Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyivel kevesebb/több idő...

Mennyivel kevesebb/több idő telt el a Voyagereknél a fellövésük óta, mint a Földön?

Figyelt kérdés
Figyelembe véve az utazási sebességüket, kb. milyen nagyságrendnyi lehet a két megfigyelő közötti különbség?

2017. jan. 18. 18:51
 1/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

Bár a leggyorsabb földi járművek mind a mai napig, a sebességük még így is jóval a fénysebesség alatt van.

Ettől függetlenül van egy csekély idődilatáció hozzánk képest.

Szerintem maximum néhány perc eltérés lehet, a voyagerek javára, vagyis ennyivel fiatalabbak mint ha itt maradtak volna.

Szóval ennek semmi érezhető hatása nincsen.

2017. jan. 18. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Kb 3-4 másodperc
2017. jan. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 kori80 ***** válasza:
100%

Nos alapvetően nem értek hozzá, de az alábbi két wiki oldal alapján ezt tudtam kibogarászni:

[link]

[link]


Innen pedig a sebesség adatok:

[link]


Ez alapján a Voyager-1 az elmúlt 20 évben átlag 17.25 km/sec sebességgel ment köbö. 1977-ben lőtték fel, szóval durván megy már 40 éve. Csináljunk egy nagyon béna extrapolációt visszafelé és mondjuk azt, hogy átlag ment 18 km/sec-mal.


Ez annyit tesz, hogy az időeltolódás:

dt = (1 - gyök(1 - (18/300000)^2)) * 40 * 365 * 86400sec = 2.2706 sec


Nagyjából ennyivel érzékelte rövidebbnek az eltelt időt. (ez persze becslés, mivel végig változott a sebessége, az első pár évben néha egy-egy hintamanőver gyorsított rajta, azóta meg folyton lassul, a fénysebességet se pontosan írtam a képletbe, az eltelt időt is években adtam meg, egy év pedig nem is pontosan 365 nap :D szóval csak a nagyságrendet nézd)

2017. jan. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
95%

Nem árt belekalkulálni a gravitáció miatti effektust sem, ami levonandó a sebesség miatti effektusból, bár ez a hatás kb 4-5-ször kisebb lesz, de azért nem elhanyagolható.


A gravitáció miatti sietés napi 60 ms. A sebesség miatti késés átlaga valahol 2-300 ms közt van, persze ehhez pontosabb számolás kéne, meg jól kellene ismerni a teljes történetet (hol mennyit gyorsult, lassult stb.


De nagyságrendileg biztos, hogy valahol 2 és 4 mp közt lesz a végeredmény.

2017. jan. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat, az előzőben 60 és 2-300 mikrosecundum a helyes érték, naponta.
2017. jan. 18. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ja igen kifelé halad a naprendszerből, azaz csökken a gravitációs erő és közben lassul is!

Ezt is bele kellene kalkulálni. Elég bonyolult számítás lenne.

De fogadjuk el jó közelítésnek azt a 2-3 másodpercet amit már kiszámoltak itt nekünk.

2017. jan. 21. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
85%
Hoppá. A számításnál én csak a Föld gravitációját vettem figyelembe, abból jött a napi 60 us. De a szonda a Naptól is távolodik, aminek sokkal nagyobb a gravitációs hatása, jelenleg több mint 400 us naponta. Így összességében a szonda órája már jó ideje gyorsabban jár, mint a földi órák, naponta kb 100-200 us-mal gyorsabban. Úgyhogy az eltérés most inkább kb 1-2 másodperc a szonda javára.
2017. jan. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!