Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ozmózisnyomás, ozmotikus...

Mi az ozmózisnyomás, ozmotikus koncentráció?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Ezt a két fogalmat sehogy sem tudtam értelmezni órán, google segítségével itthon sem. Valaki tudna nekem adni egy használható definíciót?
2015. nov. 1. 16:52
 1/4 A kérdező kommentje:

Amim eddig van:

Ozmózis nyomás: Azon nyomás, amelyet a nagyobb koncentrációjú oldatra kell kifejeteni.....?


Ozmotikus koncentráció: Oldott anyagok által kialakított ún. ozmotikus szívóerő, vízszívó hatás. Minél nagyobb az oldat koncentrációja , annál jobban szívja a környezetéből a vizet.


Magát az ozmózis jelenségét értem, viszont ezt a két fogalmat sehogy sem tudom értelmezni.

2015. nov. 1. 16:54
 2/4 A kérdező kommentje:
Válaszaitokat előre is köszönöm! :)
2015. nov. 1. 16:54
 3/4 A kérdező kommentje:
Még egy kérdésem van: A dinamikus egyensúlyi állapot az, amikor kiegyenlítődött a két oldat koncentrációja?
2015. nov. 1. 16:56
 4/4 sadam87 ***** válasza:
100%

"Ozmózis nyomás: Azon nyomás, amelyet a nagyobb koncentrációjú oldatra kell kifejeteni.....?"

Hogy beálljon a dinamikus egyensúly.

A dinamikus egyensúly azt jelenti (az ozmózis esetében), hogy mindkét irányba ugyanannyi vízmolekula lép át adott idő alatt, így a két oldalon a víz mennyisége nem változik (nincs tömegáramlás). Akkor is kialakulhat, ha a két oldat közötti koncentráció különbség kiegyenlítődik, de úgy is kialakulhat, hogy a vízrészecskékre ható különféle hatások (pl. koncentrációkülönbség és nyomás) kiegyenlítik egymást (lásd fentebb).


Az ozmotikus koncentráció az oldat koncentrációját jelenti, arra kell mindössze figyelni, hogy ozmózis esetén a részecskék száma számít, így azt is figyelembe kell venni, ha egy anyag több részecskévé disszociál (pl. sók oldódásánál).

2015. nov. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!