Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azonos átmérőjű, azonos...

Azonos átmérőjű, azonos hosszú, azonos anyagú vezetőknél melyiknek nagyobb az ellenállása, ha az egyik tömör vezeték, a másik huzalos vez?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy a huzalos vezetéknek ugyan az átmérője ugyanakkora, de a keresztmetszeti felülete kisebb mint a tömöré. A tömöré egy kör, a huzalosé egy ugyanekkora körben lévő sok kicsi kör felületének összege. Ez alapján a huzalos vezetékben van levegő, hely a kicsi körök között. Valószínűleg elenyésző ez a térfogat, de mégsem olyan mint egy tömör vezeték.


Igazam van, hogy így gondolom?

(igen, a huzalok sodorva vannak, így nem sok kicsi kör van a nagy körben, hanem sok kicsi ovális síkidom...)



2016. szept. 8. 17:54
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Igen, azonos befoglaló méretben valamivel kisebb lesz a keresztmetszet területe.
2016. szept. 8. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen, azonos átmérő esetén a huzalosnál kisebb a felület.

De így azonos felület (és anyagmennyiség) esetén a huzalos nagyobb átmérőjű, nagyobb felületen tudja leadni a hőt. Megtörés esetén a huzalos nehezebben szakítja át a műanyag szigetelést maga körül. És még biztos van más előnye is, nem véletlenül álltak át annak idején.

2016. szept. 8. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
0%
Látod ezért nem az átméröt hanem a keresztmetszetet szokták megadni.
2016. szept. 8. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
1-nek és 2nak köszönöm. utolsó neked meg kösz a bunkózást, nem véletlen úgy tettem fel a kérdést ahogy. de nem baj kaptad is a piros kezecskét.....
2016. szept. 8. 22:37
 5/15 Crisopher ***** válasza:
Nekem még az jutott eszembe, hogy nyomással lenne érdemes számolni. A nyomás ugye a nyomóerő és a nyomott felület hányadosa. Na most, tegyük fel, hogy a nyomóerőnk állandó. Ez esetben egy tompább penge sokkal kisebb nyomást fejt ki, mint egy élesebb penge, hiszen az élesebb pengén sokkal kisebb felületen kell a nyomóerőnek "szétoszlania". Ez logikus is, ha azt vesszük, hogy Pa=N/m^2 (képletben: p=F/A). Minél nagyobb felületre helyezkedik ugyanaz a nyomóerő, annál kisebb lesz a nyomás.
2016. szept. 9. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Wadmalac ***** válasza:

Igaz, hogy azonos huzalátmérő esetén kisebb a vezető keresztmetszet, de a sok vékony szálas joban bírja a hajlítgatást megtörés nélkül.

Nem simán arról van szó, hogy a sok szálból, ha szakad is valamennyi még mindig marad.

A lényeg, hogy egy kisebb keresztmetszet ugyanazt a hajlítási sugarat jobban bírja kifáradásos törés nélkül, mint a nagyobb keresztmetszet.

Ezért is használnak üvegszálból is vékonyszálas köteget egy vastag szál helyett.

Szóval, azonos keresztmetszetű vékony szálak kötegét sokkal könnyebben (kisebb erővel) és megtörés veszély nélkül lehet éles kanyarokban vezetni, illetve jobban bírja, ha mozgatva van.

2016. szept. 9. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Crisopher ***** válasza:
Bocs, teljesen rossz kérdéshez írtam a választ, ezt egy kés élességes kérdéshez akartam írni, de csúnyán benéztem, ezért most elnézést kérek.
2016. szept. 9. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, ha már ilyen teljesen szakmaiatlan kérdést teszel fel "tömör vezeték" "huzalos vez?" mi van? Te érted mit kérdezel? Minden vezeték huzalból készül. Te totál zavaros vagy! Érted ezt a kérdést? Vagy ez provokáció?
2016. szept. 10. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Ami még felmerült, hogy egyenáramú ellenállásról beszélünk, vagy váltakozó áramú ellenállásról, ha ez útóbbi milyen frekvencián? A teljes átmérőhőz képes mekkora a "huzalos réz" átmérője? Pl, egy 240-es vezetéknél, ha a nagyon hajlékony változatot nézem ott kb. 0,75-1mm2-es erekből van sodorva, szerintem ott nem lesz különbség...
2016. szept. 10. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
kedves utolsó! kaptál két pirosat. Igen van huzalos és tömör vezeték, nem minden vezeték huzalokból készül. 2. Semmilyen ellenállásról nem volt szó a kérdésemben(a huzal ellenállása nem egyezik meg egy ohmos ellenállással). Te érted, amit kommenteltél??!
2016. szept. 11. 19:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!