és 5. ház között.

Speciális: Hasonlóan a szomszédsághoz, csak a megadott irányba nézed.


A nem lehetséges értékeket kihúzod.


Ha egy oszlopban egy tulajdonság marad csak (pl. a 3. oszop házszíne csak piros lehet), akkor az megtalálta a helyét. Ha több oszlopban egy tulajdonság csak egyetlen oszlopban szerepel (mondjuk az svéd már csak az ötödik oszlopban szerepel), akkor szintén megtalálta a helyét. Ha valami megtalálta a helyét, akkor a többi tulajdonságot kihúzod az adott mezőben, illetve az adott tulajdonságot kihúzod a többi oszlop közül. (Pl. ha a 3. oszlop piros ház, akkor a többi oszlopból kihúzod a piros házat, ha a svéd csak az ötödik oszlopban lehet, akkor az ötödik oszlopból kihúzod a többi nemzetiséget).


Ez ha jól figyelsz, kb. 10 perc.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Persze lehet intuitívabb módon is csinálni, de valószínű úgy lassabb.


Amúgy a körítés biztos nem igaz. A feladat különösebb intelligenciát nem igényel, kellő idő alatt szerintem az emberek minimum fele meg tudná oldani, ha mondjuk lenne rá egy napja és az élete múlna rajta. A legtöbb ember inkább nem akarja megoldani, hamarabb feladná, mintsem elfogynának a lehetőségei.


Sőt a feladat nem is a legnehezebb, lehetne olyan szabályrendszer, aminél egy idő után nem lehetne közvetlen összefüggésen keresztül továbbhaladni, hanem mondjuk feltételezni kellene egy helyzetet, majd az abból fakadó következtetések miatt kizárni a lehetőségét, és a másikat választani.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Amúgy anno volt egy DOS-os játék, aminek később született Windows-os változata, a Sherlock nevű játék, amiben ehhez hasonló feladványokat kellett megoldani. Lásd: [link] . (Video: https://www.youtube.com/watch?v=w2Wltac5W3w ) (Itt többféle szabály is volt. Pl. mondjuk olyanok, hogy a piros házas lakóhoz nem a 3-as szám tartozik, vagy a 4-es a kopasz csávó, meg az alma között van, vagy a stoptáblától jobbra – de nem biztos, hogy közvetlen mellette – van az S betű.)

2015. okt. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Nem mentegetésből mondom, csak este 10 volt kb mikor nekiláttam, ment közbe a zene meg stb.


Hajlamos vagyok ráizgulni sajnos az ilyen dolgokra. Most pl az jár a fejemben, hogy hülyébb vagyok mint az átlag ha majd 1 óra alatt sikerült megoldani?

2015. okt. 30. 13:54
 5/5 2xSü ***** válasza:
100%
Szerintem nagyjából mindegy, hogy mennyi idő alatt oldottad meg, ha jól oldottad meg. Ha megoldottad, rendelkezel azokkal a szellemi képességekkel, amik szükségesek a megoldáshoz. Hogy mennyi idő alatt, az meg innen már csak annak kérdése, hogy mennyit gyakorolsz. Ha naponta 5 ilyen feladatot oldanál meg – mint ahogy én anno rengeteget játszottam a belinkelt játékkal –, akkor rutinosabban fogod megoldani, mondjuk nem egy óra alatt, hanem te is ugyanúgy negyed óra alatt. Persze kérdés, hogy ennek van-e bármiféle praktikus jelentősége. A legtöbbször nincs. Az életben egy-egy logikai intelligenciát kívánó probléma ritkán sürgős. Mondjuk ha a munkád során kell ilyeneket megoldanod, ott sem feltétlenül a tempó számít, de ott meg gyakorlod is az adott típusú problémák megoldását, így gyorsabban is fog menni. Tehát összességében a megoldási időnek sok jelentősége szerintem itt nincs, maximum a kitartásodról mond valamit – ami amúgy fontos tulajdonság –, az intelligenciádról nem annyira.
2015. okt. 31. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!