Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hőmérsékletből, relatív...

Hőmérsékletből, relatív páratartalomból, abszolút páratartalomból, légnyomásból és harmatpontból milyen egyéb meteorológiai "tulajdonságok", adatok/tények állapíthatóak meg ill. számolhatóak ki?

Figyelt kérdés

Egy szoftverrel mind az említett 5 meteorológiai adatot tudom mérni, ismételten az alábbiak:

- Hőmérséklet (C°, szenzorral mérve)

- Relatív páratartalom (%, szenzorral mérve)

- Légnyomás (szenzorral mérve)

- Abszolút páratartalom (számolva, g/mm^3)

- Harmatpont (közelítő értékkel számolva)


Ezenfelül még érzékeli a műszerem, ha esik az eső (persze csak egy adott síkfelületen érzékelve a vízcseppeket, de ez szvsz. tökéletesen elég); S ezeket az említett értékeket mind helyesen kiírja a szoftver.

Amit még rögtön következőként szeretnék, hogy több fotoellenállásból kirakva (s kiátlagolva) csinálok egy fényérzékelő felületet, így nagyjából azt is tudom figyelni, hogy napos-e az idő, vagy borús (persze, ha figyelek, hogy a mérőeszköz ne valaminek az árnyékába kerüljön.


A LÉNYEG, hogy ezután még érdekelnének, hogy a meglevő 5 különböző klímaértékből, - ill. a két logikai értékből (esik/száraz és napos/felhős) - ki lehet-e még valahogy számolni más meteorológiai értékeket, vagy esetleg következtetni valamilyen időjárásbeli állapotra? Természetesen anélkül, hogy újabb szenzort kéne berakni, tehát olyasmire gondolok, amik valami képlet/táblázat segítségével számolhatók/közelíthetők a meglevő 5 értékből.


Természetesen nem célom az időjárás _előrejelzése_, azt sejtem, hogy annál sokkal bonyolultabb eszközöket használnak. Én egy mikrokontrollerből építettem fel és programoztam az eszközt a saját szórakoztatásomra, és csak a jelenben vett időjárást akarom kijeleztetni vele, kedvtelésből.

Tudom, hogy látszólag nincs sok értelme, hogy olyan dolgokat is kijeleztessek a programmal, amit az ember a saját bőrén is érez... Viszont én csak most tanulom hobbi szinten a mikroelektronikát, s ilyen egyszerűnek/primitívnek _tűnő_ dolgok is már le tudnak kötni, ill. tudok örülni a megoldásuknak - pl. nem feltétlenül magától érthetődő, hogy a program ugyanúgy helyesen érzékelje, hogy "szeles az idő", ahogy én.


Tudna valaki eképpen egy kis földrajzos segítséggel "betársulni"?

Sajnos ált. és középsuliban sem voltam valami jó földrajzból, akkor még nem sok értelmét láttam ennek a tantárgynak. :/ (Persze, most már kicsit másképp gondolom)



2016. okt. 5. 17:47
 1/3 anonim ***** válasza:
60%
Miket akarsz még meghatározni? A felsoroltak nem elegek?
2016. okt. 16. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Eeehh.... most lehet, hogy én tettem fel valahol egy picit rosszul a kérdést - pedig igyekeztem; De a kérdés pont arra irányul, hogy miket lehet MÉG meghatározni a felsorolt értékekből (lehetőleg tisztán szoftveresen, anélkül, hogy bővítenem kéne a hardvert pl. új szenzorral).


Az, hogy mi elég, az itt eléggé relatív. Pl. az oktatásban is mondhatnák, hogy hát bőven elég matekot, pár természettudományos tantárgyat, meg egy nagyon pici társadalomtudományt tanítani, mert az kell a megélhetéshez, a történelmet, irodalmat, művészeteket meg dobjuk ki. :)


Én érdeklődésből folytatom a leírt projectet, meg hogy egy kicsi tudás/tapasztalat ragadjon rám... semmi másért.

S így többek között érdekel ez is, amiről a kérdésemet feltettem:

Milyen más meteorológiai jellemzők vannak, amik kiszámolhatóak közelíthetőek ezekből az adatokból (?)

2016. okt. 16. 20:41
 3/3 anonim ***** válasza:

Akkor viszont kéne ismerni a szoftver hátterét. Milyen modellel dolgozik, mik a számítási algoritmusok, ezek hogy vannak programozva.

Ismerjük ezeket?

2016. okt. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!