Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az oxigén valóban megakadályoz...

Az oxigén valóban megakadályozza az összes szerves vegyület képződéséhez vezető kémiai reakciót?

Figyelt kérdés

2016. márc. 15. 15:32
1 2
 1/11 Walter_Dornberger ***** válasza:
60%

Miért akadályozná meg?

A kérdést nem nagyon tudom értelmezni szerves létformaként, engem nem akadályoz az oxigén a gondolkodásban.

2016. márc. 15. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 EagleHUN ***** válasza:
68%

Egyes a kérdező az élet kialakulására gondol.

És ha ez így van a válasz igen.

A természetben szerves vegyületek spontán (élet nélkül pl villámlástól való) keletkezését akadályozza!

Ha eleve lett volna oxigén a légkörben, akkor nem lehetett volna pl metán, vagy alkoholok mert azok elégnek.

És nem lehettek volna az ősóceánban oldott fémek sem.

Meg sok más vegyület sem.

Sőt mi magunk is kaphatunk oxigénmérgezést, búvároknál elő is szokott fordulni.

2016. márc. 15. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Kicsit bizonytalan vagyok, mert néhol azt olvasom, hogy oxigén tutira nem volt az ősi földön, máshol meg azt, hogy kellett lennie.


Sok ásvány reagál az oxigénnel

(pl. a vas rozsdásodása), s az így képződő oxidok megtalálhatók azokban az ásványokban,

amelyek az elmélet szerint korábbiak az élet keletkezésénél. Továbbá a földet a biológiai életre

nézve halálos ultraibolya sugárzástól védő ózonpajzs létrejöttéhez is megfelelő nagyságú

oxigénkoncentráció szükséges.


Vagy tévedek?

2016. márc. 15. 16:17
 4/11 EagleHUN ***** válasza:
52%

A kialakulóban lévő életet az ózonpajzs hiányában az óceánok vize védte az UV sugárzástól. És amíg az ózonpajzs létre nem jött, addig szárazföldi vagy vízfelszín közeli élet nem is volt lehetséges.


A föld hatalmas rétegekben fölhalmozódott vasérctelepei akkor jöttek létre amikor az élet oxigént kezdett termelni, és ez az oxigén a vasat eloxidálva a vasoxid a fenékre süllyedt. Minden más oldott fém oxid is ugyanekkor ugyanígy süllyedt le, legföljebb az elektronegativitásuk sorrendjében oxidálódtak el.


Ásványgyűjtő lévén én még élet előtt létrejött fém oxidokról nem halottam. Mondjuk abból az időből nem is sok minden maradhatott fent az akkori formájában.

Persze a föld alatt is lejátszódnak kémiai reakciók a lejutó víz és vele lejutó oxigén hatására másodlagos ásványok keletkeznek. Azaz ha létrejön egy vulkanikus érctelep az előbb utóbb valamilyen szinten oxidálódni fog.

Tehát a legfrissebb érctelepeket kivéve szinte mindenütt oxidok találhatóak. Azt meg bebizonyítani hogy az élettől származott-e az oxigén vagy sem gyakorlatilag lehetetlen.


Van valami forrásod ki mikor és hol talált ilyen ásványt?

2016. márc. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Most nem tudok forrással szolgálni :(. Simán lehet, hogy dezinformáció volt, vagy kamu. Köszönöm a választ!
2016. márc. 15. 16:40
 6/11 Walter_Dornberger ***** válasza:
84%

Az előzőhöz:

"Aásványgyüjtő lévén" ... "Az élet előtt létrejött oxidokról nem hallottam"

Hát akkor mondok kettőt is:

Korund és módosulatai, Alx(OH)y különféle módosulatai, stb.

Félfémekhez: SiO2 (kvarc) stb.

2016. márc. 15. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hoppá, akkor még sem volt kamu. :)
2016. márc. 15. 16:47
 8/11 A kérdező kommentje:
A korund és a másik akkor most azt bizonyítja, hogy volt oxigén az első élet keletkezésének idején?
2016. márc. 15. 16:55
 9/11 EagleHUN ***** válasza:
52%

Nem mert az Al-t, és Si-t a földön a természet sem tudja redukálni, azaz a földköpenyben is oxidként vannak jelen, és sohasem tiszta alumínium vagy szilícium formájában. Azaz nem utólag válnak oxiddá, nincsenek tiszta alumíniumot vagy szilíciumot okádó vulkánok (jó is lenne :) stb...

(Persze ez nem zárja ki hogy mondjuk meteor nem lehet ezekből.) De ha már a földön van elegendő a víz is ahhoz hogy oxiddá váljanak ezek a fémek, nem szükséges hozzá tiszta oxigén gáz.


Szóval hatosnak írnám most olyan anyagok oxidjairól van szó melyek egyáltalán létezhetnek nem oxidált formában is, például vízben oldva, addig amíg az élet el nem kezdett oxigént termelni. Mint az említett vas.

2016. márc. 15. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Walter_Dornberger ***** válasza:

Kedves előttem szóló!

Nem hinném, hogy ha vas fém formában jelen van az ősföldön és az oxigén ott van elemi formában a légkörben, azok ne reagálnának egymással. amint a leginkább hőmérséklet és a nyomás csökkenése miatt az egyensúly az oxidforma felé tolódik el, akkor az oxidforma ne jelenne meg. És ez bőven az élet előtt. Az őslégkör összetételében biztosan nem volt ennyi oxigén, de nyomokban biztosan jelen volt. és akkor oxidok is jelen kell lennie. A mérték a kérdés. Tömegméretben nyilván a széndioxid az energetikailag "legkedvezőbb" helye az oxigénnek. De karbonátok (aragonit, magnezit, sziderit stb biztosan jelen voltak az oxigén élet miatti feldúsulása előtt)

Esetleg hivatkozással alátámasztanág álláspontod?

2016. márc. 16. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!