Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolúciónak van végcélja?

Az evolúciónak van végcélja?

Figyelt kérdés

És ha igen,mi?

Lehetséges egy olyan opció,hogy a törzsfejlődés végállomása egy tökéletes faj?



2016. szept. 11. 21:59
1 2
 1/13 Vree ***** válasza:
100%

Nincs.

(na ez gyorsan meg is volt, jöhet a következő kérdés :D )


Ad 1:

A, az evolúció nem egy tudatos folyamat (különbözik ebben az emberi haszonnövény-és fajtanemesítéstől, ami viszont tudatosan irányított). Nincs végcélja vagy értelme, csak megtörténik és kész.

B, az élőlények nem rendezhetőek sorba "fejlettség" szerint. B1- az összes ma élő faj evolúciós győztes; az közös "ős" fajok rég halottak. B2- hogy egy faj mennyire bonyolult, az nem feltétlen jár együtt az életrevalósággal, sőt. A legsikeresebb fajok sokszor a legegzerűbbek. B3- a "bonyolultság" amúgy is absztrakt dolog - attól, hogy az ember nagyobb, nem feltétlenül van benne több és kifinomultabb szervrendszer, mint mondjuk, egy rovarban.


Hamis és elavult az az ötlet, hogy a növényből lesz a rovar, abból a hal, abból a hüllő, abból az emlős, és abból az ember (akinél tökéletesebb nincs, max egy angyal vagy egy jövőbeli szuperember).


C, az evolúciós rátermettség mindig a környezethez igazodik. Teremts egy "tökéletes" fajt, változtasd meg a környezetet és nahát, nem tökéletes többé. És mivel a környezeti tényezők mindig változnak, soha nem ér véget a folyamat.

(Környezet alatt ne csak a földrajzot és az időjárást értsd, hanem bármilyen más ökológiai tényezőt, a rendelkezésre álló élelmiszereket, a rivális fajokat, satöbbi satöbbi)


Ad 2:


A, tökéletes, de mire? Nyilván belátható, hogy bizonyos tulajdonságok nem jérhatnak együtt. Pl. nem tudhatsz egyszerre repülni és nehéz, ellenálló csontozatot birtokolni, mert a súly kizárná a levegőbe emelkedést stb.


B, az evolúció sajna visszafelé is működik -ha egy fajnak huzamosan nincs szüksége egy megszerzett képességre, elromlik.

Kedvenc példám a vitaminok.

A vitamin nem mást jelent, mint hogy egy faj nem tud egy molekulát előállítani többé, mert mindig olyan más fajokat (növény)állat) evett, amikben már megvolt készen (azok mér előállították maguknak). Például az emberben benne van genetikailag majdnem a teljes C-vitamin előállításához szükséges kód, de egy örökletes genetikai részhiba miatt nem tud végbemenni. Fura, de igaz.

(és fajonként változó, mi a "vitamin" az adott faj számára. A C-vitamin hiány például CSAK az emberre, és néhény majom-és denevérfajra jellemző; az összes többi faj elő tudja állítani.)

2016. szept. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
74%

Az elmélet szerint az evolúció nem egy tervezett folyamat, hanem spontán történik, abból adódóan, hogy az adott fajnak előnyére válik, hogyha fejlődik. Így aztán célja sincs, csak a "megmaradás", amit paradox módon pont azzal teljesít be, hogy átalakul.

A tökéletesség meg egy emberi fogalom, ami megint csak célt feltételez. "Adott célnak az elképzelhető módon leginkább megfelelő." Ha a cél a fennmaradás, nem lehet elképzelni tökéletes fajt, hiszen mindenki az elkerülhetetlennel harcol. Külön érdekesség, hogy fennmaradási szempontból a természet már a rovarokkal felmutat egy olyan maximumot, hogy minden náluk "fejlettebbnek" mondott élőlénynek rosszabbak a fennmaradási kilátásai összességében. Evolúciós szempontból a rovar messze a legsikeresebb létforma a Földön. (Tehát az állítólagos evolúciónak meg kellett volna állnia rovarszinten.)

2016. szept. 11. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Vree ***** válasza:
84%

(OFF:

Tudjátok, mi a jó a GYIKben?


Ha ezt a sok sületlenséget a blogomra írom, senki sem olvassa.

Ha csak úgy magamnak, akkor grafomén vagyok.

Ha GYIK kommentbe, akkor felpontozzák. :p )

2016. szept. 11. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 dellfil ***** válasza:
100%

Nincs "végcélja". Célja sincs, nemhogy végcélja.

Egyszerűen van, és kész.

Amúgy, meg nem "tökéletesít" semmit.

Először is minden - az adott korban élő - populáció "megfelelően tökéletes" az akkori körülményekhez. Ha csak éppen hogy, akkor a legkisebb változástól kihal.

Tulajdonképpen, hogy mi a tökéletes az szubjektív dolog. Egyáltalán nem abszolút valami.

Mi a "tökéletesebb". Az ember, vagy a (pl!) cápák, vagy a darazsak, vagy valamelyik növény faj?

Mik a kritériumok? A faj élethossza (azaz milyen sokág tartózkodott/tartózkodik a törzsfán? Vagy netán a tűrő, túlélő képessége a környezetváltozásra? Vagy a hatékonysága, amivel az életét fenntartja? Vagy netán hány más fajt tudott leszorítani a lét porondjáról? Netán a tudat megjelenése előrébb teszi?

Egyáltalán van "ranglétra"? Vagy annak alapján állítjuk fel, hogy az adott őkológiai fülkét domináló faj van feljebb a ranglétrán?

A régmúltban sem voltak fejletlenebb vagy rosszul működő fajok, mert a nem megfelelően működőek nem maradtak meg.

Nem csak kataklizmák okoztak kihalásokat! :D

Nincs végcél. Meglét, és működőképesség van.


dellfil

2016. szept. 11. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 dellfil ***** válasza:
100%

Amikor nekifogtam kiizzadni a válaszom, még egy válasz sem volt...

Bocs Vree, nem plagizáltam, ilyen baromi lassú vagyok. :DDD


dellfil

2016. szept. 11. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Üdv!


Evolúció azért van, mert mutációk történnek, és ezek mindig kiválogatódnak valamilyen szempont alapján. Hiába érsz el egy tökéletesnek tekintett állapotot, a mutálódás folytatódik tovább, és a szelekció is.

2016. szept. 11. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"(Tehát az állítólagos evolúciónak meg kellett volna állnia rovarszinten.)"

Akkor, ha az evolúciónak ez lett volna a célja.

Csakhogy NINCSEN célja!

Ami fenn tud maradni, az fennmarad. Az meg, hogy mi keletkezik, a véletlenen múlik.

2016. szept. 11. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem értitek. Talintullinak az a gondja, hogy az evolúció arról szól, hogy á nagyobb szaporodási esélyekkel rendelkező egyedek kerülnek előnyben, azok terjednek el. Mivel - szerinte - a rovarok a legsikeresebbek, az, hogy továbblépett az evolúció, azt kellett, hogy jelentse, hogy mégis bénább (kisebb szaporodási esélyű) változatoknak kedvezett - ezt pedig nem jelentheti az evolúció, itt tehát ellentmondáy van.


A megoldás az, hogy akkor és ott kicsit mások voltak a körülmények, más élőlények (más konkurencia), más betölthető életterek stb stb. Ami most nem lenne előnyös, akkoriban az lehetett.

2016. szept. 12. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Talintullinak az a gondja, hogy az evolúció arról szól, hogy á nagyobb szaporodási esélyekkel rendelkező egyedek kerülnek előnyben, azok terjednek el."


Bizony. És arról is megfeledkezett, hogy két, esetleg különböző "sikerességgel" fejlődő faj nem feltétlenül konkurens.

Ha közös a terület, a zsákmány, akkor lehet szó kiszorításról, mint pl. ahogy a dingók miatt kipusztult a tasmán farkas Ausztráliából (Tasmániában az ember tette ugyanezt).

Vagy ha ragadozó-préda viszony áll fenn.


De ez nem mindig alakul ki. Illetve létrejöhet egyensúly is.

2016. szept. 12. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
49%
Egeszen addig nem johet letre "tokeletes faj", amig a kornyezet valtozik.
2016. szept. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!