Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most melyik a helyes jelölés...

Most melyik a helyes jelölés (propIn/Ene. Stb)?

Figyelt kérdés

Tehát kérdésem, ha simán csak azt mondom hogy pl propÉn, akkor melyik a helyes jelölés? Ha balról kezdem a számozást és úgy jelölöm a 2-ős kötést ( [link] ) ,

vagy

ha jobbról kezdem a számozást és úgy jelölöm az 1-es számú szénatomhoz ( [link] ) ?


Ugyanez a pl propinnál is, mert mind a 2 féleképpen találkoztam vele :

( [link] vs [link] )


köszönöm



2016. febr. 14. 10:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Kettőskötés előnyt élvez, így arról a feléről. Ezért is hívják teljesen szaknyelven prop-1-énnek. Persze, mivel ebből csak egy van, a -1- jelölést elhagyhatjuk.


3askötés is előnyt élvez az egyszeres kötéssel szemben, de asszem a kettőskötésnél már nem. De ez most nem 100, és lusta vagyok 2 klikkel megkeresni XD.

2016. febr. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Jah, felrajzolva meg tökmindegy, akár felülről lefelé is rajzolhatod, csak a számozás legyen helyes
2016. febr. 14. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
nem teljesen értem, de köszi.
2016. febr. 14. 13:18
 4/8 anonim ***** válasza:

Na azt látom, hogy nem érted.

Kezdjük egy egyszerű dologgal. Honnan ismered fel, hogy melyik egy átlagos sima autó eleje? Vagy mondjuk egy kutyáé? Hát onnan, hogy az eleje különbözik a hátuljától, ennyire egyszerű: valamelyik felét elejének hívjuk, valamelyiket meg hátuljának. Nyilván felismered akkor is, ha az adot autó vagy kutya jobbra áll, ha balra áll, ha fejen áll, vagy ha lefele lógva rajzolják oda valahova. Ha lefényképezad őket, és a fényképet fejjel lefelé tartod, vagy oldalt elfordítva nézed, akkor is tudod, hogy melyik az autó vagy a kutya eleje.


A molekuláknál ugyanez a helyzet. Mindenképp megvan az elejük, de akárhogy lerajzolhatod őket. Az elejük az, ahol a kettős/hármas kötés van, mert ezt neveztük ki az elejének. Lerajzolhatod őket úgy, hogy z balra álljon, vagy úgy, hogy jobbra, sőt, lerajzolhatod őket függőlegesen is. Attól még a számozás ugyanúgy kezdődik.


Ahogy az aitó és a kutya is a valóságban állhat össze-vissza, úgy a molekulák is állhatnak össze-vissza.

2016. febr. 14. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

igen ezzel eddig is tisztában voltam, köszönöm. Azt nem értem, hogyha csak SIMÁN azt mondom, h pl propIN akkor ballról kezdem számozni, h 1-2-3 v jobbról haladok ballra felé? hasonlóan a propén nél vagy a butin, hexén, heptén, oktin, ...stb

ha csak SIMÁN ennyit mondok, akkor ALAPÁLLAPOTBA hogyan számozom be az alkán/én/int ?

2016. febr. 15. 18:45
 6/8 anonim ***** válasza:

"Alapállapot" Khmn, mi a kémiában kicsit másra használjuk ezt a kifejezést.


Jó, vegyük: butén, ennél elvileg 3 helyre rakhatom a kettőskötést, íme:


CH2=CH-CH2-CH3, CH3-CH=CH-CH3, CH3-CH2-CH=CH2.


Namost, az elsőnél a számozást balról kezded, evidensen but-1-én lesz. A másodiknál igazából mindegy, melyik irányból kezded, but-2-én lesz. A harmadiknál jobbról kell kezdeni, mivel ott a kettős kötés, így az ugyancsak but-1-én.


Szóval: olyan irányból számozunk, hogy a kettőskötést viselő szénatom a lehető legkisebb számot kapja.

2016. febr. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha simán azt mondod, hogy propin, akkor (szerintem) ez a prop-1-int jelenti. De nem nagyon mondjuk simán, hanem mondjuk a számot is!
2016. febr. 15. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, így már értem!!

Igen ezt kérdeztem , hogy akkor melyiket értjük alatta...:)

2016. febr. 17. 18:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!