Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány darab foton lehet most...

Hány darab foton lehet most úton az Univerzumban?

Figyelt kérdés

Nyilván nem pontos számra vagyok kíváncsi. Csak úgy nagyságrendileg, kb. mennyi foton lehet jelen pillanatban kibocsátás után, de elnyelődés előtt? Minden létező hullámhosszot beleértve.

Hogyan lehetne ezt kiszámolni, vagy legalább becslést adni rá?



2017. jan. 10. 13:29
 1/3 Shai-Hulud ***** válasza:

Nem tudjuk, szerintem erre még csak becslés sem létezik.

Arra már láttam becslést, hogy mennyi a Világegyetem össztömege (kb. 10^48 tonna), vagy hogy hány atomból áll (ha jól emlékszem kb. 10^80 db), de hogy hány foton létezhet, ilyet még nem találtam sehol.

2017. jan. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Én se, pont ezért ötlött fel bennem a kérdés.
2017. jan. 10. 14:35
 3/3 dellfil ***** válasza:
100%

Azt hiszem, tízmilliárdszor több foton van, mint proton. Ez annak köszönhető, hogy az anyag és antianyag egy nagyon picit, - egy a tízmilliárdhoz arányban - eltérő "stabilitású". Azaz az antiproton a fenti arányban "instabilabb", ezért amikor a világegyetem kezdeti hűlési fázisában kialakulhattak a protonok - mert már a hőmérséklet megengedte - ennyivel több proton volt, mint antipárja. Az antiprotonok egyesülve a "normál" protonokkal szétsugárzódtak fotonokká. Ez a ma is megfigyelhető háttérsugárzás. Természetesen akkor gamma fotonként keletkeztek, de mára már - a világegyetem tágulása miatt - a hullámhosszuk mikrohullámok tartományába esik. Ez az a nevezetes 2,73 kelvines mikrohullámú háttérsugárzás.

Ez kitölti az egész Univerzumot, és fotonjainak száma 10^9-szer nagyobb az - atomos - anyagot tartalmazó részecskék számánál. Vagyis kb. 10^89-en "számú" fotontengerről beszélhetünk. :) Nagyságrendileg!

(Egyébként az azóta keletkezett fotonok száma elenyésző ehhez a mennyiséghez képest. :D)

Ebben az előadásban van erről szó, ha jól tudom. (De ha nem, belinkelem azt is. :)

https://www.youtube.com/watch?v=JiHRZ5hzJgs&index=3&list=PL5..


dellfil

2017. jan. 10. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!