Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ, hogy egy egyenletb...

Mitől függ, hogy egy egyenletben a molekulák savak vagy bázisok?

Figyelt kérdés

Brönsted szabályról van szó. Addig értem, hogy amelyik protont ad le az sav, amelyik felvesz az bázis, de hogy tudom hogy melyik vesz fel és melyik ad le? Esetleg példákat tudtok adni?


Előre is köszönöm!



2016. aug. 25. 20:51
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha van a molekulában proton, és annak leadásával viszonylag stabil iont kapsz, akkor adhatja le. Ha proton felvételével kapsz viszonylag stabil iont, akkor meg felveheti. Gyakorlás, és te is meg fogod tudni mondani ránézésre, hogy mi viselkedhet savként, és mi bázisként.


A savak közül a szervetlen savakból elég kevés van, azokat megtanulod seperc alatt. Általában benne van a nevükben. Kénsav: H2SO4, Sósav: HCl, Salétromsav: HNO3, Foszforsav: H3PO4, stb. A szerves savak gyakran COOH csoportot tartalmaznak, mert az a H nélkül szép delokalizációval tudja eloszlatni a negatív töltését. De pl. a fenol is savas, mert az meg az aromás gyűrűjén tudja eloszlatni a negatív töltését. A bázisok meg gyakran nemkötő elektronpárt tartalmaznak, onnan tudhatod. Ahogy tanulod a kémiát, elég egyértelmű lesz megszokás alapján.

2016. aug. 25. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nem minden molekulában van proton? Kilencedikes kémia anyagról van szó,tehát viszonylag könnyebb reakcióegyenletek vannak.


HCl + H2O - H3O+ + Cl-


úgy jöttem rá, hogy melyik sav és melyik bázis, hogy a HCl és H2O protonjait kiszámoltam, és viszonyitottam a másik oldalhoz.


Van másik módszer is?

2016. aug. 25. 22:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Proton alatt itt a H+ iont értem, nem az atommagban levőt. Az nem minden molekulában van. Pl. CO2.


"úgy jöttem rá, hogy melyik sav és melyik bázis, hogy a HCl és H2O protonjait kiszámoltam, és viszonyitottam a másik oldalhoz. "


Ez mégis mit jelent? Mit számoltál ki rajtuk, és hogyan viszonyítottad a másik oldalhoz?


Ennyi a módszer lényege amit leírtam az 1. válaszban: Megnézed, hogy a Cl- ion a stabilabb, vagy az OH- ion. Illetve a H2Cl+ vagy a H3O+. Mivel a H2Cl+ az baromira nem stabil, a Cl- pedig nagyon, míg a víznél mindkét forma viszonylag stabil, ezért a HCl fog leadni. De ehhez először kell egy érzék, hogy milyen ionok stabilak és milyen ionok nem.

2016. aug. 25. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!