Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy szabadszemm...

Quatermain kérdése:

Miért van az, hogy szabadszemmel nem látom a Tejútrendszert?

Figyelt kérdés
Rengeteg fotót találunk az intereten a Tejútrendszerről, ami itt a Földön készült, abból van magyar vonatkozású is. Tehát itt Magyarországon hol és hogyan tudom én is megtekinteni?
2016. okt. 9. 12:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
99%
Városból és környékéről nem igen látszik, a fényszennyezés miatt. Menj a nagyobb városoktól 20-30 km-re, lehetőleg olyan helyre, ahol nincs közvilágítás és nagy felületen látható az égbolt.
2016. okt. 9. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
92%

Nem egészen értem, mire gondolsz, hiszen bármerre nézel az éjjeli égen, a Tejútrendszert (vagyis a Tejútrendszer csillagainak fényét) látod.

Esetleg ha arra célzol hogy miért nem látsz annyira sok csillagot, mint egyes látványos fotókon, mert nem mindegy honnan nézi az ember. A városokban vagy a közelükben a fényszennyezés jelentősen ront az összképen, a legszebb fotók a csillagos égről készülhetnek pl egy hegytetőn, jó távol mindenféle emberi településtől.

2016. okt. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Keress olyan helyet, ahol kevés a fényszennyezés (általában faluhelyen, távolabb a városoktól, esetleg erdős, dombos részek), és olyan időpontot amikor tiszta az ég. Budapest 50 km-es körzetében is vannak ilyen helyek (pl. János-hegy), de ott azért ritka, mert nagyon erős a főváros fényszennyezése. De minden lakott területtől 20 km-es távolságban már többnyire nincs gond a Tejút láthatóságával.
2016. okt. 9. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"Budapest 50 km-es körzetében is vannak ilyen helyek (pl. János-hegy), de ott azért ritka, mert nagyon erős a főváros fényszennyezése."


Mármint nem a János-hegyen ritka dolog látni a Tejutat, hanem úgy általában Budapesten vagy környékén ritka az olyan hely, ahonnan látni a Tejutat, a főváros erős fényszennyezése miatt. Csak gondoltam egyértelműsítem a mondatot, talán kicsit félreérthetően sikerült fogalmaznom :)

2016. okt. 9. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 dq ***** válasza:

2: "Nem egészen értem, mire gondolsz, hiszen bármerre nézel az éjjeli égen, a Tejútrendszert (vagyis a Tejútrendszer csillagainak fényét) látod."


Erről most hallok először. Szabad szemmel tényleg nem látszik semmi a galaxisunkon kívülről, vagy ez csak túlzás volt?

2016. okt. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 EagleHUN ***** válasza:

Nem túlzás 5-ös! Nem hogy a galaxisunkon kívülről nem látszik semmi szabadszemmel, még magából a galaxisból is csak a legközelebbi kb 100 fényév csillagai látszanak csak (szabadszemmel)!

(Mgj: kb 100000 fényév az átmérője! [link]

2016. okt. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 EagleHUN ***** válasza:
A kérdésre válaszolva pedig azt mondhatnám valami nagyobb hegységben szerencsével járhatsz! Bükk, Márta... Jó messze, ahogy írták vagy 20km-re a legközelebbi nagy fényszennyező forrástól!
2016. okt. 9. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Van néhány óriáscsillag, ami több száz fényévre van, de a nagyja tényleg száz fényéven belül van a szabad szemmel láthatóaknak.


Van egyetlen szabad szemmel megfigyelhető objektum, ami nem a galaxis része: az Androméda-galaxis. Ez fényszennyezés-mentes helyen, nagyon tiszta időben, a zenithez közeli pozíciójában megpillantható.

2016. okt. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
#8 És ez is csak akkor, ha tudod hogy mit és hol keress, különben valószínűleg átsiklik rajta a szemed, nem tűnik fel. Gyakorlatilag csak egy halovány foltnak látszik, amit kb. a kinyújtott kezed hüvelykujjával ki is tudsz takarni.
2016. okt. 9. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 dellfil ***** válasza:
81%

A Tejútrendszert nem láthatod egészében, mivel "benne ülsz". :)

Az amit láthatsz belőle, - tiszta felhőmentes, városi fény mentes (nyári) éjszakákon - az csak egy kis része, spirálkajainak egy szakasza.

A magyar nép ezt "Hadak útjának", "Csaba királyfi útjának" is nevezgette. A Tejút elnevezés mellett. Azt tartották, hogy ez a derengő sáv a királyfi seregeinek patkónyoma.

Egyébként a Nyilas csillagkép irányában a legsűrűbb a Tejút. Abban az irányban van a Tejútrendszer (Galaxisunk!) centruma.

Képek:

[link]

Szerintem itt érthetően le van írva:

[link]


dellfil

2016. okt. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!