Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges az hogy a...

Thyhor kérdése:

Hogyan lehetséges az hogy a folyékony hidrogén hőmérséklete sokkal alacsonyabb mint a környezetéé?

Figyelt kérdés
A nitrogén tárolására használt kanna miatt nem képes növekedni a folyadék nyomása így ergo a hőmérséklete vagy más oka van?

2016. aug. 7. 21:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Na most folyékony nitrogén, vagy hidrogén? Gyanítom, hogy nitrogén, de amúgy a hidrogénre is igaz lenne, mint minden folyadékra, ami a forráspontjánál magasabb hőmérsékletű környezetben van, hogy a hőmérséklete azért nem emelkedik, mert folyamatosan forr, és a forrás az hűtő hatású, mert ahhoz, hogy a folyékony halmazállapotú anyag légneművé alakuljon, nagyon sok energia kell, és így a forrás folyamata felemészti azt a hőt, amit a környezet átad a folyadéknak. Persze ez csak addig tart, míg az összes folyadék el nem forr, és akkor vége. Amúgy a forrásban lévő vizet is melegíti alulról a tűzhely, mégsem nő a hőmérséklete, mert a halmazállapota változik. Érted?
2016. aug. 7. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Elírtam a kérdést,nitrogénre gondoltam.Viszont abból amit megértettem szerintem helytelen azt mondani hogy "hűt",nem korrektebb mondjuk az hogy amíg van minek párolognia addig a folyékony állapotban levő anyag hőmérséklete stabil marad még akkor is ha a környezetében a hőmérséklet magasabb.De gondolom a párolgás is egy bizonyos hatásfoktól függ.Bizonyára a kanna a párolgást hivatott meggátolni ezért a nitrogén hőmérséklete stabil marad.
2016. aug. 7. 22:38
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha a kanna a párolgást gátolná, akkor pláne nem maradna a kanna-belső a nitrogén forráspontján. [Ha a kannát légmentesen lezárnád, emelkedne a hőmérséklet és a nyomás.]

Nagyon jól írta az első, hogy a kívülről bejutott hőmennyiséget elviszi a forrás hőszükséglete.

Forrás közben a forráspont hőmérsékletén marad a folyadék.

Ez a nitrogén esetében -196 C fok.

2016. aug. 8. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"párolgás is egy bizonyos hatásfoktól függ"


A #3-as kommenthez kiegészítésül még annyit, hogy míg a párolgás határfelületi jelenség, és csak a folyadék felszíne párolog, addig a forrás az a jelenség, [ahol az illető folyadékkomponens gőzének parciális nyomása is eléri a légköri nyomást a gőztérben] és nem csak a felszín párolog, hanem a folyadék belsejében is képződnek gőzbuborékok. Azaz a párolgáskor meglévő felület forráskor kiterjed, a hevítés mértékével arányosan...

2016. aug. 8. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
De akkor hogyan lehet az hogy a folyékony nitrogén hőmérséklete a kannában stabil marad? Miért nem alakul át gáz halmazállapotúvá?
2016. aug. 8. 14:15
 6/7 anonim ***** válasza:
Jajj hát átalakul, de ahhoz IDŐ kell, és amíg van a folyékony halmazállapotból, addig annak nem tud nőni a hőmérséklete, mert akármilyen kicsi hőt vesz is fel, akkora mennyiség rögtön elforr belőle, ami elviszi azt az energiát. De természetesen az elpárolgó/elforró gáz ahogy kijut az edényből és elkeveredik a levegővel, szobahőmérsékletűre melegszik fel. És előbb-utóbb az egész elpárolog, és az egész szobahőmérsékletű lesz. És igenis hűt a forrás/párolgás, mert ezért fázol vizesen, ha fúj a szél, és a hűtőgép is úgy működik, hogy a hűtőközeg nyomását csökkenti belül, így annak a forráspontja is csökken (a belső hőmérséklet alá), és miközben folyadékból gázzá forr, lehűti a hűtőgép belsejét. Majd utána a gáz kimegy a hűtőgép hátulján található csőrácsba, és ott összenyomja a kompresszor, amitől megnő a forráspontja (a szobahőmérséklet fölé), és elkezd lecsapódni, vagyis gázból folyadékká alakulni, és ott meg közben felforrósodik, és leadja azt a hőt, amit bentről elvont, tehát a hűtőgép nem "tünteti el" a hőt, csak mint egy hőszivattyú bentről kiszívja, és kipumpálja hátra a rácsra. Sőt! Összességében még melegíti is a környezetét, mert a működéséhez elektromos áramot vesz ugye fel, és annak az energiája is hővé alakul végül. (Első voltam)
2016. aug. 8. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"De akkor hogyan lehet az hogy a folyékony nitrogén hőmérséklete a kannában stabil marad? Miért nem alakul át gáz halmazállapotúvá?"


Éppen a folymatos gáz halmazállapotúvá változás biztosítja a stabil hőmérsékletet a kannában (Dewar edény). [A nitrogén moltömege 28 gramm, forráshője 2,8 kJ/mol.]

Az edény nitrogénes részét feltöltik mondjuk 20 kg folyékony nitrogénnel. A Dewar edény egy jó termosz, de azért jut be hő belülre. Minden 2,8 kJ-nyi bejutott hő elforral 1 mol nitrogént, ami 28 gramm [kémcsőnyi] és ha gázzá alakul kb 24 liter nitrogén gáz lesz belőle. Az edény nem zárt, a gáz szabadon távozik. A folyamatos lassú forrás viszi el a bejutó hőt, folyamatosan áramlik ki az edényből a gázzá alakult nitrogén. Általában egy feltöltés 2-3 hét alatt forr el, és a cseppfolyós nitrogén hőfokán tárolt mintákat tartalmazó Dewar edényeket heti rendszerességgel szokták utántölteni. Minden héten jön a szállító, és hoz cseppfolyós nitrogént.


[link]

2016. aug. 9. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!