Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az inerciarendszerek egyenérté...

Dq kérdése:

Az inerciarendszerek egyenértékűsége és a zárt univerzum hogyan egyeztethetőek össze? (ikerparadoxon)

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy ha van két egyenes, amelyek 2 pontban metszik egymást, akkor mindkét iker azt fogja látni hogy másik az öregebb, ami egy ellentmondás.


Van erre valami értelmes feloldás, vagy, az egyiket mindenképpen el kell vetnünk?



2017. jan. 11. 19:41
1 2
 1/19 Mojjo ***** válasza:
Nem igazán értem a kérdést. Ha egy ikerpárról van szó, akik valamikor, valamilyen utazás után találkoznak, akkor nem utazhatnak olyan "egyeneseken", amik csak egyszer metszik egymást.
2017. jan. 11. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

1: a világegyetem nem zárt.

2: az egyenesek csak egy ponton metszik egymást.

3: ami az "ellentmondást" illeti: ha pl. tenger alatt nézi egymást a két iker, akkor a távolság növekedésével MINDKETTŐ úgy látja, hogy a másik sötétebb lett, míg ő maga nem. Ez is ellentmondás?


Tehát: mi a kérdés?

2017. jan. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

#2: "1: a világegyetem nem zárt"


[link]


"Arguments have been put forward that the observational data best fit with the conclusion that the shape of the global universe is infinite and flat,[6] but the data are also consistent with other possible shapes, such as the so-called Poincaré dodecahedral space[7][8] and the Picard horn.[9]"


Akkor a kérdés máshogy:


Ez utóbbi terekben (vagy mondjuk S^3 esetén) hogyan van feloldva az ikerparadoxon?

2017. jan. 11. 23:18
 4/19 Mojjo ***** válasza:
100%

Valószínűleg valami félresiklik nálam a kérdés értelmezésénél, de egyszerűen nem esik le, hogy miben befolyásolná az ikerparadoxont az, ha nyílt, vagy ha épp zárt lenne a világegyetem. dq, ki tudnád kérlek ezt fejteni valahogy szájbarágósan?


Egyébként, amennyire meg tudom ítélni, az angol wiki elég korrekt tud lenni ilyen témáknál. Átnézted a vonatkozó szócikket?

[link]

2017. jan. 11. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Ja, a zárt nem azt jelenti hogy zárt (hiszen minden top tér zárt), hanem azt, hogy kompakt:

[link]


Nyilván egy gömbön elõfordulhat két olyan egyenes, amelyek kétszer metszik egymást..

De talán 0 görbületû tér is létezik, amelyben az egyenesek egyenesek, mégis metszhetik egymást többször.

(2 dimenzióban a tórusz ilyen)

2017. jan. 11. 23:59
 6/19 Mojjo ***** válasza:
100%
@5: de az ikerparadoxon eleve arról szól, hogy van egy ikerpár (születés - első biztos metszéspont), akik egymáshoz képest jó nagy sebességgel száguldanak valamikor, valameddig az életük folyamán, majd amikor újra találkoznak (második biztos metszéspont), már nem lesznek egyidősek. Az egész történethez két metszéspont kell, eggyel elő sem lehet állítani.
2017. jan. 12. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Jaja.

Euklideszi térben a feloldás az, hogy, mivel két egyenes max 1x metszheti egymást, ezért az egyik testvér vissza kellett forduljon.

Nyilván gömbön ilyen nincs.

Megy az ûrhajós egyenesen, majd, kilukad ugyanott ahonnan indult. Te is tudsz ilyet: ha elindulsz nyugatnak, elõbb-utóbb visszaérsz.

2017. jan. 12. 00:31
 8/19 Mojjo ***** válasza:
100%
@7: ééés igen, most leesett végre, hogy mire is gondolsz. Valóban érdekes kérdés. A választ sajnos viszont nem tudom.
2017. jan. 12. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Szimmetria megfontolásokból lehet látni, hogy egyformán öregednek.

Valahogy úgy képzelem, hogy amíg távolodnak egymástól, addig mindkettő úgy látja, hogy a másik lelassult - aztán, amikor már közelednek, akkor meg úgy, hogy felgyorsult.

2017. jan. 12. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Mojjo ***** válasza:
@9: az idődilatációt nem érdekli, hogy távolodik-e, vagy közeledik valami, szóval ez így sántít.
2017. jan. 12. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!