Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért vannak a biotechnológia,...

Miért vannak a biotechnológia, géntechnológia, GMO ellen olyan sokan?

Figyelt kérdés

Kicsit bővebben, manapság már rengeteg géntechnológián alapuló termék van, miért ellenzik nagyon sokan ezt, mikor nagyon sokban megkönnyíti, esetleg megmenti emberek életét. Nézzük a legegyszerűbbet, kíváncsi lennék, hogy egy esetleges (például vallási) aktivista, aki cukorbeteg, vajon inzulinozza-e magát, merthogy ugyebár az is az E. coli génmanipulációjából indult, így ha megteszi, a saját elveit hazudtolja meg.

Mellesleg úgy gondolom, etikai kérdéseket azért nem lépett még át a tudomány, mivel emberi klónozás még nem történt, se nem humán sejtes génmódosítás.

Miért lenne Isten elleni vétek a gének szekvenciáját megváltoztatni? Ha ugyanis szemmel láthatóan befolyásoltuk egy születendő utód fenotípusos megnyilvánulásait, arra is következtethetünk, hogy Isten a rekombinációban és a születés sejtbiológiai szintjén nincs jelen, sokkal inkább egy másik, emberi észleléssel nem beazonosítható szintjén.

Bocsi ha kicsit átmentem filozófiába, de szerintem ez egy nagyon érdekes kérdés, és a tudománynak és a filozófiának nem szabadna elválnia egymástól, a kettőt együtt kellene oktatni.

A válaszadóktól kérem, ne veszekedjünk, mindenki írja le az általa megfogalmazott gondolatkört, hogy kibővíthessem sajátomat! :)

A válaszokat köszönöm!



2016. márc. 21. 00:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
51%

Ez a félelem szomott elhangzani. Nem tudom mennyire jogos, annyira nem értek hozzá:

Megváltozott fehérjetermelés mellett ki tudja nem termel-e olyan anyagot az adott növény, ami bajt okozhat.

2016. márc. 21. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
34%
Mert rosszra használják, nem 10x annyi C-vitamint termeltetnek mondjuk egy eperrel, hanem rovarölőt, ami áltálaban az embernek se tesz jót. Másszóval, ne maz emebrek életét mentik meg vele, hanem profit érdekében még tovább betegítik őket.
2016. márc. 21. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
95%
Nem csak rovarölő-termelő és gyomirtó-rezisztens GMO-növény van. (Amúgy a bt-toxint permetezni is szokás bio-gazdagágokban, úgyhogy ez nem túl jó érv.) Vannak, amik növényi betegségekre rezisztensek, mint almánál a tűzelhalás, van, ami plusz vitamint termelne, mint az aranyrizs, és van, ami jobban bírja a szárazságot. Főképp tudatlanságból vannak az emberek a géntechnológia ellen, mert nem értik a működését.
2016. márc. 21. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
94%

Az ellenük folytatott félelemkeltő kampány miatt. Ennyire egyszerű. A TV-ben azt mondták, hogy a GMO rossz, úgyhogy biztos így van. Hogy az idióta újságírók miért csinálják ezt, hát azért mert szenzációhajhászok, és jobban érdekli őket a példányszám, mint hogy esetleg emberek milliói haltak meg pl. Afrikában, amiért az éhezés ellen nem kezdtek el azonnal GMO-kkal küzdeni.

Mondtam már, hogy nem kedvelem az újságírókat?

2016. márc. 21. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
48%

Elsősorban a félelem - bár részben jogos, mert a technológia nem eléggé tesztelt és kerülhet rossz kezekbe is.

A cégeknek tényleg a haszon az érdeke, és ebből lehet gond.

Ezen kívül vannak már előttünk rossz példák (atom, őssejt, DDT, stb). Pl. sugárzó anyagot egész sokáig használtak egészségjavításra (megelőzés, fiatalítás, stb) - amit persze nem tud, viszont olyan mennyiségben már rákot okozott.


Ezzel együtt én is az ellenőrzést és a tesztelést javasolom, nem a tiltást.

2016. márc. 21. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
94%

"Mellesleg úgy gondolom, etikai kérdéseket azért nem lépett még át a tudomány, mivel emberi klónozás még nem történt, se nem humán sejtes génmódosítás."

Legalábbis mi nem tudunk róla. :D :D


Egyébként a legnagyobb ellenérv a GMO-val kapcsolatban még az szokott lenni, hogy nem tudjuk, hogy hosszútávon milyen hatásai vannak, ha megeszed. Erre én azt a jó példát olvastam, hogy azt se szoktuk mondani, hogy attól lettél zöldfülű, mert gyerekkorodban sok spenótot ettél... Szóval, hogy a génjeinket drasztikusan egy étel nem fogja megváltoztatni, az tuti. :D

A rák egy másik kérdés, de azt meg már minden okozza, ami a környezetünkben van, nem hiszem, hogy ez annyira plusz lenne.

2016. márc. 21. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem értenek hozzá. Attól, hogy GMO-t eszel nem változnak meg a génjeid, csak egy retrovírust felhasználó génterápiával lehet megváltoztatni őket, klónok pedig mindig is voltak, közismertebb nevük: egypetéjű ikrek
2016. márc. 21. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a Válaszokat!

Kedves második válaszoló: Szerintem azok a gének amiket rovarírtóknt beültetnek egy-egy növénybe, eléggé fajspecifikusak, nem hinném, hogy úgy szabadalmaztatják, hogy emberre is ártalmas toxint termel. Nem véletlen, hogy évtizedek mire akár egy lépést tudnak előre haladni

Kedves ötödik: A DDT-nek miért van köze a génmódosításhoz? úgy tudtam az csak egy sima rovarírtó amivel permeteztek, ezért akkumulálódott elég széleskörűen a világon.

Kedves hatodik: Egyetértek veled, az, hogy mi okoz rákot és mi nem szerintem a legképlékenyebb dolog az egész orvostudományban, csak a közvélemény biztos tudja, hogy a rák valamelyest kapcsolatban van a genetikával, ezért fél a GMO-tól.

Kedves hetedik: Valóban az egypetéjű ikrek, csak hát az nem mesterséges klónozás :)

2016. márc. 21. 23:57
 9/15 anonim ***** válasza:
28%

"A DDT-nek miért van köze a génmódosításhoz?"

Semmi, viszont ugyanúgy nem lehetett előre látni a hosszú távú hatásait. VESZÉLYES!

Évtizedekig kell tesztelni MINDENFÉLE körülmények között, hogy ezek a veszélyek kiderüljenek.


Viszont ez igaz a hagyományos nemesítésre is - vagy akár csak arra, ha egy nem honos növényt vagy állatot új környezetbe viszel: lásd ausztrál nyulak.

Tehát ELLENŐRZÉS és PONTOS DOKUMENTÁLÁS kell!


Amúgy nagyon durván lepontozták, amit írtam - úgy, hogy szerintem a pontozóknak fogalmuk nem volt róla, hogy miért teszik. Nem írt senki egyetlen szót se róla. Egyszerűen nem tetszett nekik, amit írtam: mert, CSAK!


Na: pont ugyanígy megy a GMO leszavazása is.

2016. márc. 22. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Válaszod ismét köszönöm, sajnálom, én azért nyomtam egy "lájkot" hátha dob rajta egy kicsit :)
2016. márc. 22. 15:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!