Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adott egy savpuffer, amihez...

Adott egy savpuffer, amihez lúgot öntünk, és meg van adva, hogy mennyi lesz a pH. Hogy számolom ki a lúg térfogatát?

Figyelt kérdés
A jegyzeteim között nem találom, ami kéne, de netetn találtam egy képletet. [H+]=Ks*((ns-x)/(nb+x)), ahol Ks a savi állandó, ebben biztos vagyok, ns és nb gondolom a sav és a só anyagmennyisége, és x a hozzáadott lúg anyagmennyisége. És akkor én ebből számoltam ki a lúg anyagmennyiségét, és mivel adott a pH-ja, abból a térfogatát. Ez így jó, vagy máshogy kéne csinálni? (Kicsit irreálisnak tűnnek az eredmények: 100köbci pufferhoz 1396,6 köbci lúg jött ki...)

2016. okt. 1. 14:39
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:

A megadott képlet helyes módszer a lúg térfogatának kiszámítására a savpuffer esetében. Az ötlet az, hogy az adott pH-értékhez tartozó hidrogénion-koncentráció alapján kiszámoljuk a sav és a só anyagmennyiségének arányát a savi állandóval (Ks) megszorozva. Ezután a kapott arány alapján kiszámoljuk a lúg anyagmennyiségét és ez alapján a térfogatát.


A képlet, amit használtál:

[H+]=Ks*((ns-x)/(nb+x))


Ahol:

[H+] - hidrogénion-koncentráció (adott pH-érték alapján)

Ks - savi állandó

ns - sav anyagmennyisége

nb - só anyagmennyisége

x - hozzáadott lúg anyagmennyisége

2023. jún. 19. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!