Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet legegyszerűbben...

Hogyan lehet legegyszerűbben egy kémiai reakciót kiegyenlíteni?

Figyelt kérdés
Az a gondom, hogy egy reakció során tudom , hogy mi keletkezik, de nem tudom kiegyenlíteni. A tanárom azt tanította, hogy a reagensek a merleg egyik serpenyőjében van, a termékek pedig a másik serpenyőben, ezután számoljuk meg az atomokat és úgy próbáljuk megoldani. Nincs valami számolás ami megkönnyítené ezt?

2016. febr. 27. 20:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Nézz utána az oxidációs szám változásainak.
2016. febr. 27. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Le tudnád írni, hogy mi az?
2016. febr. 27. 22:25
 3/4 anonim ***** válasza:
51%

Mindkét oldalon minden atomból ugyanannyinak kell lennie.


Pl. hidrogén + oxigén = víz


H2 + O2 = H2O


A hidrogének száma stimmel, oxigénből több van baloldalt.


Tehát felírhatom így is:

H2 + 0,5 O2 = H2O


vagy:


2H2 + O2 = 2H2O


Ez csak simán logika, nincs hozzá semmi bonyolult szabály...

2016. febr. 27. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 sadam87 ***** válasza:

Azt megkérdezhetem, milyen szinten kéne, milyen bonyolultságú egyenletekhez? Mert egyenlettől is függ, milyen módszert célszerű használni. Az olyan könnyű egyenleteket, mint amilyet a 3. válaszoló írt, általában ránézés alapján is lehet rendezni (feltételezem, ennél bonyolultabbakkal volt gond).

A bonyolultabb egyenletek rendezésénél talán a legegyszerűbb módszer a láncszabály. Nem minden esetben lehet alkalmazni, ha nincs olyan atom, ami mindkét oldalon csak egy vegyületben szerepe, akkor nem használható (és más esetekben is lehet nehézkes). A láncszabályról itt írtam bővebben, a 4. válaszban:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Itt is írnak a láncszabályról.

[link]

Az első linkben belinkelt kérdésnél a harmadik válaszoló adott egy linket, ami az oxidációs számokkal történő rendezésről szól (ez a módszer redoxireakciók esetében alkalmazható). A linkben nincs benne, hogyan kell kiszámolni az oxidációs számokat, erről (is) írnak itt:

[link]

Ezenkívül matematikai módszerekkel (egyenletrendszerek) is lehet rendezni az egyenleteket.

2016. febr. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!